poniedziałek, 19 marca 2018

"Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei" - Joanna Jax.
Jak wiele zniszczeń dokonała wojna.„Tak zwana resocjalizacja polegała chyba tylko na tym, by człowiek przestał być człowiekiem.”

Sześciotomowa, napisana z rozmachem seria Joanny Jax, „Zemsta i Przebaczenie” to historia młodych ludzi, których losy ewoluują wraz ze zmianami prawdziwej walki na śmierć i życie – wraz z przebiegiem tragicznej w skutkach II wojny światowej. Po brutalnym wyrwaniu ich z błogich lat niewinnej młodości , przyszedł czas na krajobrazy zgliszcz, strachu, ale i wiary w lepsze dni, bo przecież bez niej nie można byłoby przetrwać mroku, który ogołocił ludzi z człowieczeństwa. Jesteście ciekawi cóż takiego skrywa „Bezkres nadziei”? Zapraszam na recenzję.
 
ZARYS FABUŁY
Po upadku powstania, Warszawa tonie w morzu gruzów. Szarobure krajobrazy z pewnością nie podnoszą na duchu tych, którzy ledwo uszli z życiem. W Polsce coraz bardziej panoszą się Rosjanie i choć widać horyzont zakończenia zbrojnych walk, nie wszystko wydaje się proste. Nie brakuje ran, tych fizycznych, ale i psychicznych. Są ci, którzy zostali, ale i ci, którzy postawili na ucieczkę. Trudne decyzje, poczucie przegranej, ale i walka o własne szczęście. Czy warto snuć jakiekolwiek plany, kiedy los już raz pokazał, jak bardzo potrafi je pokrzyżować?

CO U NICH SŁYCHAĆ?
Buntownicza i harda Alicja ma na swojej głowie okaleczoną Weronikę. Kobieta pogodziła się z faktem, że może zginąć i z pewnością z tego powodu nie ubolewa. Jako kobieta gotowa stanąć do walki w szeregach staje się przedstawicielem tych Polaków, którzy szli na rzeź w imię wyższych celów. Walter wraz ze swoją ukochaną muszą przebyć niełatwą drogę, by znaleźć bezpieczne schronienie. Bierny ze względu na swój stan zdrowia Julian zostaje wykluczony z uczestnictwa w wojnie, Hanka postanawia zawalczyć o samą siebie, a Emil… wiedzie życie, z którego wydaje się być całkiem usatysfakcjonowany. Rzuceni w różne strony świata doświadczają okrucieństw mrocznych czasów na własne oczy. Czy będą potrafili się odnaleźć, kiedy nastanie ich kres?

PRAWDA I FIKCJA W JEDNEJ HISTORII
Wszystkie tomy sagi Zemsta i Przebaczenie charakteryzują się wartką akcją, kiedy to tabun rozmaitych bohaterów raz za razem szykuje czytelnikowi kolejne newsy. Tło drugiej wojny światowej bywa dla autora dobrym polem manewru, ale nie każdy pisarz potrafi to wykorzystać. Joanna Jax sprawnie operuje fikcją, lawirując pośród prawdy tak, że każde jedno zdarzenie nabiera odpowiedniego poziomu wiarygodności. Trzeba tylko uważnie czytać, żeby się nie pogubić i trzeba oczywiście zacząć od pierwszego tomu. Ja zdążyłam się już dostatecznie z wszystkimi tutaj zaprzyjaźnić i trochę ciężko będzie mi sięgnąć po szóstą część wiedząc, że to już koniec.

Pogłoski krążące o okrutnych obozach w Auschwitz, sierocińce pełne dzieci, którym wojna nie szczędziła krwawych krajobrazów pozostawiających w umyśle piętno na zawsze. Wiara w dobre intencje Stalina, ale i oczekiwania skontrastowane z brutalną rzeczywistością, pośród której tli się przyjaźń i prawdziwa miłość, nieraz wymagająca wyrzeczeń i poświęcenia. Tak więc emocji i wrażeń nie brak.

TEN TOM vs CAŁA SERIA
Może ten tom nie poruszył mnie już tak, jak poprzednie, jednak wciąż jest to proza przez wielkie „P”, saga, poprzez którą autorka naprawdę ma coś do powiedzenia. Mogłoby się zdać, że rozciągnięta na sześć tomów opowieść okaże się naciągana, pozapychana mało istotnymi elementami. Nic bardziej mylnego. Każda część to dla bohaterów nowe wyzwania, nowe wartości i kolejne zagrożenia. Jeśli więc macie ochotę na prawdziwą lekcję historii, która z nudnymi szkolnymi zajęciami nie ma nic wspólnego, wiecie po co sięgać.

wydawnictwo: Videograf
kategoria: powieść historyczna, saga wojenna
ilość stron: 402
data wydania: listopad 2017


Saga Zemsta i Przebaczenie:  
Bezkres nadziei

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf.
 

17 komentarzy:

 1. Cała seria jeszcze do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To masz co nadrabiać :) Sporo tego. Ale warto poświęcić tej serii czas.

   Usuń
 2. Ta seria już czeka na mnie w mojej biblioteczce od jakiegoś czasu. Muszę wreszcie się ze nią zabrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie będziesz się nudzić :) Sporo tutaj bohaterów, wydarzeń, a za co tym idzie - także emocji.

   Usuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej serii i chciałabym niedługo się za nią zabrać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci polecam. Jest długa, ale nie będziesz się przy niej nudzić.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Pamiętaj, że tę historię trzeba zacząć od pierwszej części :)

   Usuń
 5. Na razie nie chciałabym zaczynać aż tylu tomowej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Ta wymaga sporej uwagi. Może kiedyś będziesz miała czas :)

   Usuń
 6. Jeszcze nie poznałam tej serii, ale mam ją w planach. Ciekawa jestem tej opowieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymaga sporej ilości czasu, ale warto ją poznać :) Kawał porządnej historii w absorbującym wydaniu.

   Usuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, może kiedyś zabiorę się za serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już piąty tom. Docelowo ma być ich sześć. To wymagająca seria, ale warta uwagi - w szczególności dla nas, Polaków. Na jej łamach widać wielką historię naszego kraju.

   Usuń
 8. Czas już zacząć czytać tę serię.
  Tematyka II wojny to tak jak piszesz dobre tyło, ale trzeba je dobrze wykorzystać - tutaj jak widzę na pewno nie zawiodłabym się na fikcji, która wpleciona została w historię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ciekawa seria. Jedno wydarzenie goni kolejne, losy bohaterów zmieniają się jak w kalejdoskopie, a w tle wielka historia - podana w ciekawy sposób. Saga wymaga czasu i skupienia - ale warto dać jej szansę.

   Usuń
 9. Nie znam tej serii, super, że się o niej od Ciebie dowiedziałam :) Chętnie ją przeczytam w wolnym czasie, a przede wszystkim będę polecać czytelniczkom w bibliotece, bo często chcą serie o podobnym tonie, a do tego są wybredne :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...