środa, 15 października 2014

"Złota legenda znad polskich jezior i lasów" - Jan Skorupski

 
Iluż z nas zna legendy o Smoku Wawelskim, Królu Popielu czy też Warszawskiej Syrence. Wpisane w naszą kulturę są niczym dziedzictwo, które należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie zginęło. Nie można zapominać o historiach pisanych historią Polski, a dzisiaj w tłumie zagranicznych bajek często pozostawiamy za sobą to, co nasze i wartościowe. Ostatnio w moje ręce trafiła książka „Złota legenda znad polskich jezior i stawów”. Przypuszczałam, że będzie to zbiór znanych opowieści, których każdy z nas „liznął” już kiedyś w szkole. A jednak żadna z legend wspomnianych w książce nie była mi znana pomimo tego, że mieszkam w kraju, którego one dotyczą.

Niegdyś, kiedy to ludzie żyli nieco innym rytmem, aniżeli teraz, panowała w Polsce ogromna miłość do Boga oraz do Ojczyzny. To ona rodziła scenariusze pisane z głębi serca, które są świadectwem dobroci istniejącej na tym świecie. Wspomniana książka jest zbiorem takich właśnie historii – o ludziach oddanych Stwórcy, o walecznych sercach będących w stanie oddać życie za swój kraj oraz o miłości względem bliźniego, która nie pozwalała egoizmowi opanować ludzkiej duszy.
Znajdziemy więc tutaj przeróżne opowieści –od takowych, w których głównym motywem jest wiara po takie, które wspominają o walkach za kraj. Pomimo tego, że dotyczą one odległych czasów i wcale nie są typowymi bajkami o księżniczkach czy smokach, są one pisane takim językiem, aby można było je przeczytać dzieciom. Pisane w sposób prosty i zrozumiały mogą stać się wspaniałym świadectwem istotnych wartości, które powinny być wiodącym mottem życia każdego. Warto więc wpajać je w umysły dzieci już od samego początku, a cóż może być lepszego, aniżeli ciekawe legendy, które tego uczą.

Znajdziemy więc tutaj historie o oprawcach, którzy dzięki niesamowitym wydarzeniom pokochali swoje ofiary, tak jak w przypadku historii mężczyzny, który pragnąc śmierci pewnej grupy osób potem je uwolnił, a kobieta mająca zginąć z jego reki, została jego żoną. Można doszukać się wielu opowieści o świętych, a każda z nich przepełniona jest dobrocią i wiarą, ale także ciekawym życiem. Nie ma tutaj nudnych biografii, ponieważ nie nimi są przecież legendy. Jedna z opowieści mówi o pewnym biskupie, który uprzednio związany, został wrzucony w ogień. Złowieszcze płomienie nie zajęły jego szat i ciała, a jedynie spaliły liny, którymi był skrępowany. Ale „Złota legenda znad polskich jezior i lasów” to także wesoła opowieść o mnichach, którzy wkładali na nogi figury Pana Jezusa skarpety, to historia Tatarskiej Góry oraz opowieść o tym, co być może leży na dnie jeziora w Świętej Lipce.

Owe historie dotyczą ludzi, którzy potrafili kochać. A ich miłość zrodziła wspaniałe legendy, które są nauką dla każdego z nas. Teraz zebrane w jedną, przepiękną książkę mają trafić w ręce młodego pokolenia, które nie ma pojęcia o tym, jak żyło się kiedyś. Rodzice często zapominają o tym, że nauka nie polega tylko na wpajaniu dziecku języka angielskiego, matematyki czy też reguł języka polskiego. Niezwykle istotne są lekcje uczące wartości i miłości, a takowych nie wykłada się w szkole. Po to jest jednak literatura, aby w sposób ciekawy i zachęcający dawać dzieciom przykład właściwego postępowania i po to z pewnością jest między innymi ta książka, aby wspomnieć o historii ziem, na których żyjemy, ale także po to, aby wskazywać właściwą drogę, którą warto wybrać.

Moje streszczenie niektórych legend brzmi bardzo poważnie i wielu rodziców pomyśli sobie, że coś takiego może być mało ciekawe dla młodego pokolenia. A jednak te wszystkie historie są opowiedziane tak, że trafią w serce dziecka.

Owa książka zawiera aż 27 legend. Nie są one długie, a więc w sam raz dla młodego czytelnika, któremu na początek trudno długo skupić się na jednej czynności. Doskonałym dodatkiem są przepiękne ilustracje obrazujące motywy opowiadane w historyjkach. Dobrej jakości papier oraz kunsztowne zwieńczenie całego zbioru objawiające się w solidnej oprawie wpływają na urok całej książki pobudzając wyobraźnię. Cała estetyka zbioru sprawia, że nadaje się on także na prezent.

Książkę polecam do zakupienia rodzicom, którzy cenią sobie nasze narodowe korzenie oraz wartości, według których powinniśmy postępować, a jednak często o tym zapominamy. W owym zbiorze legend często pojawiają się motywy wiary chrześcijańskiej, a więc ci opiekunowie, którzy kierują się w życiu wiarą w Boga i chcą w tej wierze wychowywać swoje dzieci, także docenią tę książkę i jej zakup. Ja z pewnością dumnie powierzę ją kiedyś w ręce mojej córeczki, a więc polecam i Wam.

Moja ocena – 5/5
 
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014
Liczba stron: 272

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...