piątek, 17 czerwca 2022

"Niebo nad jej głową" - Klaudia Bianek.
Młodzi dorośli w obliczu dramatów przeszłości.

Jako zagorzała wielbicielka romansów mam swoich ulubionych autorów, po których od dawna sięgam. Potrzebując dobrego romansu mafijnego czytuję Corę Reilly, szukając pikantnych historii miłosnych łapię do ręki książki Vi Keeland czy Penelope Ward . Łzy wzruszenia wywołuje u mnie Birttainy C. Cherry czy Mia Sheridan. A kiedy mam akurat ochotę na polski, dobry romans, w którym fizyczne zbliżenia nie grają pierwszych skrzypiec, z pomocą przychodzą powieści Klaudii Bianek. Miałam okazję przeczytać wiele książek jej autorstwa i zdążyłam już wypracować sobie na temat jej prozy dobre zdanie. Tak więc tym razem, dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl dotarła do mnie jej najnowsza propozycja, pt. „Niebo nad jej głową”. Czy i tym razem nie zawiodła?

ZARYS FABUŁY

Życie nie rozpieszczało ani jej, ani jego. Adrian i Blanka ciągną za sobą trudną przeszłość, a teraz ich ścieżki zdają się krzyżować. On pracuje w sopockim klubie jako barman, pomieszkując u ciotki i funkcjonując wedle własnych przekonań. Nie chciał studiować, chciał za to uciec od tego, co było kiedyś. Dlaczego? Ona wychowywała się w domu dziecka po tym, jak jej rodzice – narkomani, nie byli w stanie zapewnić jej właściwej opieki. Blanka postanawia o siebie zawalczyć, znajduje zatrudnienie jako kelnerka i marzy o wyremontowaniu swojego mieszkania. Co kiedy ta dwójka poczuje, że może łączyć ich coś więcej niż wyłącznie praca w jednym miejscu? Czy mogą stanowić dla siebie wzajemne oparcie, kiedy za nimi wciąż ciągną się mroki nieprzepracowanych wspomnień?

MŁODZI DOROŚLI Z TRUDNĄ PRZESZŁOŚCIĄ

Bohaterowie powieści, jak na książkę nurtu New Adult przystało, to młodzi dorośli, którzy dopiero co stają na drodze zwanej samodzielnością. Choć przeszłość ich nie rozpieszczała i już od dawna musieli umieć o siebie zadbać, naszedł czas na to, by zawalczyć o szczęście. A każdy z nich ma na to swoją wizję. Adrian ucieka przed przeszłością. Mieszka u ciotki, choć jego matka wciąż żyje. Dlaczego nie ma z nią kontaktu? Jest barmanem, któremu przyszło dorastać w małej miejscowości i któremu Blanka, cicha dziewczyna, dość szybko wpada w oko. Czego jednak tak naprawdę chce od życia? Czy znajdzie w nim miejsce na miłość? Blanka dopiero co skończyła osiemnaście lat. Wychowanka domu dziecka nie chciała dostać się do nowej rodziny, która by ją adoptowała. Raczej się przed tym wzbraniała. To, co spotkało ją kiedyś, było okrutne i rzutuje na jej teraźniejszość. W jakim stopniu? Czy dziewczyna będzie w stanie przebrnąć przez koszmar wspomnień? Czy praca kelnerki w klubie jej w tym pomoże? Nie wszystko może okazać się takie proste.

MIŁOŚĆ I DRAMATY

To chyba jedna z bardziej poruszających książek Klaudii Bianek, jaką miałam okazję przeczytać. Autorka w każdej swojej historii funduje czytelnikowi jakiś mniejszy czy większy dramat, tutaj jednak emocje towarzyszące bohaterom odczuwałam jakoś szczególnie mocno. Książka więc nie była tak lekka jak przypuszczałam, ale to nie znaczy, że się zawiodłam. Wręcz przeciwnie, byłam nią pozytywnie zaskoczona. To historia o miłości, owszem, namiętnej, ale powiedziałabym, że fizyczność na pewno nie wychodzi tutaj na pierwszy plan. Bohaterowie próbują do siebie dotrzeć, zrozumieć siebie nawzajem. Są dla siebie oparciem, ale czy wystarczającym? To także historia podszyta dramatami, a niektóre z nich wciąż są tak bardzo aktualne w ich życiu. Nałóg, narkotyki, samotność, skomplikowane relacje rodzinne, śmierć, molestowanie… I momenty, przy których można wstrzymać oddech. Jednym słowem, naprawdę sporo się dzieje.

PODSUMOWANIE

„Jedyne takie miejsce” to poruszająca, pełna wrażliwości historia o uczuciach rodzących się pomiędzy młodymi, pokrzywdzonymi przez los ludźmi. Opowieść o niesprawiedliwej krzywdzie, sile rozmowy i wsparcia drugiego człowieka, o przebaczeniu, akceptacji trudnych doświadczeń. Są emocje, momenty zaskoczenia, jest akcja bogata w różnego rodzaju zdarzenia. Pojawia się motyw przyjaźni, nadziei i istoty wiary w lepsze jutro. Dla tych, którzy szukają poruszającej historii o miłości. Warto przeczytać.

wydawnictwo: We Need YA
kategoria: New Adult / romans młodzieżowy
ilość stron: 366
data wydania: 18 maja 2022

Sprawdź także inne nowości na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszą powieść do recenzji. Serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...