poniedziałek, 16 marca 2020

"Miłość" - Hélene Delforge, Quentin Gréban.
Uczucia zawarte w słowach i obrazach.


Miłość. Uczucie, które od zarania dziejów inspirowało malarzy, rzeźbiarzy, poetów i zwyczajnych ludzi. Uczucie, które chciałoby uchwycić się prostą definicją, a jednak po głębszym zastanowieniu się nie jest to takie proste. Kiedy się zaczyna? Kiedy jest prawdziwa? Jak wiele oblicz posiada? Zdaje się, że swoje największe tajemnice i niezmierzone pole oddziaływania zachowuje dla samej siebie. Jak z jej wizerunkiem poradzili sobie Helene Delforge i Quentin Greban? Doskonale. A to dlatego, że w książce zatytułowanej „Miłość” można natrafić na wiele oblicz tegoż uczucia. Uchwyconych nie tylko słowem, ale i obrazem. Zapraszam na krótką podróż śladem jednej z najpiękniej ilustrowanych książek.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA? CO TO JEST MIŁOŚĆ?
Nie ogranicza się do lat młodości. Dojrzewa, zyskując na wartości. Nie dotyczy mężczyzny czy kobiety, dotyczy konkretnego człowieka. Nie zna podziałów, bo za każdym razem jest po prostu inna. Wyjątkowa i niepowtarzalna. Miłość. Ta, która przynosi nadzieję, która skłania do tęsknoty. Ta zaklęta w namiętnym pocałunku, uścisku dłoni, dotyku. Miłość kochanków, matki do dziecka, miłość rodzinna. Ukryta w gestach, słowach, szeptach, niedopowiedzeniach… Ukryta w zdjęciach, obrazach. Teraz także ukryta na kartach tej książki.


SŁOWO
Poruszające teksty, słowa wyjęte rodem z ust stęsknionej kobiety czy łaknącego swojej miłości mężczyzny. Płynące prosto z serca, pełne pasji, tęsknoty i prawdy. Przeczące teoriom naukowców. Nowoczesna, trafiająca w sedno poezja. Jakby wykradziona wprost z intymnych wyznań ludzi, którzy nie widzą poza sobą świata. Każda kartka zawiera krótszy bądź dłuższy tekst próbujący w oryginalny sposób wyjaśnić istotę miłości i uchwycić różne jej wizerunki. A to, co dodaje mu wiarygodności to fakt, że nie jest sztuczną definicją, a właśnie płynącym z kochającego serca przekazem.

OBRAZ
Nie byłoby jednak tej magii, gdyby nie współgrające z tematyką książki ilustracje. Bardzo klimatyczne, wyraziste, pokazujące tyle, ile trzeba, by poruszyć zmysły odbiorcy. Pozowane, dynamiczne, ale i pokazujące niepowtarzalność chwili. Pocałunek odpływającego marynarza, list od ukochanej trzymany w rękach żołnierza, leżący w trawie kochankowie czy napój pity przez zakochanych z jednego kubka podczas tzw. „happy hour”.  Pisząc, że jestem tym wszystkim oczarowana, to na pewno za mało. Książka jest po prostu wyjątkowa na wiele różnych sposobów.


DLA KOGO?
Dla tych, którzy kochają, kochali, lub dopiero czekają na swoją wielką miłość. Dla tych, którzy rozumieją potęgę tegoż uczucia lub zrozumieć dopiero chcą. Jako prezent dla bliskiej osoby i samego siebie. Publikacja godna polecenia, niedługa, a jednak taka, którą można przeglądać i czytać w kółko, wracając do jej treści i czaru ukrytego w obrazach. Nie pomyślałam, że podobna książka może wywołać we mnie tyle pozytywnych uczuć. Polecam każdemu. To trzeba przeczytać. To trzeba zobaczyć. To należy przeżyć.


wydawnictwo: Media Rodzina
kategoria: poezja/album
ilość stron: 72
rok wydania: 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.

11 komentarzy:

 1. Nie przepadam za poezją, ale ten tomik naprawdę mnie zainteresował. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze nadaje się na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne wydanie. Lubię poezję.

  OdpowiedzUsuń
 4. O! Pięknie, od serca wydana i napisana poezja? Totalnie wchodzę w to! ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest interesujący, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka spodobała mi się już na pierwszy rzut oka, ma tak piękne ilustracje... Nie czytałam jej jeszcze, ale mam w planach, bo chociaż na co dzień jestem rozważna, to jednak mam w sobie taki maleńki pierwiastek romantyzmu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przyjemnie się zapowiada!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest króciutka, więc zasługuje by dać jej szansę bez względu na wszystko. Mnie już same ilustracje przekonują 😍 Uwielbiam książki, które je mają.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze jej nie czytałam, a już mnie wzrusza.. Chętnie po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...