wtorek, 23 grudnia 2014

"Oni" - Olga Haber

 

Jako ludzie rozsądni, dojrzali i w pełni świadomi otaczającej nas rzeczywistości, nie dopuszczamy do siebie myśli o istnieniu istot pozaziemskich. No bo przecież w takie bajki wierzą tylko dzieci, których wyobraźnia nie ogranicza się wyłącznie do tego, co realne. A jednak kiedy nadchodzi noc, kiedy gasną światła, a my zostajemy zupełnie sami, czujemy się jakoś tak nieswojo i dziwnie. Nerwowo rozglądamy się wokół i nasłuchujemy choćby delikatnego dźwięku. Kiedy zaś takowy się nadarza, adrenalina wewnątrz nas mimowolnie rośnie, chociaż staramy się nad tym panować. No właśnie, dlaczego? Czy jednak jakiś procent nas dopuszcza możliwość pojawienia się czegoś złego? Nie tak dawno w księgarniach pojawiła się powieść autorstwa Olgi Haber – „Oni”. To historia tak zatrważająca, że z pewnością nie chcielibyście stać się jej bohaterami.

Natalia, kobieta w średnim wieku, mieszka wraz z Łukaszem – sporo młodszym partnerem w „Emilówce”- domku położonym w pięknej okolicy, nieopodal lasu. Liczne zmiany, które ostatnio zaszły w jej życiu, sporo namieszały, aczkolwiek stara się ona poukładać sobie wszystko na nowo i odnaleźć szczęście spędzając upojne noce i dnie w ramionach młodszego chłopaka. I w jej codzienności nie byłoby nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że kobieta czuje się tak, jak gdyby ktoś ją obserwował. Niespokojna i nerwowa nie potrafi wytłumaczyć podłoża swoich obaw, jednakże wkrótce okaże się, że nie są one bezpodstawne. Pewnego dnia, podczas przejażdżki samochodem, napotyka na drodze dziwnie zachowującą się dziewczynę. Obłęd w oczach, krew i malujące się na twarzy przerażenie skłania Natalię do tego, aby zabrać ją do auta i podwieźć do szpitala. Ten przypadek jest jednak początkiem lawiny nietypowych wydarzeń, które zaleją niewielkie miasteczko. Płonący dom, wypalone konary drzew, dziwne rysunki dziecka i ciężarna kobieta, która twierdzi, że „ONI” chcieli odebrać jej nienarodzone potomstwo…

Cóż takiego dzieje się w okolicy „Emilówki”? Dlaczego dotąd zwykli mieszkańcy zaczynają zachowywać się dziwacznie? Skąd pochodzi panosząca się siła zła i jak daleko sięgną jej macki? Czy ludzie mają świadomość tego, że pojawiające się zdarzenia nie są czymś normalnym?
„Oni” to stuprocentowa powieść grozy. Pojawiają się tutaj zjawiska paranormalne, które skłaniają ludzi do czynów tak strasznych, że ciężko w nie uwierzyć. Kobiety popadające w obłęd, mężczyźni z których zostają wykrzesane głębokie pokłady zła… A dotąd wszyscy żyli zwyczajnie i byli nieodznaczającymi się mieszkańcami. Za każdym razem pojawia się jednak to samo wytłumaczenie - ONI tego chcieli . No właśnie… Kim zatem ONI są?

Powieść Olgi Haber to niesamowita, pomysłowa, wciągająca historia, która przyprawia o ciarki na ciele. Autorka całą treść przedstawiła w tak realny sposób, że można naprawdę wczuć się w mroczną atmosferę ogarniającą nietypowe miasteczko. Jest tutaj wszystko, co potrzebne, by zbudować niezbędny, zatrważający klimat. Jest czarny kot, są dziwne znaki, stary cmentarz – na którym niegdyś odkopano i porozrzucano szczątki ciał dzieci… Tutaj bohaterowie nie wierzą jednak w magię i nie dopuszczają do siebie tego, że wokół nich może dziać się coś, co z pewnością nie jest normalne. A jednak z czasem będą musieli się o tym przekonać. Cała historia jest wiarygodna i naturalna, zaś sam czytelnik może poczuć więź z występującymi postaciami. Życiowe dylematy, niepewność jutra i strach, bo nigdy nie wiadomo cóż takiego może czaić się za rogiem.

Chociaż sama oczywiście nie wierzę w zjawiska pojawiające się w książce, dzięki autorce naprawdę niejednokrotnie oglądałam się za siebie, bo całą historię czytałam w nocy, kiedy mój mąż akurat był w pracy… Trzeba przyznać, że jako nielicznym, Oldze Haber udało się wzbudzić we mnie lęk, a wszystko dzięki niesamowitym wydarzeniom, których w powieści „Oni” nie brakuje. Gęsto utkana akcja, genialny pomysł dotyczący fabuły, oryginalni i zapadający w pamięć bohaterowie- to wszystko daje wspaniały efekt. Dla mnie, w kategorii „powieść grozy” – „Oni” będą póki co numerem jeden i chyba ciężko będzie zrzucić tę książkę z zaszczytnego i z pewnością zasłużonego miejsca.

Forest Dark Fog Dark Forest Wallpaper
źródło
Oprócz nastroju grozy, czytelnik ma okazję zderzyć się tutaj także niebanalną historią związku miłosnego głównej bohaterki. Zerwawszy z o wiele starszym od siebie partnerem, Natalia wiąże się ze sporo młodszym chłopakiem. Co z tego wyniknie? Czy taki związek ma szansę na przetrwanie?

Książkę polecam wielbicielom dobrych horrorów, w których przez cały czas coś się dzieje. „Oni” to nie przesadzona, a niezwykle ciekawie skomponowana historia, w której autorka zawarła wszystkie potrzebne składniki wywołujące zainteresowanie i strach. Nie powiem Wam kim są ONI, by nie zdradzać za wiele. To pozostawiam do odkrycia Wam i powiem jeszcze raz, że naprawdę warto.

Moja ocena: 5,5/6

wydawnictwo: Videograf SA
data wydania: październik 2014 (data przybliżona)
ISBN: 9788378353416
ilość stron: 214

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf SA.

 wydawnictwo

5 komentarzy:

 1. Fajne tło na blogu ;)
  Spróbuję znaleźć tę książkę
  Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga:
  razemzksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem chyba nie dla mnie. Horrory...? Czytam, ale niezbyt często ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post zapraszam do mnie i Wesołych Świąti Szcześliwego nowego roki .

  - http://laninatosia.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka, którą opisałaś wydaje się być cudowna, chciałabym ją złapać i ''pożreć w całości''.
  Zapraszam do mnie.
  http://onlybyme7.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...