piątek, 28 sierpnia 2015

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" - Anna Moczulska

 
„[…] słowo „historia” jest wspaniale niejednoznaczne. To nie tylko przeszłość, nauka o dziejach czy nudne szkolne lekcje, lecz także dobra opowieść z suspensem, taka, przy której pęka się z ciekawości i jak na szpilkach czeka na finał.”

Kopciuszek, Królewna Śnieżka czy Piękna i bestia. Bajki z lat dzieciństwa, wciąż przez nas pamiętane, od lat bawiły i wciąż bawią młode pokolenia. Pozwalając popłynąć fantazji, niosąc wzruszenie, podziw i rozrywkę, tracą na uroku, kiedy wraz z biegiem czasu człowiek przestaje w nie wierzyć. Bo przecież życie bajką już nie jest, a każda z kobiet dawno przestała marzyć o tym, że piękny książę zabierze na zamek i ją. A co powiedzielibyście na to, gdybym odrobinę popsuła Wam Waszą wizję i wiarę w to, że owe bajki zajmują miejsce wyłącznie pośród naiwnych książek dla dzieci? Czy bylibyście w stanie uwierzyć, że na przełomie dziejów naprawdę istniał Kopciuszek czy Śpiąca królewna? Czy chcielibyście poznać autentyczne historie, wyjęte jakby rodem spod pióra Andersena , które rozegrały się na królewskich dworach? Poznajcie zatem „Bajki, które zdarzyły się naprawdę” i wstąpcie w świat niesamowitych opowieści, które chociaż magiczne, odnalazły swoje miejsce w rzeczywistości.

Czy myślicie, że wstępujący na tron król nigdy nie spojrzałby na ubogą dziewczynę, jako że jego oczy zaślepiał wyłącznie odpowiedni status społeczny i majątek? Czy uważacie, że zatem Kopciuszek to opowiastka dla głupiutkich dziewcząt, która wykorzystuje ich naiwność i wiarę w dobro świata? Czy jednak macie pojęcie o tym, że żona Piotra I, szlachetna caryca, była analfabetką wychowaną z dala od królewskiego zamku? A Zofia Chotek, uboga hrabianka, wywołując gniew i sprzeciw całej rodziny księcia, podbiła serce samego pożądanego przez wielu Franciszka Ferdynanda. Czy wierzycie, że na królewskich dworach żyły także Królewny Śnieżki? Sisi, gnębiona przez własną teściową, tułała się po świecie niczym baśniowa królewna zagubiona w lesie, chociaż do niewinności towarzyszki krasnoludków, tej autentycznej Śnieżce odrobinę brakowało. A zbudzona po latach Śpiąca Królewna – Anna Jagiellonka? Śniła o pięknym księciu, który przybywając, spełnił jej marzenia, na krótko… i uciekł przestraszony niezbyt urodziwą kandydatką. Były też Piękne i Bestie  - Kazimierz Wielki oraz jego jednorazowa przygoda z urodziwą Klarą czy też księżniczka Joanna Szalona, uznana za wariatkę. Bajkowych historii, niekoniecznie mających zawsze dobre zakończenie, jest naprawdę wiele, a prawdziwe dzieje wyjęte z zamkowych komnat w ciekawości nie ustępują tym intrygującym i pobudzającym fantazję, wymyślonym przez pisarzy opowieściom.   


Od dzisiaj baśnie, noszące definicję fantastycznego utworu epickiego, przybierają zupełnie inny wymiar. Okazują się bowiem o wiele bardziej przyziemne, aniżeli ktokolwiek mógł przypuszczać. Złe macochy, ubogie dziewczęta wstępujące na królewskie trony, czy szkaradne twory znajdujące miłość u boku pięknych partnerów. Historia, ta kojarzona zazwyczaj ze żmudną nauką dat i nudnymi faktami wtłaczanymi do głów na szkolnych lekcjach, jest o wiele ciekawsza. A pokazuje nam to Anna Moczulska, autorka bloga Kobiety i historia.  

Jakże dobrze, że pani Moczulska historyczką nie jest. Tym sposobem unikamy rozległych opisów, które zazwyczaj powodują, że książki tego typu odkładamy na bok. By nie wprowadzać Was w błąd, „Bajki, które zdarzyły się naprawdę” to nie jest powieść historyczna. To bardzo interesująco przedstawiony zbiór autentycznych postaci, kobiet, które swoim życiem napisały utwory przypominające nam znane baśnie. Książka została podzielona na 5 części: Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Księżniczka na ziarnku grochu, Piękna i Bestia, Królewna Śnieżka. Każdy z działów posiada podporządkowane historyczne osobowości odpowiadające danej tematyce. Stąd, w bardzo klarowny sposób, autorka nadała poszczególnym osobom twarze fantastycznych bohaterów i zrobiła to tak, że aż chciałoby się więcej.

