wtorek, 14 listopada 2023

"Australia. Ścieżkami snu" - Anna Korzeniowska.
Podróż w głąb siebie.

 

Podróż każdorazowo jest dla człowieka nowym doświadczeniem. Odkrywanie miejsc, poznawanie ludzi, smakowanie kuchni danego regionu i dotykanie nieznanych tradycji. Może stanowić pasję, a jej kształt i cele bywają różne – od chęci wypoczynku czy oderwania się od rzeczywistości, po pragnienie nauki i testowania swoich granic. Anna Korzeniowska w książce „Australia. Ścieżkami snu” pokazuje także, że podróż bywa także skłaniającą do refleksji lekcją. Cóż takiego możemy odnaleźć na kartach tej publikacji? O tym w dzisiejszej recenzji.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Jakie widoki można podziwiać będąc na plaży w Bondi Beach? Jak silny bywa jad tajpana i czy w Australii faktycznie można spotkać tego węża na swojej drodze? Jak pisała się historia zabytkowej kolei i wioski Kuranda? Autorka książki zabiera Czytelnika w podróż, dzięki której spotkacie się z krokodylami, skonfrontujecie australijskie zakazy z tymi funkcjonującymi w naszym kraju oraz odkryjecie mit o powstaniu tęczy. Zestawicie własną wiedzę z osobistymi spostrzeżeniami autorki, uzupełnicie luki w wiedzy na temat tego niezwykłego kontynentu i dowiedzie się, czy naprawdę tak trudno zrozumieć dusze Aborygenów.

OBSERWACJE, HISTORIA, RÓŻNE ZAAGADNIENIA

Autorka bardzo sumiennie odtwarza podróż, którą z pewnością można określić jako bogatą we wrażenia i zdobyte doświadczenie. Tworzy przy tym coś na kształt pamiętnika, którego kolejne działy nie są jednak sygnowane konkretnymi dniami, ale nazwami najważniejszych zagadnień. Sięgając po publikację „Australia. Ścieżkami snu” otrzymujemy mieszankę ciekawostek, rad, obserwacji, wyczytanych wiadomości czy historii. Wszystko wzajemnie się uzupełnia i tworzy spójny obraz pozwalający Czytelnikowi na pełne wyobrażenie sobie danej sytuacji. Dowiadujemy się zatem na przykład jakie wrażenie zrobiła na autorce Opera w Sydney i czy warto, jej zdaniem, było skosztować kangurzego mięsa. Towarzyszymy jej podczas wyprawy w Góry Błękitne i obserwujemy jej walkę z samą sobą. Odkrywamy jakie owoce opłaca się kupić, kiedy ceny dla nas, Polaków, są w Australii dość wysokie. A przy tym przyglądamy się zwyczajom i wierzeniom Aborygenów, jakże niezwykłych ludzi zamieszkujących tę czerwoną ziemię.

OD STRONY TECHNICZNEJ

Od strony technicznej, książka została wzbogacona ilustracjami, które sporadycznie pojawiają się na jej kartach. Rozdziały nie są długie, ale informacje w nich zawarte  wystarczająco treściwe i ciekawe.

PODSUMOWANIE

Książka „Australia. Ścieżkami snu” to wartościowa publikacja oznaczona etykietką literatury podróżniczej, która może przydać się ludziom planującym podróż w tytułowe rejony, ale także zaintryguje tych, którzy lubią podróżować wyobraźnią. Dla jednych cenne wskazówki, by nie powielić ewentualnych podróżniczych błędów, dla drugich opis miejsc, które uaktywniają wyobraźnię. A na koniec wnioski i lekcja, które stanowią bodziec i zachętę do zerknięcia w głąb siebie. Czy tak bardzo różnimy się od mieszkańców Australii, ponieważ mieszamy daleko, a może po prostu czasami zapominamy o tym, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze? Jeśli macie ochotę na taką podróż, koniecznie przeczytajcie.

wydawnictwo: Książki w Eterze
kategoria: literatura podróżnicza
ilość stron: 214
data wydania: listopad 2023

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Książki w Eterze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...