wtorek, 31 maja 2022

"Jego głosem" - Beata Majewska.
Nic go nie usprawiedliwia. A może jednak...?

Seria arabska autorstwa Beaty Majewskiej zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Trzeci tom, w tamtym czasie widziany oczami wielu czytelników jako finalny, wprawił wiele osób w stan osłupienia. Autorka tak pokierowała losami bohaterów, że nie w sposób było tego przewidzieć. W efekcie cykl trafił na moją listę ulubionych, jeśli chodzi o twórczość tej pisarki. Jakże ogromne było moje zdziwienie i jakże wielka była radość kiedy okazało się, że to wcale nie koniec. Beata Majewska postanowiła postawić nową kropkę nad „i”, szokując informacją o czwartej części. „Jego głosem”, która dotarła do mnie dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl, miała przedstawiać perspektywę Omara i dalsze losy postaci, u których wciąż sporo się dzieje. Czy to zatem kontynuacja, po którą warto sięgnąć?

ZARYS FABUŁY

Mogłoby się wydawać, że Izabella odnalazła już swoje szczęście u boku Dawida. Mąż podarował jej to, czego tak łaknęła. Miłość, bezpieczeństwo, normalność i dzieci. Już wszystko miało być tak, jak sobie wymarzyła. Jednak paskudny los potrafi zesłać niespodzianki w najmniej oczekiwanym momencie. Całe szczęście  posypało się jak domek z kart.

Teraz powraca on, Omar. Jego wysokość, który najwyraźniej ma coś do powiedzenia. Czy jest coś, co może usprawiedliwiać jego zachowanie? Można by już z góry powiedzieć, że nie. Jednak nie wszystkie rzeczy są takie, jakimi mogłyby się wydawać. A prawda lubi mieć doprawdy przeróżne oblicza. Nadszedł czas na jego głos. Czy zostanie wysłuchany?  

ONA, POTURBOWANA PRZEZ PRZESZŁOŚĆ I ON, JEGO WYSOKOŚĆ

Główna bohaterka to kobieta, która wiele przeszła. Doświadczenia, nieraz trudne, uświadomiły jej, że tak naprawdę pragnie normalności. Wielki romans zakończył się porażką, a ona sama wyszła z tego wszystkiego pokiereszowana, ale zwycięsko. Izabella to nie żadna trzpiotka, która śni o namiętności. Teraz cierpi, bo życie kolejny raz zadało jej cios. Ale musi być silna, bo ma dla kogo. I jest. Kiedy więc w jej życiu kolejny raz pojawia się Omar, nie ma zamiaru padać przed nim na kolana (dosłownie i w przenośni ;) ). Czy da mu szansę na rozmowę? Czy będzie w stanie zrozumieć jego perspektywę? Omar to bohater znienawidzony. W ostatnim czasie zdążył napsuć czytelniczkom Arabskiej serii wiele nerwów. I wielu osobom podpaść. I jak dopuścić go tutaj do głosu? Jak mu wybaczyć? Okazuje się, że jego wysokość nie jest taki doskonały, jakby się mogło wydawać. Skrywa o wiele więcej tajemnic, niż można byłoby przypuszczać. A nowa perspektywa odkrywa jego zupełnie inną, bardziej ludzką twarz. Otóż czasami warto zanurzyć się głębiej, by dotrzeć do prawdy. A by odnaleźć ją teraz, należy poznać jego głos.

WIELKI POWRÓT I JEGO GŁOS

U głównej bohaterki sporo się dzieje. Nie będę spolerować, jednak szepnę tylko, że jej szczęśliwe życie ulega radykalnej zmianie. Punktem zwrotnym staje się przyjazd Omara. Autorka bardzo celnie nadała powieści taki, a nie inny tytuł, bo fabuła przez długi czas przypomina spowiedź głównego bohatera. Wydarzenia opowiedziane właśnie jego głosem. Po raz pierwszy Omar demaskuje swoje słabości. Bez obaw, to nie jest odgrzewany kotlet i powielona akcja książki ukazana z innej perspektywy. Mamy tutaj dalszy ciąg, namiętny i niemniej zaskakujący niż w poprzednich tomach. Nie pomyślałam, że uda się Beacie Majewskiej znaleźć wytłumaczenie dla Omara i jego paskudnych poczynań. A tutaj przyznaję z ukłonami, że to się udało! Przyznaję, takiej opcji się nie spodziewałam. I kolejny raz mamy dowód na to, że nie warto patrzeć powierzchownie, a tym bardziej powierzchownie innych oceniać.

PODSUMOWANIE

Historia o miłości, tej tragicznej, nieszczęśliwej, ale i prawdziwej, wymagającej czasu. O pewnym problemie rzutującym na życie, o dramatach, które wciąż odbijają się echem. Opowieść o przebaczeniu, o drugiej szansie, wciąż namiętna. Ale na wszystko musi przyjść odpowiedni czas. Autorka konsekwentnie do wydarzeń przeszłości i utraconego zaufania nie rzuca bohaterów w swoje ramiona na wstępie. Nie znikają uprzedzenia i wspomnienia jak za dotknięciem magicznej różdżki. Jeśli myślicie, że to naciągana kontynuacja, bardzo się mylicie. Koniecznie trzeba ją poznać. Jak i całą, oryginalną serię.  

wydawnictwo: Miraż
saga arabska: tom 4
kategoria: romans
ilość stron: 440
data wydania: 1 czerwca 2022

Sprawdź także inne nowości na Taniaksiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.


1 komentarz:

  1. To nie do końca moje klimaty, ale wiem, komu polecę. Oczywiście, najpierw pierwszy tom :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...