wtorek, 29 marca 2022

"Two Dirty Souls" - Anna Langner.
Chłopczyca i egoista na tropie uczuć.

Zacznę może od tego, że do omawianej dzisiaj powieści podeszłam bardzo ostrożnie. Otóż tak się składa, że miałam okazję czytać na jej temat parę niepochlebnych opinii. Oczywiście jestem świadoma tego, że każdy może mieć swoje, inne od mojego zdanie, ale w mojej głowie już świeciła się czerwona lampka, która była jak ciche ostrzeżenie. Kiedy więc dotarła do mnie „Two Dirty Souls” Anny Langner, dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl, nie od razu się za nią zabrałam. Poleżała na chwilę na półce, nabrałam dystansu i w końcu zabrałam się za czytanie. Byłam zdziwiona, bo zapowiadało się całkiem nieźle… Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY

Skipper Navarrez pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Zna się na samochodach i w przeciwieństwie do jej sióstr, to właśnie dzięki niej to miejsce nadal funkcjonuje. Podupadająca firma taty ledwo trzyma się na włosku. Hektor Navarrez skupia się raczej na topieniu smutków w alkoholu aniżeli ratowaniu tonącego statku. Pewnego dnia w warsztacie zjawia się Jax Dowell, egoistyczny i próżny syn okolicznego przedsiębiorcy i potentata. Skipper wie, że na pewno nie zawitał u niej po to, po co przyjeżdżając wszyscy. Może przecież naprawić swój wypasiony wóz w warsztatach swojego ojca. Faktycznie, Jax ma ukryty plan, który ma doprowadzić go do wykupienia ostatniego miejsca w okolicy, które okazuje się być bolączką jego ojca. Firmy Navarreza. Jak to zrobi? Uwiedzie niepokorną Skipper i urobi ją tak, by wywarła na  ojcu presję. Sęk w tym, że najmłodsza Navarrez wydaje się być odporna na jego osobisty urok. Kiedy w grę wejdą uczucia, wcale nie będzie tak łatwo…

OGNISTE CHARAKTERKI

Kreując tą historię autorka wyraźnie postawiła na mocne i charakterne osobowości. To, co mnie zaskoczyło, to pierwszoosobowa narracja należąca tylko do bohatera płci męskiej. Zazwyczaj stosowana jest ona naprzemiennie, albo też honory czyni główna bohaterka. Tutaj taka odmiana, swoją drogą całkiem przyjemna. Jeśli chodzi o samą charakterystykę postaci. Skipper Navarrez to najmłodsza z sióstr. Ruda, porcelanowa, drobna, z czapką z daszkiem na głowie i kluczem francuskim w ręku. Typowa chłopczyca. W małym ciele drzemie jednak ogromny potencjał, nie warto ją lekceważyć. Kocha samochody, zna się na mechanice i nie da sobie w kaszę dmuchać. Potrafi się obronić, więc Jax będzie miał ciężki orzech do zgryzienia. Z kolei Dowell junior jest synem okolicznego potentata. Ma wszystko, od szybkiego camaro do wianuszka kobiet, które chętnie go otaczają. Jax to egoista i narcyz, zapatrzony w siebie i we własne interesy. Snob i dupek, choć u jego boku wciąż tkwią przyjaciele. Ależ zagra mu na nosie najmłodsza Navarrez. Jak to mówią, trafiła kosa na kamień.

WARSZTAT, AUTA I MIŁOŚĆ

W powieści nie brak postaci drugoplanowych, dzięki którym całość nie skupia się tylko na budowaniu miłosnej relacji. Jest ojciec Skipper, który po śmierci żony się załamał i zaniedbał. Popadając w alkoholizm przestał dbać o pracę i córki. Są siostry Navarrez, które oferują usługi seksmyjni czy są i kumple Dowella. Książka jest namiętna, ukazana z perspektywy męskiej często dosadna i mało subtelna, jeśli chodzi o opisy erotyczne. A samej erotyki w rozmowach Jaxa jest naprawdę sporo. W końcu to facet. Są opisy scen zbliżeń, jest także poznawanie siebie od tej strony mentalnej, co na pewno mi się podobało. Postaci ścierają się, że aż iskrzy. Owszem, nie wszystkie ich wybory popieram, ale ogólnie miałam wrażenie, że czytam jakąś nieźle zakręconą historię, która wyszła spod ręki amerykańskiej pisarki. Był ten autentyczny klimat środowiska mającego miejsce daleko poza granicami naszego kraju. Za tą wiarygodność wielkie brawa.

PODSUMOWANIE

Historia o miłości, o ludziach młodych, jednak zdecydowanie dla dorosłego czytelnika. Pikantna, lekka, zakręcona, choć poruszająca także inne tematy poza uczuciami. Jest przyjaźń, skomplikowane rodzinne relacje, tajemnice, mylne stereotypy, kazirodztwo… Dużo się tutaj dzieje, autorka zadbała o tempo, cięty język i oryginalnych bohaterów. Wyszło całkiem nieźle, na przekór moim obawom. To nie jest najlepsza książka tej autorki, jaką przeczytałam, a mimo to myślę, że mogę ją Wam polecić.

wydawnictwo: Kobiece / Niegrzeczne książki
kategoria: romans
ilość stron: 360
data wydania: 9 marca 2022

Sprawdź także inne nowości na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...