środa, 10 grudnia 2014

"Mocniejsza niż śmierć" - Lidia Czyż

 

Człowiek bardzo często nie potrafi docenić tego, jakie ma szczęście. Rodzina, zdrowie i dach nad głową to przecież najistotniejsze elementy, bez których uśmiech z trudnością pojawiłby się na twarzy. A jednak wielu z nas się nad tym nie zastanawia i żyje przyszłością, goniąc za pieniądzem i dokładnie planując kolejne dni. Los nie jest jednakże sprawiedliwy, toteż nie każdy doświadcza tego, co dla innych wydaje się normą. Iluż dzieci nie ma przecież rodziców, jak wiele osób szuka pracy bądź żyje za najniższą krajową czy też, co najgorsze, zmaga się ze śmiertelną chorobą. Niesprawiedliwość dosięgła także Radka, głównego bohatera powieści „Mocniejsza niż śmierć”. Chłopiec, któremu zły los od samego początku podkłada pod nogi kłody, musi przebyć usianą cierpieniem drogę, na końcu której czeka na niego wielka nieznana.

Radosław to chłopczyk dorastający w szanowanej rodzinie, która jednak kryje pod swoim płaszczem ogromną tajemnicę. Otóż jego matka, ceniona księgowa, jest alkoholiczką, która oczywiście nie zdaje sobie z tego sprawy. Ojciec Radka, często przebywający na służbowych wyjazdach, nie ma o tym pojęcia, ponieważ kobieta początkowo bardzo dobrze potrafi ukrywać się ze swoim problemem. Chłopiec mieszkając pod jednym dachem ze stale nietrzeźwą kobietą, jest bity i poniżany. Wyśmiewany, niedoceniany i krytykowany czuje się samotny. Nie zaznając z jej strony uczucia miłości, jest z tym wszystkim zupełnie sam. Jednego dnia, do klasy Radka trafia Julia, dziewczyna, która od razu wpada mu w oko. Nieśmiały chłopak znajduje jednak w sobie pokłady odwagi na to, aby z nią porozmawiać. I tak między nimi rodzi się więź, która wydaje się niezniszczalna. Czy jednak ich przyjaźń, a później miłość, okaże się wieczna? Czy Radek doświadczy w końcu szczęścia i jak długo będzie się mógł nim nacieszyć?

„Mocniejsza niż śmieć” to powieść o miłości – niewinnej, czystej, prawdziwej. Jej odmian możemy spotkać tutaj wiele. Ta wiodąca dotyczy oczywiście Radka i Julii, pary nastolatków, którzy planując wspólną przyszłość, szanują siebie nawzajem i postępują zgodnie z zasadami  wiary, wstrzymując się z bliskim kontaktem fizycznym. Są szczęśliwi, zaś chłopak ma wreszcie okazję poznać  jak to jest być osobą, na której komuś naprawdę zależy. Życie dało mu ogromną lekcję pokory, przez co dojrzał szybciej, aniżeli jego rówieśnicy. Julia zaś, nie zważając na prześmiewki innych, jest dla niego idealną partnerką. Los potrafi podarować człowiekowi szczęście w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Może jednak równie szybko je odebrać. Jak będzie tym razem?

Książka Lidii Czyż to historia tak wzruszająca, że wczuwając się w całą sytuację trudno powstrzymać łzy. Pokazuje bowiem życie od tej jego prawdziwej strony, nie zawsze usłanej różami. To także opowieść o poszukiwaniu wiary, o jej utracie oraz o odnalezieniu Boga, którego najczęściej szuka się w cierpieniu. Jest tutaj także radość i nadzieja, bo i one są składnikami naszej egzystencji. Ta książka z pewnością będzie wspaniałą lekcją dla tych, którzy nie potrafią docenić swojego życia. Zwracając bowiem uwagę na istniejące wokół nas problemy, których my często nie widzimy, być może w końcu otworzy nam oczy i uświadomi tragedie tych, którym nie jest dane szczęście.

„Mocniejsza niż śmierć” to powieść dla nastolatków. Mogłoby się wydawać, że jest jedną z wielu, bo przecież książek dedykowanych młodemu pokoleniu jest ogrom. Ta jest jednak inna, ponieważ zwraca szczególną uwagę na duchową stronę relacji międzyludzkich. Pokazuje, że prawdziwa miłość jest cierpliwa i bezinteresowna i nie gaśnie wtedy, kiedy wygasa nadzieja. To uczucie, szczere i nieimitowane, nie potrzebuje namiętności, grzechu i pożądania. Ono trwa, ponieważ pochodzi z głębi serca.

Książkę polecam nastolatkom, ale i osobom starszym, które pragną poznać losy pary młodych zakochanych wspólnie stawiających czoła problemom. Ci, którzy lubią powieści z motywem miłosnym nie dekorowanym erotyzmem oraz ci, którzy nie boją się wzruszeń i wylanych łez, z pewnością przeżyją z powieścią Lidii Czyż wiele emocjonujących chwil, a ta poruszająca lektura na długo pozostanie w ich pamięciach. Szczególnie zaś dlatego, że ta historia zdarzyła się naprawdę…

„Wiedziałem, że zasłużyłem na karę, bo stłukłem porcelanową, delikatną filiżankę w błękitne kwiatki. To była filiżanka z kompletu, rodzinna pamiątka, jednak nie mogłem wytrzymać, bo mama biła strasznie mocno.
- Mamusiu, proszę… - jęczałem coraz ciszej , skulony pod krzesłem.
Dostałem jeszcze jedno uderzenie w łydkę, która wystawała spomiędzy nóg krzesła. Wsunąłem nogę głębiej, ale cała nie zmieściła się pod krzesłem, więc kopnęła mnie w stopę.”

Moja ocena: 5/6

wydawnictwo: WARTO
data wydania: 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788363562120
liczba stron: 276

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu WARTO.

 
 

2 komentarze:

  1. Problem alkoholizmu popularny-niezauważalny, mądra książka, ale święta się zbliżają i ...trzeba poczekać na wypełniony portfel. Pozdrawiam gorąco.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wątpię, czy by mi się spodobała ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...