wtorek, 11 sierpnia 2020

"Kuba. Gorzki smak cygar" - Krzysztof Hoła.
Bractwo abakua, kubańskie komiksy i Hawana.


Kuba. Kraj cygar, egzotyki, owianej wieloma legendami Hawany. Marzenie wielu turystów, a jednak z drugiej strony – państwo, w którym status społeczny większości obywateli nie powala na kolana. Kontrolowane media, ciche zapędy Kubańczyków, którzy jednak chcieliby zmian. Właśnie w takie rejony zapuszcza się Krzysztof Hoła wraz ze swoją żoną, by na własną rękę, wedle osobiście wytyczonych kierunków, poznać wyspiarski kraj od tej najbardziej prawdziwej strony. Bo czymże są podręczniki czy relacje na blogach w porównaniu z osobistą wyprawą? By zasmakować jego wrażeń sięgnęłam po książkę „Kuba. Gorzki smak cygar”. Jeśli i Wy lubicie wyobraźnią zapuszczać się w najodleglejsze rejony naszego globu, zapraszam wpierw na recenzję.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
Zamieszkali w lokum, który musiał spełniać standardy. Nie z własnej wygody, ale dlatego, że przyjezdni turyści muszą czuć komfort. Komfort, którego przeciętny mieszkaniec nie zazna nigdy w życiu. Tego wymaga prawo. Krzysztof Hoła wraz z małżonką kosztują kubańskiej kuchni, mogą zaciągnąć się dymem prawdziwych i jedynych w swoim rodzaju cygar, wsłuchują się w opowieści rodzimych mieszkańców, którzy poruszają często niewygodne dla siebie tematy, nieśmiało marząc o zmianach. Zwiedzają fabrykę guayabity, podziwiają wszędobylskie komiksy zdobiące mury, stawiają stopę na ziemi słynnej Hawany i nie mogą nadziwić się kubańskiej pomysłowości. Jednym słowem, poznają wyspiarski kraj z wielu perspektyw i teraz dzielą się swoimi spostrzeżeniami. A ciekawostek i nurtujących pytań oraz odpowiedzi tutaj nie brakuje.


ODKRYWCZA PODRÓŻ
Poprzez wielkie miasta, ale i mało uczęszczane zakątki, dotykając wielu sfer życia ludzi, Krzysztof Hoła, wraz ze swoją znajomością języka hiszpańskiego zagłębia się w struktury społeczności Kubańczyków odkrywając, co jest dla nich ważne, o czym marzą i jak wygląda ich codzienność. Podziwia zarówno atrakcyjne dla turystów obiekty, ale przede wszystkim uczestniczy w codzienności państwa, a jego podróż nabiera wielu barw. Nie stroniąc od żartu, niebezpieczeństwa, ale i życzliwości, której – jak się okazało – autor książki wraz z małżonką doświadczali w najmniej oczekiwanych momentach i na wielu płaszczyznach. Pojechał z zamiarem nie tylko oglądania, ale przede wszystkim z zamiarem szerszego poznawania. I mam wrażenie, że osiągnął swój cel. Z umiejętnością gawędziarza dzieli się nim z czytelnikami, przeplatając własne obserwacje historycznymi faktami, tymi niekłamanymi i widzianymi oczyma człowieka pochodzącego z kraju, który przeszedł wiele ustrojów i doczekał się w końcu zasłużonej demokracji.

PYTANIA I ODBIORCY
 Czym są pchły piaskowe? Co sądzą o Fidelu Castro mieszkańcy? Kim jest dla nich Guevara? Co na kubańskiej ziemi robią polskie maluchy?  I czym jest tajemnicze bractwo abakua? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań odkryjecie dzięki książce Krzysztofa Hoła, w której klarowne działy, lekki język i fotografia budują przyjemną, bezpieczną podróż polecaną szczególnie teraz, w czasach epidemii, kiedy to sami nie możemy bądź też boimy się udawać w rejony mieszczące się w naszej sferze marzeń. Polecam zatem jako odkrywczą oraz pasjonującą rozrywkę. Nie będziecie rozczarowani.

wydawnictwo: Bernardinum
kategoria: literatura obyczajowa
ilość stron: 270
rok wydania: 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Bernardinum.

10 komentarzy:

 1. Od czasu do czasu zaglądam do tego typu książek. Na pewno znalazłabym w niej wiele ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda Kuba jest głównym źródłem nieszczęścia dla osób, które nie palą. To właśnie z tamtego rejonu pochodzi ten smród sprowadzany do Polski. Ah ten tytoń co zatruwa moje płuca codziennie. Mam tego pecha, że na mojej ulicy pali bardzo dużo osób.

  OdpowiedzUsuń
 3. O ile za takimi książkami nie przepadam o tyle w te wakacje chyba tylko takie podróże mi zostają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie czytam tego typu książek, ale ta mnie wyjątkowo zaciekawiła, widzę, że można się z niej dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzadko sięgam po tego typu książki, więc tę chyba sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Można poszerzyć swoją wiedzę, więc jestem na tak. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka warta uwagi :D Zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czasem przeczytać taką książkę i lubię dowiadywać się z nich nowych rzeczy. Chętnie po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie wybrałabym się na Kubę 😍

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdyby wpadła w moje ręce, na pewno przeczytałabym.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...