poniedziałek, 20 kwietnia 2020

"Las na granicy światów" - Holly Black.
Chłopak w szklanej trumnie i pakt sprzed lat.


Holly Black to autorka, która zdążyła zapisać się w pamięciach polskich czytelników jako twórczyni magicznej serii otwartej powieścią o Okrutnym księciu. Cyklu, w którym nie zabrakło ani heroicznych bohaterek, ani delikatnego romantycznego wątku, ani też na pewno tła, w którym to, co prawdziwe przenika się z tym, co skropione nutą fantasy. Świat ludzi, elfów i równowagi, która teraz zostaje zachwiana. Otóż realia wspomnianej serii powracają. To właśnie w nich uwiła autorka fabułę nowej powieści, a mianowicie książki „Las na granicy światów”. Gotowi na kolejne zanurzenie się w delikatnej dawce magii? Sama nieczęsto sięgam po ów gatunek, ale Holly Black tak potrząsa wyobraźnią, że nie mogę się jej oprzeć.

ZARYS FABUŁY
Wydeptana w lesie miasteczka Fairfold ścieżka prowadzi do szklanej trumny. Trumny, w której spoczywa rogaty chłopak, śpiący książę, który nigdy się nie obudzi. Daremne próby okolicznych, w tym Hazel i jej brata. Leżenie na szklanej tafli, tańce, głośna muzyka i nawoływania. Wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. Do śpiącego chłopaka jak i życia w okolicy, w której świat ludzi przenika się ze światem elfów i magii.

Pewnego dnia szklana trumna zostaje znaleziona rozbita. Brak ciała wskazuje na to, że ktoś po prostu go wykradł. A może książę powrócił do żywych? Na miasteczko nadciąga zło w najgorszym wymiarze. Zagłada, która może zniszczyć wszystko. Losy Fairfold spadają na barki Hazel i jej brata. Jeśli sobie nie poradzą, nie pozostanie już żadna nadzieja. Tymczasem zdaje się, że Hazel szwankuje pamięć dotycząca pewnych ostatnich zdarzeń. Jak wiele z tym wszystkim ma coś wspólnego pakt, który przed laty zawarła z elfami?


RYCERKA, KTÓRA ZAWARŁA PAKT I JEJ BRAT
Główna bohaterka to odważna i lubiąca wyzwania dziewczyna, którą już od dawna intrygowała przygoda. Zawarty z elfami pakt, fascynacja chłopcem zamkniętym w trumnie i pragnienie bycia rycerzem. Waleczna Hazel teraz będzie miała okazję się wykazać. Ona i jej brat, który posiada niezwykły talent muzyczny. Bohaterka powieści, początkowo lubiąca bujać w obłokach, bawić się czy poznawać przelotnych chłopaków na łamach tej historii dojrzewa. Staje się odpowiedzialna i świadoma swojego zadania. Gotowa do poświęceń w imię tych, których kocha. Czy wystarczy jej sił i czy udźwignie ciężar zadania, którego niepowodzenie może skończyć się katastrofą? Do tego wszystkiego dochodzi drugi plan usłany jakże wielobarwnymi charakterami, od tych dobrych, po czarne owce, które na każdym kroku będą wystawiać swoje pazerne szpony. Król Olszyn, Jack, uwolniony Severin. Będzie się działo.

ŚWIAT LUDZI, ŚWIAT ELFÓW
Uwielbiam styl Holly Black, która wie jak etapowo dawkować magię budując oryginalny i na miarę gatunku wiarygodny świat bohaterów. W tej powieści sporo rzeczywistości ludzkiej, typowo młodzieńczych rozterek, miłości, wyobrażeń – wprowadzonych po to, by potem dać pole do popisu czystej fantazji. Podstępy, nadciągający mrok, las o wyjątkowym uroku, legendarne kreatury. Talizmany, skarpetki założone na drugą stronę, biesiady, śpiew, rodzinne więzi. Uwielbiam środowisko, w które przyszło mi trafić i dzięki któremu mogłam znowu poczuć moc młodzieńczej wyobraźni. Wszak bajki cieszą nie tylko dzieci, ale jak się okazuje, te dobrze napisane – także dorosłych.


DLA KOGO?
Książkę bardzo polecam wszystkim fanom magicznych historii, tym, którzy rozpoczęli już swoją przygodę z serią Okrutny książę, bądź dopiero zamierzają to zrobić. Jednotomowa, choć związana ze środowiskiem wspomnianego przed momentem cyklu powieść o rzeczywistości ludzi i elfów przenikających się na wskroś, o odważnej bohaterce, miłostkach, wyzwaniach, rodzinnych więziach i legendach, które stają się czymś realnym. Wybornie się bawiłam, co wcale mnie nie zszokowało. Proza Holly Black potrafi dostarczyć odpowiedniej porcji rozrywki nawet tym, którzy od podobnego gatunku raczej na co dzień stronią.

wydawnictwo: Jaguar
kategoria: fantasy
ilość stron: 328
data wydania: 15 kwietnia 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

10 komentarzy:

 1. Głośno o tej powieści. W przyszłości przeczytam.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze tej serii, ale nie wykluczam jej przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miłośnikom gatunku na pewno ta historia przypadnie do gustu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam wcześniejszą książkę autorki i już nie mogę się doczekać lektury tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooo to książka zupełnie inna od reszty na rynku. Jestem ogromnie ciekawa. Zobaczę czy jest w legimi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pod ręką na razie mam inną książkę tej autorki.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Czaję się na tą książkę, od kiedy o niej usłyszałam. Na bank przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach tę książkę ponieważ bardzo zainteresował mnie sam pomysł na tę historię. 😊

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...