niedziela, 26 kwietnia 2020

"Arabski książę. Saga Orientalna. Tom 11" - Tanya Valko.
Złota klatka, miłość i śmierć w obliczu arabskiej kultury.


Książki Tanyi Valko, których okładki zdobią spozierające znad szat, piękne kobiece źrenice, są chyba jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na naszym rodzimym rynku wydawniczym. Kolejne tomy obszernej sagi, drukowane w kanonie podobnego wizerunku, skrywają jednak historie tak zawiłe i tak bardzo nieprzewidywalne, że podobnej wyobraźni i elementów zaskoczenia trudno doszukiwać się w prozie innych autorów powieści tego gatunku. Pod względem powiewu świeżości dziejów tych samych postaci, Tanya Valko wiedzie bezkonkurencyjny prym.

ZARYS FABUŁY
W życiu córek Doroty szykuje się wiele zmian. Odbita z rąk okrutnego terrorysty Daria dochodzi do siebie po makabrycznych wydarzeniach, tracąc syna, za to zyskując nowego adoratora, który zamyka ją w złotej klatce. Z kolei padająca ofiarą własnych ambicji Marysia nawet nie zauważa, kiedy jej rodzina zaczyna zwyczajnie się rozpadać. Kochający ją Hamid kolejny raz zostaje postawiony przed sytuacją powątpiewania w wierność ze strony żony.

Tymczasem do głosu dochodzi młode pokolenie. Córka Marysi, Nadia, która staje w obronie kobiecej godności oraz Adaś Nowicki, syn Doroty, rodzynek, który udowadnia, że czyny godne potępienia nie zawsze powiązane są z pochodzeniem, ale tym, co ma się w głowie.

Śmierć, zdrady, przemoc i nawarstwiające się problemy. Jak wygląda współczesna Arabia Saudyjska? Co niesie ze sobą „Arabski książę”?


KOBIETY PIERWSZEGO PLANU
Każdą kolejną częścią arabskiej sagi, autorka pozwala wejść w losy starych bohaterów nowym wydarzeniom. To dlatego też ciężko mówić o stabilności emocjonalnej Doroty, Marysi czy Darii, które nie ograniczają się do związków na życie i śmierć, a przeżywają kolejne rozterki miłosne, realizują ambicje, miewają wzloty i upadki. Dorota, przedstawicielka najstarszego pokolenia, wiele przeszła, nabrała doświadczenia i nie jest już tą samą osobą, którą była przed laty. Dlatego też zarówno w codzienności, jak i na kartach książki, ustępuje miejsca swoim córkom, a te wiedzą co robić, by w ich życiu nie zabrakło wrażeń. Ranna Daria, co prawda nieświadomie pisząca się na los u boku człowieka zdolnego do największych okrucieństw, zostaje odbita z rąk terrorysty. Nie tak łatwo wejść jej w nową rzeczywistość, zwłaszcza mając u boku towarzystwo człowieka jakże wpływowego. Jak się zachowa? Czy postanowi kolejny raz zaufać jakiemuś mężczyźnie? Co ją czeka? Czytelnik nie jest w stanie przewidzieć jej losów, podobnie jak i w przypadku wszędobylskiej Marysi, którą czeka rewolucja na linii kontaktów z ukochanym Hamidem, córką czy bratem. Zaś autorka nie ogranicza się wyłącznie do postaci pierwszoplanowych. Niemniej dzieje się także nieco w tle.

AKTYWNY DRUGI PLAN
Czytelnik odkrywa źdźbło tajemnicy dotyczącej relacji terrorysty Jasema z jego matką i wujem, w którym widział mentora, jest wyprawa do Egiptu, popełniona zbrodnia honorowa, jest aktywny Hamid, który wie za jakie sznurki pociągnąć, by pogrążyć tych postępujących w sposób haniebny. Jest święto Eid al-Fitr, jakże istotne w życiu każdego obywatela Arabii Saudyjskiej, okaleczona dziewczynka Wafa, jest obraz pozycji kobiet w krajach arabskich i wizerunek funkcjonowania całego społeczeństwa, w którym można spotkać zarówno okrutnych radykałów, tych całkowicie i w kontrowersyjny sposób oddanych Allahowi, ale i obrońców praw kobiet, opiekunów, którzy umiejętnie interpretują swoją wiarę wiedząc, że poszanowanie życia drugiego człowieka, niezależnie od płci, stanowi priorytet.

