środa, 18 maja 2022

"Twój uśmiech" - Ilona Gołębiewska.
Zmiana pracy, powrót ojca dziecka i czas wielu zmian.

Po książki tej autorki planowałam sięgnąć już od dawna, jednak zawsze przychodziły do mnie w momencie, kiedy byłam dosłownie zarzucona innymi lekturami do czytania. Teraz miałam czas, wygospodarowałam chwilę, by przekonać się czy Ilona Gołębiewska faktycznie tworzy tak emocjonujące historie, jak twierdzi spora rzesza czytelników. A zrobiłam to przy okazji książki „Twój uśmiech”, która przyciągnęła mój wzrok wiosenną, absolutnie pozytywnie nastrajającą okładką. Czy zapowiada historia o miłości i pogoni za marzeniami zrobiła na mnie dobre wrażenie? Dziś przychodzę do Was z recenzją. Zapraszam do czytania.

ZARYS FABUŁY

Życie Leny Mazur kręci się wokół pracy. Kobieta odnosi kolejne, zawodowe sukcesy, zostaje po godzinach by poradzić sobie z obowiązkami, ale cały czas towarzyszy jej wrażenie wywieranej presji. Jakby znajdowała się na czarnej liście prezesa. Permanentny brak czasu dla córki wiąże się z kolejnymi, nawarstwiającymi się problemami. Jedenastoletnia Basia, którą samotnie wychowuje, mierzy się w szkole z niewygodnymi pytaniami o ojca, którego nie posiada. Ale to nie koniec. Nadchodzi czas wielkich zmian. Kolejne problemy w pracy, zmiana otoczenia, romans z szefem i powrót dawnej miłości, Borysa, ojca Basi. Jak Lena odnajdzie się w nowej, zupełnie zaskakującej rzeczywistości? Czy przyjaciele i dom w malowniczym Zalesiu przyniosą jej ukojenie?

SILNA KOBIETA: LENA

Główna bohaterka powieści to zaradna i ambitna kobieta. Atrakcyjna i do pewnego momentu spełniająca się zawodowo. W końcu prowadzi dział finansowy znanej firmy, mając pod sobą zespół, za który jest odpowiedzialna i którym dowodzi. Lena samotnie wychowuje córkę, często korzystając z pomocy sąsiadki sprawującej opiekę nad jej dzieckiem. Jej życie przypomina bieg i próby pogodzenia wszystkich obowiązków, pomiędzy którymi znajduje ukojenie u boku ukochanej córki Basi. Sęk w tym, że tego czasu dla niej nie ma zbyt wiele. Na szczęście w tym wszystkim Lena pozostaje człowiekiem, potrafiącym współczuć i nie do końca zaślepionym. Dlatego stawia na zmiany. A te będą radykalne i wystawią ją na wiele prób. Wszak każdy z nas miewa swoje słabości i ma prawo do błędów.

BOHATEROWIE DRUGOPLANOWI

Na drugim planie stawia autorka jedenastoletnią córkę, która karmiona lukrowanymi opowieściami o ojcu w końcu mierzy się z prawdą. Są przyjaciele, którzy w tych najtrudniejszych momentach podają pomocną dłoń. Jest Ewa, która spodziewa się maluszka! Pojawiają się mężczyźni, którzy sporo namieszają. Są ci skupieni na zysku i pracy, jest taki, który zafunduje Lenie miłosne perturbacje i jest powracający Borys, niegdyś zły człowiek. Czy przeszedł przemianę? Kim jest teraz? Czy zechce być dla Basi ojcem, którego przez taki długi czas nie miała?

FABUŁA

Autorka serwuje czytelnikowi powieść o różnych odcieniach miłości. Na pewno nie ma tutaj słodyczy i wychuchanej namiętności. To uderzająco prawdziwa historia, z której każdy jest w stanie wyciągnąć jakieś wnioski. Przelotne romanse, powroty do przeszłości, niezamknięte sprawy, które lubią powrócić. Pomiędzy tym zwykłe, ludzkie pragnienie bycia szczęśliwym, kwestia samotnego wychowania dziecka i niewygodne pytania. Jest przyjaźń i jest też duży akcent pracy w korporacji. Pracy stresującej, takiej, w której za jeden popełniony błąd można zwyczajnie wylecieć.

PODSUMOWANIE

„Twój uśmiech” to powieść obyczajowa, w której możemy znaleźć mieszankę życiowych komponentów. Jest miłość, wcale nie ta słodka, są matczyne uczucia, samotne rodzicielstwo, niezamknięta przeszłość i powrót dawnych spraw. Książka budzi emocje – wiarygodnością bohaterów, realnością ich problemów i prawdopodobieństwem zdarzeń. Pomiędzy tą jej rzeczywistością można odnaleźć nadzieję. Dlatego wszystkim wielbicielom takiej prawdziwej literatury obyczajowej, a zarazem poszukiwaczom angażujących przygód u boku silnych, a jednak mających swoje słabości bohaterek, z czystym sumieniem polecam.

wydawnictwo: Muza SA
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 350
data wydania: 18 maja 2022
 

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Muza SA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...