środa, 9 marca 2022

"Od zawsze byłaś moja. Tom 1" - Kamila Wiśniewska.
Od dzieciństwa mają się ku sobie.

Ostatnio zastanawiałam się nad tym, jaki wpływ na czytelników mają okładkowe wzmianki o liczbie wyświetleń danej historii na platformie Wattpad. Z jednej strony świadczą o popularności i powodzeniu konkretnej opowieści, z drugiej przecież nie są gwarantem jakości, tym bardziej że zarzuca się wattpadowskim historiom to, że są do siebie podobne. Na tak zwane jedno kopyto. Ja w tym całym sporze pozostaję neutralna, bo nie chcę wrzucać wszystkich autorów do jednego wora. Zatem traktuję podobne wzmianki bez żadnej reakcji wychodząc z założenia, że póki sama nie sprawdzę, nie powinnam się wypowiadać na temat konkretnej książki. W takim klimacie rozpoczynam recenzję książki „Od zawsze byłaś moja” autorstwa Kamili Wiśniewskiej, ponieważ – jak głosi okładka – opowieść w niej zawarta zyskała ponad 400 tysięcy wattpadowskich odsłon. Jakie zrobiła na mnie wrażenie?

ZARYS FABUŁY

Aleksandr Siergiejew już jako dziecko wiedział, że Beatrice będzie mu pisana. Od kiedy wszedł w posiadanie jej chustki, nie opuszczał jej na krok. Nie zmienił tego upływ czasu, tym bardziej, że dziewczyna cały czas jest blisko niego. Pech jednak chce, że Beatrice – znająca realia mafijnego świata- chce w przyszłości trzymać się od niego z daleka, a znajomy z dziecięcych lat nie będzie w stanie jej tego zapewnić. Aleksandr będzie musiał bardzo się postarać, by zdobyć jej serce i by ją uchronić. Wszak wszystko wskazuje na to, że ktoś chce dziewczynę skrzywdzić.

DZIECI MAFII

Oboje wywodzą się z mafijnych rodzin i znają tę rzeczywistość od podszewki. Aleksandr chce w niej pozostać, w przeciwieństwie do Beatrice. Główny bohater powieści to chłopak, z którym nie warto zadzierać. Dobrze dogadujący się z ojcem, bez dręczących go demonów przeszłości i dorastający w kochającej się rodzinie, wydaje się być bardzo pewny siebie. Wie czego chce, a jego celem staje się Beatrice. I nie ma dla niego innej opcji. Musi dopiąć swego i będzie się starał. W jaki sposób? Czy mu się uda? Beatrice z kolei wydaje się być permanentnie niezdecydowana. Chce i nie chce. Podoba się jej Aleksandr, reaguje na niego, a jednak z drugiej strony go odsuwa. Tą dwójkę łączy przyciąganie trwające już kilka lat.

ZABAWA W KOTKA I MYSZKĘ

Powieść w głównej mierze skupia się na miłosnej relacji, która przypomina trochę zabawę w kotka i myszkę czy pogoń za zdobyczą. Jest zazdrość, spontaniczne wyznania, niechęć, obawy. Trochę  w tym wszystkim zabrakło mi emocji, może to ze względu na główną bohaterkę, bo Aleksandr zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu. W historii można dopatrzyć się zwrotów akcji czy momentów kulminacyjnych, ale w mojej ocenie mogłyby zostać bardziej rozwinięte, bo widać w nich potencjał. Tymczasem to, co ciekawe, zostało bardzo ograniczone. Książka liczy sobie niecałe 200 stron więc warto mieć to na uwadze i nie oczekiwać zagłębiania się w temat.

PODSUMOWANIE

„Od zawsze byłaś moja” to pierwszy tom cyklu i jak zapowiada autorka, to jeszcze nie koniec. Czy sięgnę po kontynuację? Szczerze powiedziawszy, nie wiem. Historia była bardzo lekka i przewidywalna. Krótka, więc nie męczyła, choć mam wrażenie, że bardzo szybko o niej zapomnę. Romanse mafijne „wrastają” na naszym rynku wydawniczym jak grzyby po deszczu i ciężko wbić się z czymś oryginalnym. Tutaj nie spotkało mnie nic odkrywczego, choć nie powiedziałabym, że to zła historia. Dobra na jeden wieczór, choć nie będę Was do niej jakoś szczególnie nakłaniać.

wydawnictwo: Editio Red
tom: 1
kategoria: romans mafijny
ilość stron: 197
data wydania: 8 marca 2022

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Editio Red.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...