sobota, 1 kwietnia 2023

"Kolor róż" Saga Dworska" - Krystyna Mirek.
Jak odprawić niechcianego kandydata na męża?

Szlachecki ród, dziedziczenie majątku, rodzinna spuścizna czy godne zamążpójście. Rodowe nazwiska, które wymagają należytego traktowania człowieka w świecie podzielonym na tych mniej i bardziej zamożnych oraz intrygi, które mają za zadanie zmienić bieg wydarzeń. Co się stanie, kiedy w rzeczywistości pełnej sztywnych zasad panna na wydaniu postanowi się zbuntować? Krystyna Mirek, poczytna polska autorka powieści obyczajowych, zaprasza swoich czytelników do lektury Sagi dworskiej, a w tym konkretnym przypadku pomiędzy karty powieści „Kolor róż”. Czego możecie się po niej spodziewać? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY

Julianna to piękna panna, nosicielka imponującego warkocza oraz szlacheckiego nazwiska. Kochana przez swojego ojca sprawia mu jednak problem, a Łącki nade wszystko ceni sobie spokój. Otóż urodziwa Julianna ani myśli o ślubie, a lata upływają. Kandydatów do jej ręki nie brak, a jeden z nich wydaje się być mocno uporczywy i zdeterminowany w dążeniu do obranych celów. Kiedy w zmowie z ojcem dziewczyny mężczyzna posuwa się do desperackiego wyczynu, by zdobyć serce wybranki, interweniuje Dominik. Parobek, który skrywa w sobie ogromną tajemnicę. Kim tak naprawdę jest ów Dominik? Co stało się w jego przeszłości? Pomiędzy nim, a Julianną rodzi się uczucie, które wielu po prostu się nie spodoba.

SZLACHCIANKA I PAROBEK

Główna bohaterka powieści, Julianna, to szlachcianka, która jednak żadnej pracy się nie boi. W przeciwieństwie do próżnych dziewczyn marzy o tym, by podobnie jak jej prababka leczyć ludzi. I kiedy nastają chwile próby, nieraz bez wahania spieszy im z pomocą. Imponowała mi jej hardość, odwaga w podejmowaniu decyzji, umiejętność stawiania odmowy w rzeczywistości, kiedy kobiety nie tak wiele miały do powiedzenia. Kosztem rodzinnych relacji Julianna nie stawia na wygodę, ale na głos własnego serca. Toteż życie i inni ludzie przygotują dla niej wiele niespodzianek. Z kolei Dominik, męski przedstawiciel pierwszego planu, to parobek, który najął się do pracy u ojca Julianny. Przystojny, skrywa nie tylko prawdziwe nazwisko i zamożne pochodzenie, ale także dość dramatyczną tajemnicę przeszłości. Nie jest zwykłym chłopskim pracownikiem, gdzieś wewnątrz niego wciąż tkwi duma, tkwi także cierpienie i to Julianna widzi. Pomiędzy tą dwójką rodzi się pełna niedopowiedzeń relacja. Nić porozumienia, przyjaźń, w końcu coś więcej. W jaki sposób Dominik uratuje Juliannę z opresji? Kim tak naprawdę jest?

MIŁOŚĆ ORAZ INTRYGI NA SZLACHECKIM DWORZE

Drugi tom sagi przedstawia historię szlachcianki, która staje przed wizją małżeństwa bez miłości, z przymusu, wedle zaleceń ojca. I choć ojciec Julianny nie jest okrutny, jego pragnienie spokoju i zachowania honoru z czasem zaczyna go przerastać. Ubolewając nad brakiem syna, gdyż z córką są same problemy, ucieka do naprawdę szalonych rozwiązań. Tak też Julianna staje oko w oko z rozlicznymi wyzwaniami, intrygami, kłamstwem, przymusem, nieustannie obstawiając na swoim. A to nie było łatwe w rzeczywistości, w której kobieta miała wytyczone proste cele, a najważniejszym z nich było szybko zostać żoną. Na szczęście oprócz bohaterów, którzy niekoniecznie zyskują sympatię czytelnika, są także ci, którzy szybko kupują jego serce. Dominik wraz ze swoją tajemnicą czy prababka, lekarka, zielarka i dobra dusza. Akcja powieści jest dość wartka, deczko szalona ze względu na poczynania postaci, zmierzająca w stronę niby to pozytywnego finału, a jednak znowu pojawia się pewne „ale”. Książka ma specyficzny klimat, dworski, szlachecki, zamierzchły, a jednak prosty dobór słów sprawia, że całość okazuje się bardzo przystępna.

PODSUMOWANIE

„Kolor róż” to przyjemna, pełna intryg opowieść o miłości, o złej i dobrej determinacji  ukierunkowanej własnymi pragnieniami nie bacząc na szczęście innych czy kierowanej chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Książka,  której nie brak tajemnic przeszłości, a te chce się odkrywać, nie brak temperamentnych postaci z krwi i kości oraz romantycznego klimatu wiszącego w powietrzu. W tle szlacheckie zapędy, rodowe powinności, kłamstwa, etykieta i zasady. Powieść obyczajowa , drugi tom sagi z klimatem przeszłości dostojnego świata dworskiego, gdzie podział na bogatych i biednych oraz tych z odpowiednich nazwiskiem naprawdę miał ważne znaczenie. A do tego piękne ilustracje dopełniające całego wydania. Książka okazała się przyjemną, lekką odskocznią. Warto oczywiście zacząć czytanie od pierwszego tomu, jak na sagę przystało.

wydawnictwo: Zwierciadło
saga: Dworska #2
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 304
data wydania: 8 marca 2023

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zwierciadło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...