piątek, 6 marca 2020

"Ocalić życie" - Zofia Ossowska.
Pośmiertny list i skrywany przez lata sekret.


To nie autorzy, a życie pisze te najbardziej emocjonujące historie. Napisało i tą, bo „Ocalić życie” Zofii Ossowskiej to powieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. A te sięgają czasów najbardziej niesprawiedliwych, brutalnych, które odcisnęły swoje piętno na psychice całego polskiego narodu. I u wielu ludzi pozostało do dziś. Czasów drugiej wojny światowej, która odbierała, mordowała, ale i jednała. Udowadniając, że w niektórych przypadkach podziały i granice nie mają żadnego znaczenia, bo najważniejsze to, by po prostu pozostać człowiekiem. Na dzisiejszą recenzję zapraszam wszystkich tych, którzy sięgają po emocjonujące historie o zawiłych ścieżkach życia. Historie podszyte wojennym tłem, trudnymi decyzjami i nie zawsze przychylnymi sytuacjami.

ZARYS FABUŁY
Dookoła hasła Solidarności. Rok 1989. Maria Wysocka czyta pośmiertny list pozostawiony przez matkę. List, który rzuca na całe życie zupełnie nowe światło. Okazuje się, że nic nie jest takie, jak niegdyś się wydawało. Jej własna historia zostaje nakreślona na nowo. Co to oznacza dla jej przyszłości? Jak wiele się zmieni?

Rok 1942. Do drzwi domu Rzewnickich puka uciekająca przed Niemcami rodzina. Nie prosi o schronienie, ale błaga o ratunek dla dwóch najmłodszych pociech, którym i tak odebrano już dzieciństwo. Rzewniccy, pomimo ogromnego ryzyka, postanawiają przygarnąć dzieci licząc na to, że wrogowie uznają je za ich własne. Po jakimś czasie przyjeżdżają Niemcy i zabierają głowę rodziny, ojca Antoniego. Mężczyzna, powróciwszy następnego dnia, nie jest już tym samym człowiekiem, którym był kiedyś.

Okrutna wojna dobiega końca. Ale jej ślad pozostanie ludziach i da o sobie znać jeszcze wiele lat później. Co tak naprawdę wydarzyło się w przeszłości? I czy bez względu na okoliczności, zawsze warto walczyć o nadzieję?

DWIE PŁASZCZYZNY CZASOWE I WIELKI SEKRET
Główna bohaterka powieści, z perspektywy której poznajemy tę historię, ma kochającego męża, który wraz z każdym dniem uświadamia jej jak wiele może znaczyć miłość. Teraz ma jednak także twardy orzech do zgryzienia. Bo dotychczasowa wizja ojca samotnika, niezbyt angażującego się w sprawy rodzinne i obraz matki, która po śmierci postanawia w końcu wyjawić jej wielki sekret, ulegają zupełnej zmianie. Wyruszając na poszukiwania swojej własnej historii, korzeni i krewnych, nie poddaje się stawiając czoła problemom oraz jawiąc się jako osoba pomocna i dająca ludziom szansę. Czy dopnie swego? Na pewno nie trudno jej kibicować, bo autorka stworzyła postać z krwi i kości, autentyczną, wiarygodną i pełną. Na drugim planie niemniej istotne osobowości, zatracony w alkoholu Ignacy, jego żona, która już dawno przestała się łudzić. Rodzeństwo Marii, które również stawia czoła nowej wersji historii, ale i postaci sprzed laty. W końcu akcja z roku 1989 zostaje przepleciona sporadycznymi przeniesieniami do mrożących krew w żyłach czasów wojny.


WOJNA, NADZIEJA, RYZYKO, MIŁOŚĆ
Autorka stworzyła powieść do bólu uświadamiającą z jak okrutnym przeciwnikiem mierzyli się niegdyś Polacy. Wojna. Okres niepewności jutra, śmierci, rzezi niewinnych. Czas, kiedy ludzie musieli dokonywać przerażających decyzji, ratować innych, a przy tym narażać swoich bliskich, bądź też dbać o swoje dobro, skazując innych na zagładę. Historia o niezwykłej odwadze i braterstwie, o nadziei w człowieczeństwo, o wierze i miłości, dzięki którym po wielu latach udało się ludziom odzyskać upragnioną wolność. Powieść o odnajdywaniu samego siebie, o tym, jak łatwo przegrać swoje życie i jak łatwo się pogubić, o istocie jedności i o dopełnieniu historii, która nareszcie znajduje swój zasłużony koniec.

PODSUMOWANIE
Emocjonująca, dopracowana, chwytająca za serce. Z wiarygodnymi bohaterami, burzliwym tłem i kilkoma pociągniętymi do końca wątkami. Takie historie zawsze przywołują wiele wrażeń, a jeśli dodatkowo są wspomagane lekkim stylem, mamy przepis na bestseller. Gorąco polecam Wam ten tytuł jako gorzką, momentami trudną, choć ostatecznie będąca światełkiem w tunelu historię dotyczącą przecież autentycznego działu dziejów naszego narodu. To trzeba przeczytać.

wydawnictwo: Filia
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 510
data wydania: luty 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Filia.

10 komentarzy:

 1. Oj tak, to trzeba przeczytać. Opis piękny, jestem pewna że będę oczarowana książką. Oby tylko udało mi się ją kiedyś znaleźć w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chcę poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję, że we mnie ta książka też wywołałaby wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie do niej ciągnie, więc cieszę się, że tak mocno chwalisz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach tę książkę, bo lubię historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami i powieści rozgrywające się w czasach wojny... Mam nadzieję, że będę równie zadowolona z tej lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również lubię historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna recenzja <3 Mam teraz jeszcze większą ochotę przeczytać tę książkę <3

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam i jestem zachwycona! Nie mogłam się oderwać. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Opis jest bardzo zachęcający!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...