Zakazane miłości, skomplikowane relacje rodzinne i życie w świecie, w którym pomimo wielu przeszkód, nieraz wygrywało uczucie. Czy nie uważacie, że historie słynnych kobiet nieraz mogły nadawać się na ciekawy scenariusz filmowy? A czy wiecie, że reżyserowie już z tego skorzystali i wiele z tych pięknych, romantycznych opowieści śledzonych na wielkim ekranie zostało opartych na faktach? Dotąd spora część z nas nie miała o tym pojęcia, bo historia kojarzyła się nam wyłącznie z nudną nauką, o której wolelibyśmy zapomnieć. Tymczasem Anna Moczulska ukazuje nam jej inne oblicze – pełne intryg, uczucia i niebanalnych związków.

Zrozumiały, momentami zabawny i od razu przypadający do gustu język układający piękne historie, które pochłania się jednym tchem. Autorka, dokonując selekcji wyłącznie interesujących informacji, snuje opowieści chwilami zapierające dech czy wywołujące ogromne zdziwienie. Dotąd bowiem nie znaliśmy słynnych postaci z takowej, bardziej ludzkiej strony. Wplatając własne domysły czy uwagi, momentami uzupełnia historyczne luki układając brakujące elementy niejasnych zagadek i tworząc w efekcie scenariusze, które my – kobiety – chcemy poznawać i chłonąć. Jest ciekawie, jest baśniowo i z pewnością nie jest nudno, bo ta książka, w przeciwieństwie do innych pozycji literackich odnoszących się do historii – to nie sztywne fakty pisane mało emocjonującym i formalnym do bólu językiem. Moje wrażenia po przeczytaniu całości są więc jak najlepsze.

„Bajki, które zdarzyły się naprawdę” to propozycja dla tych, którzy mają ochotę przyjrzeć się historii od tej nieco piękniejszej, bardziej subtelnej strony. Książkę można przeczytać w całości od razu, ale poszczególne opowiadania umożliwiają także delektowanie się nią, zerkając do kolejnych historyjek w wygodnej dla siebie chwili. Dla niektórych czytelników, tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na kilkugodzinny maraton literacki, to spory plus. Ten tytuł polecam szczególnie kobietom wrażliwym na niezwykłe opowieści, w których pomimo realizmu, z całą pewnością tkwi nutka baśni. My, dorośli, nigdy nie przestaniemy być dziećmi, a Anna Moczulska, ze swoim talentem i wyjątkowym stylem, mogłaby czytać nam na dobranoc. Przekonajcie się o tym, że prawda nie zawsze wyzbyta jest magii, a każda z bajek, chociaż wymyślona, na przestrzeni dziejów ma swoje prawdziwe miejsce.

moja ocena: 5/6
wydawnictwo: Znak literanova  
ilość stron: 232
data wydania: sierpień 2015

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak Literanova.
 

11 komentarzy:

 1. Baardzo zachęcający tytuł. Mam ochotę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tę książkę muszę przeczytać :) Bajki, prawda, kobiety....

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją na półce, za niedługo będę się za nią zabierać ;) Liczę na podobne do Twoich odczucia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknę potem do Ciebie by sprawdzić, jakie masz wrażenia po przeczytaniu ;)

   Usuń
 4. Realizm, ale też nutki baśni-podoba mi się:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, że można sobie tę książkę dozować. Tytuł wędruję na moją listę planowanych lektur.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię te "historycznie subtelniejsze" pozycje ze Znaku - czyta się je z prawdziwą przyjemnością, a jakaś wiedza jednak w głowie zostaje. Pomysł na tę książkę spodobał mi się bardzo, a że dziś dotarł do mnie mój egzemplarz... cóż, wyczuwam wspaniałą weekendową przygodę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że spodoba Ci się tak, jak samo, jak i mnie ;)

   Usuń
 7. Tytuł jest naprawdę wspaniały, a ja jestem miłośniczką bajek... Muszę kiedyś przeczytać tę książkę. ^_^

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka wydaje się być czymś niezwykłym, fantasy to zdecydowanie mój świat, czasem trudno mi go odróżnić od rzeczywistości. Lektura zdecydowanie powinna wpaść w moje ręce, coś czuje, że ogarnie też moje serce.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...