poniedziałek, 29 września 2014

"Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata" - Maria Niklewiczowa

 

Książki z bajkami są bardzo często pierwszym kontaktem człowieka z literaturą. To od nich zaczynamy przygodę z czytaniem, która potem może się rozwinąć w prawdziwą pasję. Opowiastki po które sięgają dzieci są nie tylko rozrywką, która wypełnia ich czas. To ogromna pomoc w rozwoju wyobraźni, a także doskonała nauka ortografii oraz szybkiego czytania. Dzieci jednak nie zastanawiają się nad edukacyjną stroną czytelnictwa, bo dla nich najważniejsza jest sama bajka zapewniająca emocje i wywołująca ciekawość. Warto więc zadbać o to, aby każda pociecha miała zapewnioną możliwość czytania i mogła dowiedzieć się tego, jak wielką przygodą może być literatura. Nie każda książka wywołuje jednak pasję. Są takie, których trudny język tylko zniechęca. Cóż zatem można byłoby powiedzieć na temat książki „Bajarka opowiada”?

Po raz pierwszy miałam styczność z tak doskonale zaprojektowaną książką. „Bajarka opowiada” to, jak głosi napis na okładce, zbiór baśni z całego świata. Napotkamy tutaj opowieści wywodzące się  z Polski, które przesycone naszymi obyczajami tworzą całkiem ciekawą kompozycję przeróżnych historii. Aczkolwiek pojawiają się także baśnie niemieckie, ukraińskie, włoskie, kazachskie, murzyńskie, chińskie, samojedzkie, kabardyńskie i na tym długa lista się nie kończy. Dają one pogląd na kulturę innych narodowości, będąc zarazem czymś w rodzaju rozrywki. To dzięki nim można wyobrazić sobie dalekie kraje, w których te same słowa, zapisane w owej książce, powtarzają rodzice swoim dzieciom. „Bajarka opowiada” jest czymś w rodzaju połączenia i znaku jedności, ponieważ pokazuje, że pomimo różnic jakie buduje odległość, ludzie na całym świecie mają swoje bajki, mniej lub bardziej realne, ale każda ma w sobie coś wyjątkowego. W każdej pojawia się bowiem morał, który ma wymiar pouczającej lekcji.

Odnosząc się do tego, że owa książka jest symbolem połączenia, należy wspomnieć tutaj o jeszcze jednej istotnej kwestii. Mało kiedy można spotkać zbiór baśni, którego docelową grupą czytelników są ludzie w różnym wieku. W tym przypadku można spotkać opowiadania o zróżnicowanym stopniu trudności. Starannie zaprojektowany spis treści zawiera oznaczenia w postaci literek, które głoszą kolejno, iż bajki są bardzo łatwe, łatwe, trudniejsze i trudne. Może więc po nie sięgnąć każdy, od początkującego czytelnika, po dorosłego wielbiciela baśniowych historii, bo wszyscy znajdą tutaj coś dla siebie.

„Bajarka opowiada” jest wyjątkowa także ze względu na to, że przedstawia opowiadania raczej mało znane. Tym samym może naprawdę zainteresować, bo przecież najlepiej czyta się takie bajki, które wnoszą swoją treścią coś nowego. Spotkamy tutaj takie tytułu jak: „Kociołek”, „Twardowski”, „Koguci kamień”, „Chamdam, syn ogrodnika” czy „Waleczny osioł”. A czytać naprawdę jest co, bo książka liczy aż 58 bajek.

Ta pozycja literacka ma jednak jeszcze jeden ogromny atut, a jest nim strona wizualna. Okładka przedstawiająca starą kobietę wokół której siedzi grono słuchających, zainteresowanych dzieci, nawiązuje do minionych czasów, kiedy to ludzie nie znając telewizora i komputera spotykali się i z pasją opowiadali sobie różnego rodzaju historie. Przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, w końcu trafiły na strony tejże książki, a ta zaś warta jest tego, aby wpadła także i w Wasze ręce. Dobrej jakości papier niewątpliwie dodaje jej dostojnego wyglądu, a więc nadaje się ona także na prezent dla dziecka w każdym wieku, od pierwszej klasy szkoły podstawowej, nawet po osoby dorosłe.

Warta uwagi jest sama historia książki. Otóż jej pierwszy nakład miał miejsce w 1959 roku! Z pewnością jest w niej więc coś magicznego, bo do dnia dzisiejszego przyciąga wielu młodszych i starszych czytelników – tych, którzy dopiero co zapoznają się z literaturą bądź też takich, którzy dzięki bajkom wracają do beztroskich lat dzieciństwa.

Pojawiają się także obrazki – jedne bez koloru, inne pełne żywych barw. Uważam, że w każdym domu, w którym ludzie cenią sobie tradycję i wyobraźnię, powinna znaleźć się ta właśnie książka, ponieważ może ona wypełnić czas osobom w każdym wieku. Może zaś okazać się także nicią porozumienia, która połączy ze sobą pokolenia nieumiejące znaleźć wspólnego języka.

Moja ocena – 5/5


Wydawnictwo: Zysk i S-ka
ISBN: 8375061468
Liczba stron: 378

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

 

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...