poniedziałek, 24 kwietnia 2023

"To, co zostaje w nas na zawsze" - Lucy Score.
Małe miasteczko, wielka miłość.

Co sprawia, że jako czytelnicy decydujemy się sięgnąć po konkretny tytuł funkcjonujący na rynku wydawniczym? Nazwisko znanego autora, którego prozę lubimy, ładna okładka, ciekawe streszczenie. Jednym z czynników jest także niewątpliwie opinia innych osób i właśnie to ostatnie zadziałało w przypadku książki, którą chciałam Wam dzisiaj przedstawić. „To, co zostaje w nas na zawsze” Lucy Score, która dotarła do mnie dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl,  zbiera tak pozytywne komentarze na rozlicznych stronach internetowych, że nie mogłam przejść obok niej obojętnie. I choć to dość obszerne tomiszcze, ochoczo zabrałam się za jego czytanie. Jak moje wrażenia?

ZARYS FABUŁY

Kiedy Naomi przyjeżdża do Knockemount ze suknią ślubną w aucie nie ma pojęcia, że zwianie sprzed ołtarza będzie tylko początkiem ogromnych zmian, jakie zajdą w jej życiu. A pierwszy wstrząs przeżywa w momencie, kiedy widzi w pubie zdjęcie swojej siostry bliźniaczki oznaczone niepochlebnym komentarzem. I tak, omyłkowo źle potraktowana Naomi spotyka Knoxa – faceta, który potrafi wkurzyć jak mało kto, ale i stać go na naprawdę ogromną pomoc. A tej Naomi zdecydowanie będzie wymagać. Kiedy niespodziewanie bliźniaczka Tina podprowadza jej auto i zostawia ją samą, bez zapowiedzi, z własnym dzieckiem, sprawy komplikują się jeszcze bardziej.

Knox widzi, że kobieta w opałach nie udźwignie tego sama, dlatego mimo wszelakich uprzedzeń stara się ją wesprzeć. Potem znów planuje pozostać w swojej ciszy, bez towarzystwa innych tak, jak przecież lubi. Ale życie pisze przecież własne scenariusze.

MIEJSCOWY SAMOTNIK I SIOSTRA NIELUBIANEJ BLIŹNIACZKI

Główna bohaterka powieści, Naomi, to w przeciwieństwie do siostry bliźniaczki życzliwa osóbka. Pozytywnie nastawiona do życia, łatwo nawiązująca kontakty, pracowita. Nie straszne są jej nowe wyzwania i choć uciekła sprzed ołtarza, nie zamierza uciekać przed trudnościami, jakie stawia jej prowincjonalne miasteczko Knockemount. Jak sprawdzi się jako opiekunka, nowa pracownica pubu i towarzystwo dla dość skomplikowanego w kontaktach Knoxa? Bohater z pierwszego planu, wspomniany Knox to samotnik. Z jednej strony człowiek, który bezinteresownie pomaga i to w znacznym stopniu. Z drugiej pomiędzy tym jego poczuciem odpowiedzialności za drugiego człowieka pojawia się deczko złości. Bywa sfrustrowany nową sytuacją, umęczony koniecznością zmian o czym nie waha się mówić. Prawda jest taka, że Knox boi się tego, co dzieje się z nim w towarzystwie Naomi, a pierwsze symptomy zazdrości niewątpliwie dają mu o tym znać. Czy ta dwójka, ona z Wenus, a on z Marsa, znajdą nić porozumienia? Iskrzy, oj iskrzy! Nie brakuje postaci z drugiego planu, za pomocą których autorka porusza dodatkowe wątki. Jest siostrzenica, która została na lodzie, Tina – nierozgarnięta i mocno dająca się we znaki siostra bliźniaczka, jest brat Knoxa – Nash, którzy mieli już okazję ze sobą rywalizować oraz mniej czy bardziej przychylni mieszkańcy miasteczka. Nie brak tych, którzy cisną na twarz uśmiech.

UPRZEDZENIA, MIŁOŚĆ I DRUGOPLANOWE WĄTKI

Powieść przedstawia historię miłosną ludzi, którzy w pewien sposób zostali napiętnowani przez los. To uczyniło ich takimi, a nie innymi, więc zarówno Naomi jak i Knox wkraczali w nową relację z pewnymi uprzedzeniami i obawami. Miłość ma tutaj swoje etapy, są wewnętrzne blokady i bariery, z których wynika dość szorstki stosunek zwłaszcza ze strony Knoxa, ale z czasem wszystko nabiera ogłady. Słowne potyczki Wikinga i Stokroty nieraz tchnęły na moją twarz uśmiech i przyjemne było przyglądać się, jak Knox niby to chce się trzymać od Naomi z daleka, a jednak nie chce. Mamy także pikantne sceny, więc jeśli ktoś czeka także na ten fizyczny obraz relacji damsko –męskiej, na pewno się doczeka. Jako że powieść jest dość obszerna i gdyby w całości skupiała uwagę na miłości bohaterów, byłoby nudnawo, autorka wplotła w treść także inne wątki. Pojawia się przyjaźń, nieoczekiwane „macierzyństwo”, skomplikowane relacje rodzinne, strach, poczucie utraty, nieokrzesana siostra i mieszkańcy urokliwego małego miasteczka, którego klimat naprawdę można czuć.

PODSUMOWANIE

„To, co zostaje w nas na zawsze” to wartościowa i emocjonująca powieść o uczuciach międzyludzkich, o miłości – tej mentalnej i fizycznej, ze sporą ilością namiętnych scen, ale także wartościowym dialogiem. Momentami zabawna, chwilami chwytająca za serce, podszyta ciepłym klimatem małej społeczności, z wieloma dodatkowymi wątkami, które sprawiają, że ciężko się nudzić. Napisana lekkim stylem, z wyważoną ilością dialogów i opisów. Pod koniec akcja przyspiesza tempa i robi się deczko niebezpiecznie. Okładka zapowiada kontynuację ukrytą pod tytułem „To, co skrywamy przed światem”, a ja na pewno po nią sięgnę.

wydawnictwo: Gorzka Czekolada
kategoria: romans
ilość stron: 638
data wydania: 22 marca 2023

Sprawdź tą nowość oraz inne ciekawe pozycje na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszą powieść do recenzji. Serdecznie dziękuję.
2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...