sobota, 15 maja 2021

"Powiedz, że zostaniesz" - Beata Majewska.
Wielki finał. Bo dla miłości nie ma przeszkód.

Beata Majewska, polska autorka znana z mniej czy bardziej pikantnych powieści o miłości, idąc z duchem czasu i mody wydała na świat cykl z motywami gangsterskimi. Jako jej wierna czytelniczka miałam okazję zapoznać się z wszystkimi jego częściami, nie mogłam odpuścić sobie więc także czwartej, która wieńczy całą serię, przynosząc odpowiedzi na dręczące czytelnika pytania. Zatem bez wahania sięgnęłam po „Powiedz, że zostaniesz” zastanawiając się nad tym, czym pisarka będzie jeszcze w stanie mnie czymś zaskoczyć. Jestem już po lekturze i dziś chciałam się podzielić z Wami paroma zdaniami na jej temat.

ZARYS FABUŁY

 Życie Bruna zmienił jeden pożar. Ogień strawił nie tylko jego dom. Zabrał ponoć i jego samego oraz na pewno zniweczył także jego szansę na wielką miłość. Odbudowując przyszłość, mężczyzna trafia na tajemniczą Niarę. Młodziutką kobietę, która zdążyła już doświadczyć wielu barw ponurej codzienności. Czy ta dwójka będzie miała jakąkolwiek szansę na to, by zbudować coś trwałego?

Miłość nie jest jednak pisana na wyłączność jednej parze. Do gry wkracza także Katarina Niekrasowa i spozierający na nią znad roślin ogrodnik Timur. Ona władcza, on aż nader ostrożny i płochliwy. Różnią się wszystkim, ale przecież przeciwieństwa się przyciągają. Czy tak będzie i w tym wypadku?

MIŁOŚĆ I TO NIE JEDNA

Autorka kolejny raz zabiera czytelnika w świat poznanych już bohaterów. Książka rozpoczyna się historią Brunona, jest obraz pożaru, z którego pozornie nikt nie mógł wyjść żywy. Mężczyzna, martwy dla reszty świata, pokonawszy fizyczny ból oraz inne przeciwności odbudowuje w Gruzji swój los. Na nowo. Wciąż kocha Wierę. A wtedy pojawia się Niara. Dziewczyna przeżywa żałobę, wie, że śmierć matki przekreśliła pewien rozdział, który już nigdy nie powróci. Obwinia się za jej śmierć, choć to nie jest jedyny powód, który dręczy jej umysł. Jest jeszcze były mąż, w oczach którego jest beznadziejną i nieporadną istotą. Człowiek, z powodu którego wiele wycierpiała. Co się stanie, kiedy drogi Bruna i Niary się przetną? Autorka częstuje czytelnika także historią Katariny, kobiety odważnej, wiceszefowej, w oczach wielu widzianej jako „babochłop”, który dominuje i przy którym nie trzeba zachowywać należytej damom klasy. Przychodzi jej skonfrontować się z jej ogrodnikiem, Timurem, który w jej towarzystwie – rzecz jasna- staje się ostrożny, nieco zdystansowany i niepewny podejmowanych kroków. Tak onieśmiela go uczucie, którym pała do swojej szefowej.

PRÓBY SZUKANIA SZCZĘŚCIA

Historia przedstawiona w tym tomie jest zwieńczeniem całego cyklu i to widać. Autorka uzupełnia luki i odpowiada na pytania, dlatego też nie warto sięgać po tą część bez znajomości poprzedniczek, jako że w mojej ocenie nie będzie można się tutaj odnaleźć. Pod względem mroku, spektakularnych zdarzeń i niebezpieczeństwa ta książka jest nieco bardziej stonowana od poprzedniczek. Mniej dynamiczna, ale nie nudna. Pojawiają się uczucia, próby odnalezienia swojego miejsca na ziemi. Ludzie doświadczeni, którzy zdążyli się już przekonać o tym, że los bywa niesprawiedliwy i nieprzewidywalny, na przekór podłości życia chcą przetrwać. I o tym jest ta książka. Namiętność, humor, zapomnienie – to wszystko tutaj jest, zaś gangsterskie tło zostaje nieco wyciszone, nie tak akceptowane, jak w poprzednich trzech częściach. Stąd tę uznałabym za najbardziej sentymentalną.

PODSUMOWANIE

„Powiedz, że zostaniesz” to historia dla fanek gangsterskiej trylogii autorstwa Beaty Majewskiej, czwarta część nieco inna, bardziej stonowana od pozostałych. Czy gorsza? Nie sądzę, myślę, że wierne fanki bohaterów pokochają ją równie mocno, co pozostałe części. Nie polecałabym tym, którzy nie są zaznajomieni z trylogią, ponieważ powieść splata wątki, które miały okazję rozpocząć się już znacznie wcześniej. Chcecie poczytać o uczuciach rodzących się tam, gdzie zdążyli już zwątpić w miłość? Ja jestem zadowolona.

wydawnictwo: Jaguar
cykl: Zapomnij, że istniałem (tom 4)
kategoria: romans
ilość stron: 319
data wydania: 5 maja 2021
 

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

5 komentarzy:

 1. Dla fanów serii to na pewno pozycja obowiązkowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że powstał dodatek, bo jak dla mnie wypadł chyba lepiej niż wcześniejsze tomy serii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fanom serii z pewnością książka się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze tego cyklu, ale możliwe, że niedługo nadrobię zaległości. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...