DODATKI I OBJAŚNIENIA
Jako że to już jedenasty i ponoć przedostatni tom Orientalnej sagi, w której mnogość bohaterów i zdarzeń może sprawiać pewien problem, autorka przedstawia drzewo genealogiczne głównej bohaterki, Doroty, od której wszystko się zaczęło i która wydała na świat ludzi ciągnących tę historię w nieprzewidywalnych kierunkach. W książce pojawiają się także dodatki ukazujące genezę postaci, czyli wybiórcze, najistotniejsze zagadnienia z ich życia, ale są także dodatki ściśle odnoszące się do arabskiej kultury czy języka. Słowik obcych słów, indeks nazwisk, kilka słów na temat Arabii Saudyjskiej czy Libii.


PODSUMOWANIE
Autorka porusza wiele aspektów życia w arabskich krajach, nie ograniczając się jednak jedynie do kultury orientalnego dla nas państwa. W jej powieściach pojawiają się także wewnętrzne rozterki i słabości, które na całym świecie są dokładnie takie same. Zazdrość, pragnienie miłości, akceptacji czy zauważenia. Cała gama bohaterów oraz ich przewrotne losy zapewniają czytelnikowi niezapomnianą podróż usłaną skrajnie różnymi emocjami. Podróż, którą należy śledzić bardzo ostrożne i w ciszy, by nie przegapić żadnego szczegółu mogącego okazać się kolejnym, istotnym zwrotem akcji. A zakończenie? Nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zawiesza fabułę w tak ważnym momencie, że już chciałoby się sięgnąć po kolejny tom. Mam nadzieję, że autorka nie zmusi nas do długiego czekania, tymczasem wszystkim wielbicielom prozy uwitej wokół świata arabskich kobiet gorąco polecam całą serię. Uprzedzam jednak, że ze względu na ciągłość i zawiłość akcji, zdecydowanie należy zacząć od pierwszego tomu.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
saga: Orientalna – tom 11 -  (seria Arabska)
kategoria: literatura obyczajowa
ilość stron: 732
data wydania: 24 marca 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

16 komentarzy:

 1. Czytałam kiedyś książki z tej serii i bardzo mi się podobały ale podobały, ale potrzebowałam przerwy od tego rodzaju tematyki. Teraz chętnie do niej wrócę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Kultura arabska bardzo mnie interesuje, ale zazwyczaj też wywołuje u mnie irytację, jak czytam o tym, w jaki sposób są tam traktowane kobiety. Dobrze że tutaj pokazana jest też druga strona medalu, więc Ci którzy chronią je i dbają o ich prawa.

  Pozdrawiam
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś nie byłam przekonana do tej serii, ale wydano ją w gazecie i moja babcia tak długo mi ją podtykała aż w końcu jestem ze wszystkim na bieżąco i bardzo ją lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie sagi, lubię czasami sięgać po klimaty arabskie, chętnie więc poznam tę sagę, tak jak polecasz - od pierwszego tomu ;). Nie wiem jednak kiedy to nastąpi, bo oczywiście, jak każdy książkoholik, mam całe stosy nieprzeczytanych książek w domu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie przeczytałam ani jednej książki o tematyce arabskiej. Jakoś nie przemawia do mnie ten typ. Co nie zmienia faktu, że o serii słyszałam (nie wiedziałam tylko, że ma aż tyle tomów). Chyba sięgnę, bo warto czasem przeczytać coś innego. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za bardzo dobrą recenzję i wychwycenie najważniejszego: nie krytykuję z kretesem arabskiego świata, muzułmańskich mężczyzn i prawa szariatu, ale to, co jest złe. Zauważam uroki tej odległej kultury, a także mówię, że na całym świecie są dobrzy i źli ludzie. Pozdrawiam, Tanya Valko

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że jeszcze nie znam tej sagi. Prezentuje się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio oczarowały mnie arabskie klimaty. Mają w sobie coś unikalnego. Jak na razie jedynie oglądam filmy i słucham piosenek. W planach mam także rozpocząć czytanie książek związanych z tą kulturą i myślę nad zaczęciem właśnie od tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta seria ma wielu zwolenników, ale mnie nigdy do niej nie ciągnęło.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnej książki z tej sagi. Co nie oznacza, że się to kiedyś nie zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Większość książek z tej serii czytałam

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam o tej serii, ale nie miałam okazji jej czytać. Możliwe, że kiedyś ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta seria jeszcze przede mną, ale czeka na mojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię powieści o takiej tematyce. Z tej serii czytałam niektóre. Całości nie znam, niestety...

  OdpowiedzUsuń
 15. Na razie mam trochę dosyć tego "arabskiego" klimatu, ale jeśli wpadnie mi w łapki pierwszy tom (bo ja generalnie lubię czytać cykle od początku), to z pewnością spróbuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Przeczytalam wszystkie ksiazki.sa super😊 naprawde polecam😊

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...