poniedziałek, 27 kwietnia 2020

"Preppy. Życie i śmierć Samuela Clearwatera. Tom 1" - T.M. Frazier. //Powrót z zaświatów.


Pytana o mroczne serie, w których autorki nie szczędzą swoim czytelniczkom ponadprzeciętnych wrażeń, na prędko jestem w stanie wymienić kilka kojarzących mi się z podobnym klimatem nazwisk. Niewątpliwie jednym z nich jest T.M. Frazier, która jako jedna z pierwszych pokazała mi kawałek ponadprzeciętnie odważnej literatury. A ta zwykle wiąże się ze sporym ryzykiem zyskania oburzonych antyfanów. Ja do podobnych lektur podchodzę zatem z dystansem i właśnie z takim nastawieniem sięgnęłam też po wyczekiwaną historię bohatera, którego mieliśmy okazję poznać już dzięki powieściom „King” czy „Tyran”. Przed Wami „Preppy. Życie i śmierć Samuela Clearwatera. Część 1”, czyli historia nieobliczalnego faceta w muszce. Chcecie wiedzieć, co skrywają jej karty?

ZARYS FABUŁY
Andrea balansuje na krawędzi życia i śmierci. Uzależniona od heroiny zrobi wszystko, by zyskać kolejną dawkę. To właśnie wtedy, kiedy jej losy wiszą na włosku, na jej drodze staje Samuel Clearwater, jej wybawiciel i jej przekleństwo. Człowiek, który nie zawaha się pociągnąć za spust. I choć początkowo otacza ją opieką, już wkrótce może okazać się jej wrogiem. Bo czy człowiek, który sam stoi w obliczu śmierci, może kogoś uratować? Czy mroczny świat może okazać się światełkiem w tunelu? W czasach, kiedy córka Kinga zostaje mu odebrana, a po ziemi stąpają „zmartwychwstali” oprawcy, może zdarzyć się wszystko.


SKRAJNE EMOCJE W TOWARZYSTWIE POSTACI
Kontrowersyjna seria, to i budzące jakże skrajne emocje postaci. Na pierwszym planie powieści stają Dre (Andrea) i Samuel vel. Preppy, których – zaznaczam już zawczasu – nie warto oceniać w kategoriach zasad czysto moralnych. To ludzie, którzy trafili w mroczne środowisko i musieli się do niego przystosować. Dre to ofiara. Zgwałcona, wykorzystana, samotna. Uzależniona od heroiny wydaje się spadać na samo dno. Z biegiem czasu pokazuje jednak swoje zadziorne oblicze, którym ratuje się przed wybrykami nieobliczalnego Samuela. Preppy z kolei, to z jednej strony opiekuńczy i gotowy do ogromnych poświęceń względem przyjaciół człowiek, któremu jednak nie warto wchodzić w drogę. Nigdy nie wiadomo, kiedy szare komórki w jego głowie zechcą zadziałać „inaczej” i niesztampowo. W jego przypadku namiętny pocałunek może zamienić się pragnienie pociągnięcia za spust, a jego tok myślenia może wprawiać w osłupienie. Zatem z taką parą czytelnik może oczekiwać prawdziwej jazdy bez trzymanki, która wywołuje współczucie, pożądanie, ale także oburzenie czy nawet niesmak. Dlaczego to ostatnie? Muszę przyznać, że chociażby bardzo intymne igraszki nad nagrobkiem wydawały mi się mocnym przegięciem.

MROCZNY ŚWIAT I BRUDNA MIŁOŚĆ
Taki urok książki. Zaskakuje nieprzewidywalnością bohaterów, którzy lubią skrywać sekrety i wyciągać asy z rękawa w najmniej oczekiwanych momentach. Dre walczy z nadszarpniętym przez doświadczenia zaufaniem, jako osoba uzależniona często gotowa do upokorzeń, Preppy dopuszcza się dokonania pewnego istotnego kłamstwa.  Brudna miłość, jaka rodzi się pomiędzy tą dwójką, rozpoczyna się od czystego pożądania i choć nic nie wskazuje na to, ze coś się zmieni, uczucie z czasem nabiera pewnej bardzo delikatnej ogłady. Na drugim planie narkotyki, złodzieje, oprawcy i pewna urocza babcia, która w przerwach pomiędzy byciem bardzo ciepłą osobą, miewa problemy z pamięcią. Jest i odebrana Kingowi córka, którą Preppy za wszelką cenę stara się odzyskać. Jako że akcja powieści rozgrywana jest na dwóch płaszczyznach czasowych, z przewagą przeszłości, wplecione w tytuł słowa „życie i śmierć” idealnie odzwierciedlają fabułę. Jest pewne „przed” i „po”, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Autorka i wydawnictwo przygotowały dla czytelników jeszcze dwa tomy dotyczące losów Preppy’ego.


PODSUMOWANIE
Kontrowersyjna powieść, na pewno nie dla fanek romantycznych historii z rycerzem na białym koniu na czele. Nieprzewidywalna, mroczna, mogąca pochwalić się zwrotami akcji i paletą różnorakich osobowości, ze zdecydowaną przewagą tych pozbawionych skrupułów i granic. Jestem ogromnie ciekawa cóż takiego wymyśli autorka w dwóch kolejnych tomach związanych z bohaterem, jakim jest Preppy. Mam nadzieję, że nie okażą się one tylko naciąganą na potrzeby rynku kontynuacją, więc wkrótce zamierzam przekonać się o tym osobiście. A Wam sugeruję ten tytuł jeśli szukacie czegoś spod gatunku dark romance, najlepiej po uprzednim zapoznaniu się z czterema poprzednimi tomami serii „The King”.

wydawnictwo: Kobiece
seria: The King (tom 5); Preppy (tom 1)
kategoria: dark romance
ilość stron: 315
data wydania: 15 kwietnia 2020

Tę książkę jak też i inne nowości możecie znaleźć na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

12 komentarzy:

 1. Ostatnio mam przesyt mrocznych historii i raczej skłaniam się ku lekkostrawnym, że tak napiszę. Jeśli jednak kiedyś mnie natchnie (prędzej czy później na pewno) skuszę się. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. https://www.wattpad.com/story/222375067-strumie%C5%84-krwi

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię, gdy bohaterowie mają sekrety. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio oglądam taki bardziej mroczny momentami serial i to mi zdecydowanie wystarczy. Gdy na książki mam ochotę, to sięgam raczej po lżejsze :) Przynajmniej na razie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zbliżające się wakacje będą sprzyjały u mnie tego typu lekturom. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam wcześniejsze książki autorki, więc po te na pewno też sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tej serii nie znam. Jednak bardziej kocham powieści naszych polskich autorek, a pojawia się ich sporo, że nie sposób wszystko ogarnąć, a co dopiero mieć na własność.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam historie o rycerzach w lśniącej zbroi, jednak od takich także nie stronię ;) Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję przeczytać tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem nie jestem przekonana, czy to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Odważna literatura mówisz. Muszę sie przekonac na własnej skórze 😉

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...