wtorek, 18 kwietnia 2023

"Zachodnie fale" - Brittainy C. Cherry.
Wyzwanie, małżeństwo, przyjaźń i....?

Od dawna powtarzam, że w gronie moich ulubionych autorek niezmiennie znajduje się Brittainy C. Cherry. Pisarka potrafiąca wzbudzić emocje, podbić serca bohaterami, wycisnąć łzy i przynieść nadzieje. Nic dziwnego, że w mojej domowej biblioteczce znajdują się wszystkie wydane dotychczas w naszym kraju powieści jej autorstwa. Tym razem miałam okazję sięgnąć po trzeci tom serii Kompas zatytułowany „Zachodnie fale”.  Czy sprostał moim oczekiwaniom? Nawet jeśli nie macie znajomości poprzednich części cyklu, zapraszam na recenzję. Zwłaszcza jeśli lubicie historie o trudnych męskich charakterach konfrontujących się z dobrymi, żeńskimi duszyczkami.

ZARYS FABUŁY

Stellę Rose Mitchell i Damiana Blackstone’a z pewnością dzieli ogromna przepaść jeśli chodzi o osobowości. Mogłoby się wydawać, że już bardziej różnych ludzi być nie mogło. Ona wierząca w miłość i w lepsze jutro, on wewnętrznie zepsuty. Wredny i szorstki w obyciu. Pewnego dnia, na wskutek spisanego testamentu i wizji odmiany życia na lepsze oboje mierzą się z arcytrudnym wyzwaniem. Muszą stanąć na ślubnym kobiercu i zawrzeć związek małżeński. Co może z tego wyniknąć? Z pozoru jedna wielka klęska. Z czasem jednak Stella przekonuje się, że Damian nie jest taki zły, jakby się mogło wydawać, a pomiędzy tą dwójką rodzi się wyjątkowa więź.

POSTACI WAŻNE I WAŻNIEJSZE

Dobra dusza, rozgadana, uczuciowa, życzliwa dla innych. Związana z panią Maple, która stała się jej babunią. Taka właśnie jest Stella, która wchodzi w ubraniach do oceanu by stać się jego częścią. Kopciustella, jak mówi na nią Damian. Kim zatem jest ów mężczyzna? Naznaczony przez nieszczęśliwe dzieciństwo bohater boi się odrzucenia. Dlatego zbudował wokół siebie mur, by więcej nie cierpieć. Damian potrzebuje czasu by zrozumieć, że będąc wredną bestią sam na siebie kręci przysłowiowego bata. Choć nie jest zacietrzewiony w swoich poglądach i wie jak postrzegają go inni. Bardzo podobało mi się odkrywanie jego innego oblicza, a takie niewątpliwie w nim tkwi.

Na drugim planie rozmaite mniej czy bardziej wyraziste postaci, z pośród których chciałabym zwrócić uwagę w szczególności na dwie. Pani Maple, miejscowa babunia. Pełna ciepła i przydatnych wskazówek, starsza kobieta, która wierzy w moc kart i horoskopów. Przykład osoby kochającej i potrafiącej poświęcić swój czas dla innych. By nie było tak słodko, jest i Jeff, chłopak Stelli. Tutaj nie zdradzę nic więcej, by nie odbierać Wam przyjemności z odkrywania tej historii, ale z pewnością go nie polubiłam.

FABUŁA: CZYLI OD UKŁADU PO MIŁOŚĆ

Powieść o miłości, która zrodziła się z pewnego przymusu. A przynajmniej tak by się mogło wydawać, bo w grę wchodził układ o ustalonych zasadach. Bazująca na powolnym odkrywaniu siebie nawzajem, na trosce, która przychodzi naturalnie. Warto jednak wspomnieć, że główni bohaterowie początkowo nie pałają do siebie sympatią, choć mam wrażenie, że Damian nie jest taki okrutny, jakim go piszą. Od początku dało się wyczuć, że w jego głębi drzemie pierwiastek dobra. Nie jest to historia pikantna, raczej delikatna, subtelna, romantyczna – tutaj namiętność tkwi w szczegółach. Mamy także wątek przyjaźni, wsparcia, rozbitych rodzin, wpływu dziecięcych traum na dorosłe życie oraz wątek psychicznej przemocy, która może czasami nie być wybitnie zauważalna – a jednak ma wyniszczającą moc.

PODSUMOWANIE

„Zachodnie fale” wchodzi w skład cyklu, choć śmiało może funkcjonować jako samodzielna historia. O życzliwej bohaterce i bestii - których wbrew wszystkim znakom na ziemi łączy piękne uczucie. Nie jest to powieść wybitnie pikantna pod względem wątku miłosnego, nie jest też na pewno wulgarna. Akcentująca mentalną moc relacji międzyludzkiej. Romantyczna, wartościowa i wiarygodna. W porównaniu z pozostałymi częściami cyklu, które oceniałam wysoko, ta plasuje się chyba na końcu, co nie oznacza, że jest to historia słaba. Wciąż polecam, bo Brittainy tworzy chwytające za serce książki i ta również zasługuje na uwagę.

wydawnictwo: NieZwykłe
cykl: Kompas #3
kategoria: romans
ilość stron: 344
data wydania: 13 kwietnia 2023

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu NieZwykłemu.

1 komentarz:

  1. Bardzo dobra książka, 2dni temu ją skończyłem i z czystym sumieniem mogę ją polecić, teraz zastanawiam się gdzie obejrzeć Heaven In Hell cały film ;>

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...