środa, 22 października 2014

"Baśnie i legendy polskie" - Dorota Skwark

 
Ostatnio miałam styczność z wieloma książkami dla dzieci, które przedstawiały świat legend i historyjek naszego kraju. Każda z nich miała w sobie coś wyjątkowego i ciężko byłoby ocenić tą najlepszą. Aczkolwiek teraz miałam okazję zapoznać się z niesamowitym wydaniem „Baśnie i legendy polskie” autorstwa Doroty Skwark. Ta książka posiada wszystko to, czego oczekuje rodzic kupując prezent dla swojej pociechy.

„Baśnie i legendy polskie” to idealnie dobrany zbiór ciekawych opowiadań związanych z kulturą naszego kraju. Znajduje się tutaj wiele przepięknych historii, a każda z nich pisana jest w sposób przystępny i zrozumiały dla dziecka. Wesołe, groźne, przepełnione ciekawymi postaciami niosą ze sobą morały, które skłaniają małego odbiorcę do przemyśleń, o których rodzice często nie mają pojęcia. Taka jest magia dobrej literatury. Duża czcionka oraz kolorowe obrazki zostały dostosowane do potrzeb dziecka. Szata graficzna zachęca każdego malucha do sięgnięcia po ową książkę, a maksymalnie skrócona treść, przepełniona ciekawostkami, nie zanudza.

To właśnie tutaj można przeczytać o tym, skąd się wzięły ciasteczka zwane Katarzynkami i dlaczego w Toruniu popularne są drożdżowe koguciki. W sposób interesujący opowiedziana została legenda o powstaniu Wisły czy też o tym, cóż takiego wydarzyło się w Mysiej Wieży. Dotykające naszej kultury legendy przybliżają dziecku prawdziwą Polskę. Znajdziemy tutaj motywy tradycji, obyczajów i obrzędów, jakie były znane i stosowane w przeszłości. Być może te opowiastki zaszczepią w młodym czytelniku miłość do poznawania naszego kraju. Bo przecież każdy maluch po przeczytaniu legendy o Złotoryi z chęcią pojechałby do tego miejsca szukać tam cennego złota. Przechadzając się po centrum Torunia, inaczej na pomnik flisaka zareaguje zaciekawione dziecko znające jego historię aniżeli to, które nie będzie miało o niej pojęcia. Z pewnością każdy maluch z chęcią przeczyta także o tym, jak to Gniewosz musiał publicznie odszczekać swoje kłamstwa.

„Baśnie i legendy polskie” to książka, która z pewnością nie zanudzi. Długość opowiadań jest wprost proporcjonalna do uwagi, jaką dziecko z zainteresowaniem poświęca jednej rzeczy. W sam jako bajka raz przed snem, idealna na długie zimowe wieczory w gronie rodziny. Doskonała dla dziecka w każdym wieku, potrafiąca zainteresować nawet dorosłego.

Ta książka to jednak nie tylko zwykłe bajki. To kawałek naszej kultury. To nauka zasad moralnych i dobrego postępowania. To zbiór starannie wyselekcjonowanych opowiadań, które oczarują młodego czytelnika. Najlepsze jest jednak to, że dotyczą one rzeczy będących na wyciągnięcie ręki, bo możemy wybrać się do miast, w których dzieje się ich akcja bądź też zwiedzić obiekty, o których mowa w owych legendach.


Ogromnym plusem są wspomniane już wcześniej ilustracje. Pojawiające się dość często przybliżają treść każdej z legend. A spotyka się tutaj takie tytuły jak: „Baśń o zaczarowanych gołębiach w Krakowie”, „Baśń o diable, który zakochał się w dziewczynie”, „Legenda o Psiej Górce” oraz wiele innych. W sumie książka liczy aż 26 opowieści.


Twarda oprawa oraz gładkie, błyszczące kartki wpływają na piękna prezencję Baśni i legend polskich. Książka nadaje się więc na prezent. Zachęcam do jej zakupu rodziców dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Z pomocą opiekuna, bądź też samodzielnie, każde dziecko będzie mogło odkrywać piękno polskiej literatury i kultury, bo ta książka z pewnością korzystnie wpłynie na doświadczenia młodego pokolenia związane z czytaniem i poznawaniem cennych tradycji. 

Moja ocena - 5/5
 

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014
Liczba stron: 175

 
Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność.

 http://www.jednosc.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...