czwartek, 28 kwietnia 2022

"To skomplikowane" - K.N. Haner. 6. tom Efektu Ericka
"Dawna miłość" - Edyta Folwarska. Zdrady i miłości.

Krótkie , cienkie, ze sporej wielkości czcionką. Książki, które można włożyć do torebki podczas podróży pociągiem czy autobusem, zabrać je ze sobą na spotkanie, albo zwyczajnie siąść z nimi do kawy. I przeczytać dosłownie w chwilę. O czym mowa? O serii Pink Book, w której królują jakże dobrze już znane, polskie autorki: K.N. Haner i Edyta Folwarska. Kolejne części, nowe pomysły, dalszy ciąg perypetii bohaterów. Przed Wami „To skomplikowane” oraz „Dawna miłość”. Cóż takiego możemy znaleźć na kartach tych powieści? Zapraszam na krótki zarys treści oraz osobistą opinię.

ZARYS POWIEŚCI „TO SKOMPLIKOWANE”

Życie Meg w ciągu ostatniego czasu na pewno się zmieniło. Kobieta poznała Ericka, pokochała go, a teraz przebywa z dala od niego. Już się nie ukrywa, ale też nie potrafi otwarcie z nim porozmawiać. Ma swoje powody. Podjęte niegdyś decyzje zaowocowały sekretem, który w sobie dusi. Jak zareaguje Erick, kiedy pozna prawdę? Tymczasem codzienność Meg obfituje w kontakty z różnymi mężczyznami. Są przecież Tom i Brayan, z którymi mieszka i spędza ostatnio naprawdę wiele czasu. Czy to tylko przyjaźń? Czy podobna relacja pomiędzy kobietą, a mężczyzną, nie okaże się być tylko mitem?

PARĘ ZDAŃ NA TEMAT KSIĄŻKI

Książka K.N. Haner wchodzi w skład serii Efekt Ericka. Jako kontynuacja, wymaga poznania poprzednich części, by móc w pełni wczuć się w postaci i wydarzenia, jakie im się przytrafiają. Zrozumieć je. Autorka stawia przed czytelnikiem kolejny etap życia Meg, która przechodzi naprawdę trudne chwile. Jest tutaj postawiona pod znakiem zapytania miłość, bo przecież bohaterka należy do tych, którzy są gotowi na wiele wyzwań i muszą ponosić ich konsekwencje. Podkreślona zostaje istota szczerej rozmowy, albo jej braku. Jest sekret, są zmiany i jest niewątpliwie przyjaźń. W końcu zdaje się, że to właśnie Tomowi i Bryanowi może Meg tak wiele zawdzięczać. Książka nie jest głęboka, to lekka i krótka historia, która jednak w swojej niewielkiej objętości skrywa całkiem sporo zdarzeń.  W tej części nie ma wielkiej namiętności, ot taki przez etap życia przechodzi główna bohaterka. Są za to dialogi zdecydowanie dominujące nad opisem, a te wypadają wiarygodnie i sprawiają, że całość czyta się bardzo szybko.

***

ZARYS POWIEŚCI „DAWNA MIŁOŚĆ”

Aga ma pracę w sklepie z ubraniami, ma przyjaciółki i ma też narzeczonego, z którym już wkrótce przyjdzie jej się pobrać. Nie przewiduje życiowych rewolucji, więc kiedy pewnego dnia jej partner obwieszcza jej, że przed ślubem potrzebuje przerwy, Agata nie ma pojęcia co się dzieje. Mało tego, jedna z jej przyjaciółek, Monika, coraz mniej przejmuje się losami Agaty, aż w końcu na dobre znika z jej życia. Tkwiąca w martwym punkcie Agata poznaje przystojnego Miłosza, rzuca się w wir chwilowej przygody, która staje się jej wyrzutem sumienia, a potem wpada na byłego chłopaka. Jedno jest pewne, życie ma przygotowanych dla niej parę kompletnie zaskakujących niespodzianek.

PARĘ ZDAŃ NA TEMAT KSIĄŻKI

Główną bohaterką powieści zostaje zwyczajna kobieta, Agata, dziewczyna mająca kompleksy, ale wiodąca normalne, zwyczajne życie. Do czasu. Nagle, jak grom z jasnego nieba, spada na nią propozycja, a właściwie deklaracja narzeczonego, który chce przerwy. Co to może oznaczać? Agata nie wie, ale stara się nie widzieć tego, że jej związek jest już tylko iluzją. No bo kto chce przerwy od miłości z osobą, z którą planuje ślub? Agata to skromna dziewczyna, przyjacielska, zawsze potrafiąca wysłuchać, w przeciwieństwie do jej przyjaciółki Moniki, która swoje priorytety stawia zawsze ponad sprawy Agaty. Nagle w życiu Agi pojawiają się nowi mężczyźni. Czy się na nich otworzy? Czy pozostanie wystarczająco czujna? Czy stara miłość nie rdzewieje? Powieść „Dawna miłość” to lekka i pozytywna historia, łącząca motyw przyjaźni, zdrady, wielu oblicz miłości i życiowych wyborów, które nie zawsze kończą się dobrze. Historia o próbach ucieczki przed konsekwencjami i o kłamstwach, które zawsze mają krótkie nogi. Rozprawiłam się z nią w ekspresowym tempie.

 ***

POSUMOWANIE

Podczas gdy powieść K.N. Haner wchodzi w skład sagi, w której następuje chronologia zdarzeń dotyczących tych samych, głównych bohaterów i należy mieć znajomość poprzednich części, książka Edyty Folwarskiej może zostać potraktowana jako samodzielnie funkcjonująca historia. