wtorek, 11 maja 2021

"Cisza. Wiersze zebrane" - Anna Wirowska.
Patronat medialny.

Życie nabiera rozpędu, a my każdego dnia urządzamy za czymś pogoń. Za pieniądzem, za sukcesem, za sławą, za czasem. A czas, paradoksalnie, ucieka nam przez palce pozostawiając często z tym, co powierzchowne, płytkie i co na chwilę. Czasami zatem warto siąść w skupieniu i pomyśleć nad tym, co naprawdę ważne. Pozwolić sobie na chwilę zadumy u boku własnych refleksji i spostrzeżeń pozwalających wyciągnąć jakieś głębsze wnioski. A nie ma nic lepszego jeśli chodzi o nostalgiczny i pełen zadumy nastrój aniżeli poezja, stara jak świat, krocząca gdzieś tyłu, za nami, czasami spychana na boczny tor, a jednak wciąż aktualna. I ja miałam okazję pokłonić się nad nią na chwilę, a wszystko dzięki tomikowi Anny Wirowskiej pt. „Cisza. Wiersze zebrane”.

CO W KSIĄŻCE?

Usiądź. Wycisz się i pomyśl. Kim jesteśmy na tym świecie? Jak wiele od nas zależy? Czy potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest miłość? Jak pokonać trudności, które prędzej czy później na pewno nadejdą? Anna Wirowska w swojej twórczości podejmuje tematy trudne. Pisze o przemijaniu, o pustych miejscach,  o potędze uczucia, kruchości chwili, o grzechu czy muzyce granej przez nasze serca. Skupia się na duchowości, unaoczniając istotę duszy i wiary w Boga. Rozważa, ale i zachęca do tego, by po przeczytaniu danego utworu zamknąć oczy i pokontemplować jeszcze przez chwilę. W ciszy.


 JAKIE WIERSZE

Nowa propozycja poetki to zbiór wierszy zebranych z innych, wydanych już wcześniej tomików, ale i świeża porcja zupełnie nowych utworów. Czytelnik otrzymuje zatem wiersze z tomu „Pokora i pycha”, „Kobieta – matka – żona”, „Życiowa układanka”, po czym następuje dział z tytułową Ciszą, której rzecz jasna zostaje poświęcona największa część książki. Od strony technicznej można liczyć na klarowność oraz estetykę wydania, wysokiej jakości papier, przyjemną i czytelną czcionkę oraz spis treści – podający jak na tacy sugestywne tytuły konkretnych utworów oraz ich strony.

TEMATYKA

U boku twórczości poetki czytelnik znajdzie wiersze dotyczące różnych aspektów życia wraz z całym przekrojem nastrojów. Jest o nadziei, jest o bólu, o drugim człowieku oraz o tym, co wewnętrzne i dotyczące stricte nas samych. Z nostalgią, powagą, obrazowym porównaniem, czasami nutką humoru. Jak na poezję przystało, wiele wymiarów człowieczeństwa ubranych w zgrabne, ładne słowa.

DLA KOGO?

Do przeczytania w samotności, do przedyskutowania z bliską osobą lub do zapisania w zeszycie ze złotymi myślami. „Cisza. Wiersze zebrane” to zbiór oryginalnych utworów dotykających różnych aspektów życia od tych łatwych, po te trudne i często oddalane ze względu na komfort i wygodę. Jak sugeruje tytuł, warto czytać w ciszy, a poezja pozwala odnaleźć spokój duszy, jeśli tylko bardzo się chce, toteż czasami dobrze sięgnąć po mądre słowo , a z takim Anna Wirowska wychodzi czytelnikowi naprzeciw.

wydawnictwo: Rezonans
kategoria: poezja
ilość stron: 155
rok wydania: 2021

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Rezonans.

4 komentarze:

 1. Dawno nie czytałam poezji, a przecież ma na mnie taki zbawienny wpływ. Fajny tomik.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam wierszy tej poetki, a ostatnio mam ochotę na poznanie współczesnej poezji.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Do poezji przekonałam się jakiś czas temu, ale dawno już po nią nie sięgałam. Z chęcią go nadrobię. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...