wtorek, 14 marca 2023

"W blasku zorzy. Pałac ze szkła" - Anna Szafrańska.
Pokojówka i książę w relacji hate-love.

Jedną z moich ulubionych polskich autorek, i wspominam o tym nieraz, jest Anna Szafrańska. W swojej domowej kolekcji mam naprawdę bogatą kolekcję jej książek, toteż nie mogłam pominąć najnowszej, a jest nią drugi tom serii W blasku zorzy, „Pałac ze szkła”. Pierwsza część, dotycząca losów innej głównej pary, na czele z Gwen, zdecydowanie kupiła moje serducho bajkowym klimatem i emocjami. Byłam ciekawa czy i tym razem autorka sprostała moich oczekiwaniom. Dziś przychodzę do Was z recenzją, by podszepnąć Wam parę słów na ten temat.

ZARYS FABUŁY

Alexsander Christen Oldenburg jest księciem Norwegii, tym drugim, mniej poukładanym, który nie stroni od skandali i plotek. Jako doskonały materiał dla brukowców notorycznie zawodzi swojego brata, następcę tronu. Kiedy dopuszcza się kolejnej sytuacji wywołującej prawdziwą burzę, zostaje oddelegowany do rodzinnej posiadłości położonej nad jeziorem. Do czasu wywichnięcia sprawy, by mógł przemyśleć sobie swoje zachowanie. Pech jednak chce, że w zacisznej posiadłości pracuje pokojówka Ive, ta, która dopuściła się zdrady rodziny królewskiej. Alexander nie ma pojęcia co nią kierowało i postanawia na własną rękę wymierzyć jej surową karę. A jest nią uprzykrzanie jej życia. Kiedy jednak krok po kroku zaczyna odkrywać jaka tak naprawdę jest Ive i poznaje jej sekrety, zaczyna patrzeć na nią zupełnie inaczej. W końcu nienawiść od miłości dzieli bardzo krucha granica.

POKOJÓWKA I KSIĄŻĘ

Myśląc o księciu Alexandrze czytelnikowi przychodzi do głowy obraz księcia Harrego z dawnych lat. Główny bohater z resztą sam zestawia się z jego postacią zauważając, że obu łączy ich ciągotka do łamania etykiety i zasad. Lekkoduch, skandalista, a zatem niewygodny członek rodziny dla królestwa. Zadzierający nosa, mający poczucie wyższości, snob – w oczach pokojówki, która doświadcza z jego strony wielu przykrości. Jaki tak naprawdę jest? Z kolei Ive to pracownica rodzinnej posiadłości Oldenburgów. Dziewczyna, która w oczach książąt dopuściła się zdrady, nie jest tak naprawdę osobą czerpiącą chorą satysfakcję z czyjegoś nieszczęścia. Ofiara intrygi, pracowita duszyczka, która nigdy nie miała w życiu łatwo. Skomplikowana przeszłość i niesprawiedliwa teraźniejszość sprawiają, że bierze sobie na barki ciężar, którego na pewno nie powinna nieść. W tej całej sytuacji Ive wydawała mi się trochę za bardzo naiwna, ale staram się rozumieć, że pragnienie posiadania rodziny i łaknienie miłości może przysłaniać myślenie. Na pewno jednak z zapartym tchem śledziłam to, co działo się pomiędzy tą dwójką. Bo pomimo ich drobnych wad, po prostu uwielbiałam ich relację. Ale o tym za moment.

HATE-LOVE I SEKRETY

Nietrudno się domyślić, że głównym wątkiem powieści jest miłość. Uczucie rodzące się z uprzedzeń i nienawiści. Etapowo, przekształcając się w troskę, próby zrozumienia, w zazdrość. Jest fizyczne przyciąganie, namiętność, wcale nie wyuzdana, która prawdziwie pobudza zmysły. To było naprawdę dobre.  Są także głębsze warstwy uczuć i to na pewno miało ogromny wpływ na mój odbiór powieści. Chemia pomiędzy postaciami musi być i tutaj o nią nietrudno. W powieści nie brak wątków pobocznych. Fałszywi i żerujący na czyjejś dobroci ludzie, skomplikowane rodzinne relacje, przyjaźń z ochroniarzem, która głównemu bohaterowi otwiera oczy na wiele spraw. Intrygi, sekrety, królewskie zasady i piękna Norwegia w tle - kraina zorzy polarnej.

PODSUMOWANIE

„W blasku zorzy. Pałac ze szkła. Tom II” to romantyczna, namiętna, ale na pewno nie wulgarna historia o bajkowej miłości księcia i pokojówki. Być może nie typowo życiowa, wszak takie historie na co dzień raczej rzadko mają miejsce, jednak autorka zadbała o wiarygodność, toteż czytelnik bez obaw może zatopić się w słowach prowokujących do wielu emocji. W przeważającej mierze tych pięknych. Delikatna, akcentująca te istotne wartości, o konieczności rozeznania sytuacji przed wystawianiem pochopnych ocen, o dwulicowości i wykorzystywaniu drugiego człowieka, o nienawiści, która  czasem może przerodzić się w coś zupełnie innego. Autorka na pewno mnie nie zawiodła. To była wyjątkowa, angażująca i wartościowa lektura rozegrana w iście baśniowej scenerii. Wielbicielki romantycznych treści na pewno nie będą zawiedzione.

wydawnictwo: Novae Res
cykl: W blasku zorzy (tom 2)
kategoria: romans
ilość stron: 356
data wydania: 15 marca 2023

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae Res.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...