poniedziałek, 13 października 2014

"Piraci. Przygoda, abordaż i wyspy skarbów" - Serena Dei

 

Dzieci niejednokrotnie uciekają się do nierzeczywistego świata baśni, krążąc wśród księżniczek, smoków czy skrzatów. Dobrze, kiedy w tej ucieczce pomagają im książki, ponieważ literatura ma w życiu człowieka bardzo ważne znaczenie i dobrze zakorzenić jej zalążek w dziecku już od samego początku. Czy jednak łatwo przykuć uwagę malucha na dłużej? Każdy rodzic wie, że nie jest to takie proste. Dobrze jest więc wybierać takie książki, które nie zanudzą, a wręcz przeciwnie stworzą niezapomnianą przygodę, o której długo się będzie pamiętać.

Jednym z ciekawszych tematów, który nurtuje młode pokolenie, są piraci. Mężczyźni pełni tajemnic, wiodący odmienne życie, niebezpieczni i nieustannie poszukujący skarbów – istnieli naprawdę i zbudowali swoją własną legendę, która potrafi zainteresować. Warto wspomnieć o tym, że nawet w dzisiejszych czasach słyszy się o pirackich napadach, których ofiarą padają różnorodne statki. Niejeden młody chłopiec marzy o tym, aby stać się kimś z takich ludzi, stąd też na balach przebierańców nieraz pojawiają się maluchy przebrane właśnie za piratów.
I w tym momencie należy wspomnieć o tym, iż wydawnictwo „Jedność” wychodzi dzieciom naprzeciw z pomocną dłonią. W ofercie bowiem dumnie prezentuje  książkę „Piraci. Przygoda, abordaż i wyspy skarbów”, a jest to naprawdę kawał dobrej roboty.

Dotychczas na rynku literackim można było spotkać różnorodne powieści o przygodach piratów. Wspomniana książka jest nieco inna, bo to kompendium wiedzy o piratach, które poszerzy zakres wiadomości dziecka na tenże właśnie temat. „Piraci. Przygoda, abordaż i wyspy skarbów” została podzielona na 6 głównych działów: „Kim są piraci?”, „Zaokrętowanie”, „Broń i walka”, „Ekwipunek i instrumenty nawigacyjne”, „Żółw i kryjówki piratów” oraz „Poszukiwanie wyspy skarbów”. Każda ta część, opracowana tak, aby trafić w gusta dziecka, starannie prezentuje różnorodne ciekawostki. Dowiadujemy się więc o tym, jacy byli najsłynniejsi piraci. Mało kto zaś wie, że pomimo tego, iż kobiety nie mogły być wpuszczane na pokład, w historii piractwa pojawiły się dwie panie, którym udało się wejść w skład załogi. Poznajemy pirackie statki, bronie oraz przyrządy, dzięki którym ci mężczyźni doskonale funkcjonowali. Odkrywamy świat, którym rządziły reguły, a każdy człowiek miał swoją wyznaczoną rolę, gdzie za jej nieprzestrzeganie czekała go kara. Kim był straszliwy Kraken, którego bali się nawet najbardziej nieustraszeni piraci? Jaka jest legenda Latającego Holendra i dlaczego Davy Jones tak bardzo przerażał załogi? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tym wspaniałym zbiorze informacji na temat słynnych piratów oraz ich życia.

Książka została przygotowana tak, aby zainteresować młodego czytelnika. Teksty nie są długie, aby nie zanudzać i nie zamęczać. W kilku zdaniach można zaś dowiedzieć się naprawdę wiele, ponieważ skupiono się na maksymalnym przekazie wybranych ciekawostek. Pojawia się zaś ogromna ilość ilustracji, które przedstawiają piratów, ich statki, bronie, różne rodzaje węzłów, przyrządy oraz wiele, wiele innych rzeczy. Niewątpliwie jednak przy czymś takim wyobraźnia dziecka pracuje intensywnie, chociaż nie zdaje ono sobie z tego sprawy.


Być może właśnie ta książka zachęci dziecko do obcowania z literaturą. Być może pogłębi w nim chęć odkrywania dalszych legend nieustraszonych piratów. Niewątpliwie jednak przyniesie same korzyści, ponieważ została skonstruowana tak, że zachęci do sięgnięcia po nią nawet najbardziej wrogie książkom dziecko. Nastrój grozy i wzmianki o skarbach sprawią, że maluch będzie miał poczucie posiadania czegoś wartościowego, a ta książka niewątpliwie jest cenna. Zarówno jej treść jak i szata graficzna zasługują na uznanie. Całość daje bowiem aurę tajemniczości i buduje wrażenie, iż książka jest starą skarbnicą wiedzy.


Uważam, że „Piraci. Przygoda, abordaż i wyspy skarbów” to doskonały prezent dla dziecka, a w szczególności dla chłopców, ponieważ to właśnie im piraci będą mieli okazję zaimponować najbardziej. Polecam do zakupienia rodzicom, którzy nie wiedzą, jak skłonić swoje dziecko do czytania. Będziecie mieli okazję przekonać się sami, że zakup tejże pozycji literackiej jest naprawdę opłacalny, bo zainteresowanie zakorzenione w dziecku i pasja przebłyskująca w jego oczach to jedne z najcenniejszych skarbów, jakie możemy mu podarować. 
 

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: maj 2013
Liczba stron: 96
Ilustracje: Michael Grieco

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność.

 

3 komentarze:

 1. Mój synek na pewno byłby zainteresowany tą książką :) Piękne ilustracje. To może być fajny prezent, tym bardziej, że zbliżają się Jego imieninki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Z pewnością mu się spodoba. Pozdrawiam i proszę w dniu imienin przekazać ode mnie życzenia ;)

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję, życzenia przekażę :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...