sobota, 20 września 2014

"Bolek i Lolek. Genialni detektywi" - Marcin Wicha

Bolek i Lolek. Genialni detektywi 
RECENZJA DLA RODZICA:

Bolek i Lolek – dziedzictwo kulturowe naszego kraju, które bawi i cieszy do dziś. Z pewnością każdy pamięta dwóch wesołych łobuziaków, którzy dostarczali sporej ilości rozrywki. W dobie ogromnej ilości dzisiejszych bajek, jedne stają się hitem i potem gasną, aby ustąpić miejsca drugim. Jednakże to, co wartościowe, zostaje w pamięci na zawsze. Stąd też Bolek i Lolek wciąż odnajdują swoje miejsce we współczesnej rzeczywistości dzisiejszej Polski. Nic więc dziwnego, że powstała o nich kolejna książka nosząca tytuł „Bolek i Lolek. Genialni detektywi”.

Bolek wraz z Lolkiem zostają wyrzuceni z obozu letniego. Powód? Niestety jest nieznany. Każdy jednak może być pewien tego, że para pomysłowych wesołków musiała obmyślić kolejny „genialny” plan, który zakończył się tak, jak większość niefortunnych zdarzeń z ich udziałem. Nie można jednak płakać nad rozlanym mlekiem. Bolek i Lolek trafiają do ciotki i tam przeżywają kolejną, wielką przygodę swojego życia. Postanawiają bowiem założyć biuro śledcze i zostać prawdziwymi detektywami. Zaczynając od poszukiwania zaginionego kotka, poprzez próby odnalezienia mydła, w końcu natrafiają na naprawdę interesującą zgubę. W ich ręce trafia mapa skarbu ukrytego w ruinach starego zamczyska. Chłopcy jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że owa cenna rzecz nurtuje także pewnego przestępcę – Zbigniewa Zbrodzienia, który ma na nią naprawdę wielką chrapkę. Czy Bolkowi i Lolkowi grozi niebezpieczeństwo? Czy znajdą zaginiony skarb? Czy ta przygoda zakończy się dla nich szczęśliwie? A może znowu okaże się, że wszystkie wysiłki pójdą na marne…

Owa książka ukazuje beztroski świat dzieci z ogromnym bagażem różnorodnych pomysłów. Każda podejmowana przez Bolka i Lolka czynność, ma jakieś konsekwencje, które często chłopcy muszą niestety ponosić. To jednak ich nie zniechęca, ponieważ szybko zapominając o tym, co było, obmyślają nowe plany, które potem skrupulatnie realizują.

„Bolek i Lolek. Genialni detektywi” to książka idealna dla każdego dziecka. Dlaczego? Powodów jest naprawdę wiele. Po pierwsze, została ona napisana bardzo przystępnym i pełnym humoru językiem. Słownictwo, wyjęte rodem z ust dzieci, z pewnością przypadnie do gustu nawet tym, którzy z książkami mieli dotychczas niewiele wspólnego. Po drugie, rozdziały nie są długie, co z pewnością nie zniechęci dziecka, które samo może zadecydować o tym, czy  po przeczytaniu jednego, ma ochotę na kolejny. Zachętą zaś jest za każdym razem mała zapowiedź tego, co wydarzy się w kolejnym odcinku przygód Bolka i Lolka. Taka systematyczność z pewnością korzystnie wpłynie na relację, jaką zacznie dziecko wiązać z literaturą. Mało tego, przygody bohaterów nie są nudne. Niezwykły temperament Bolka i Lolka zabiera młodego czytelnika w świat pełen niekończących się wrażeń. W tej książce nie znajdziemy rozległych, nudnych opisów, które mogą skutecznie zniechęcić do obcowania z literaturą. Wręcz przeciwnie, oprócz krótkich epizodów, książka bogata jest w ilustracje, które pomogą dzieciom zobrazować opisywane  sytuacje. Dzięki nim tekst nie staje się monotonny, ponieważ zmysł wzroku dostaje porcję zróżnicowanych bodźców, a to w przypadku młodych czytelników jest niezwykle ważne.

Czy nie chcielibyście, aby Wasze dzieci poczuły się tak, jak Wy w przeszłości? Pełni ekscytacji poznawaliśmy kolejne przygody młodych wesołków. W takowej bajce nie było przemocy. Dostarczała zaś ona niejednokrotnie oprócz rozrywki, także lekcji właściwego postępowania na dalsze lata. Jeżeli chcecie zachęcić swoje dzieci do czytania, nie męczcie ich nudnymi powieściami. „Bolek i Lolek. Genialni detektywi” to coś w sam raz na początek, ale nie tylko. Ta książka z pewnością spodoba się i tym, którzy z czytaniem są na „ty” już od dawna. Bo cóż może być ciekawszego od poszukiwania zaginionego skarbu?

To jednak nie wszystko. Autor i wydawca przygotowali dla młodych czytelników pewną niespodziankę. W książce można bowiem odnaleźć „Poradnik detektywa”. Cóż to takiego? To kilkanaście stron ciekawych zadań, dzięki którym dziecko będzie samo mogło wcielić się w rolę Sharlocka Holmesa, a przy tym rozwinąć swoje umiejętności związane z logicznym myśleniem. Krzyżówki, zagadki, hasła kodowane szyfrem czy też historia z dreszczykiem – to coś, co zainteresuje każdego.

„Bolek i Lolek. Genialni detektywi” to książka, którą z czystym sercem polecę każdemu dziecku uczęszczającemu do szkoły podstawowej, ale także i tym młodszym, którzy zdani na cierpliwość rodziców, będą wsłuchiwać się w czytane przez mamę czy tatę interesujące przygody dwóch łobuziaków. Kochani Rodzice i Opiekunowie, jeżeli nie wiecie, jaką książkę kupić swojej pociesze, udajcie się do księgarni 23-go października i zainwestujcie w ową ciekawą i pełną przeżyć powiastkę autorstwa Marcina Wichy. 

Źródło: http://www.polskieradio.pl/78/1227/Artykul/973132,Bolek-i-Lolek-koncza-50-lat
  
RECENZJA DLA DZIECKA:

Bolek i Lolek – mili i pomysłowi chłopcy, nie zawsze zachowują się tak, jakby chcieli tego ich rodzice. Wymyślając najróżniejsze zabawy, przeżywają wspaniałe przygody, które nieraz kończą się dla nich niezbyt dobrze. Tym razem, wyrzuceni z obozu, będąc na wakacjach u cioci zakładają biuro śledcze. Jesteście ciekawi, czego będą poszukiwać? Na początek zaginionego kotka. Wiadomo jednak, że to nie do końca bywa takie interesujące. W pewnej chwili, przypadkiem zdobywają mapę zaginionego skarbu, schowanego w starym zamku. Oczywiście taka zdobycz byłaby dla nich nie lada radością, stąd też wyruszają przed siebie w celu rozwiązania zagadki ukrytego, cennego przedmiotu. Chcecie wiedzieć, czy go odnajdą? Na jakie pomysły tym razem wpadnie para małych łobuziaków? Czy i wy nie chcielibyście poczuć się jak prawdziwi detektywi? Dzięki książce „Bolek i Lolek. Genialni detektywi” macie szansę na przeżycie wspaniałej przygody. To nie jest nudna książka, a wy przekonacie się, że czytanie może być o wiele bardziej ciekawe, aniżeli bajka obejrzana w telewizji. Ahoj przygodo! Nie zmarnujcie okazji, bo zaginiony skarb czeka…

Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczba stron: 224
Premiera: 23 października  

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon
                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...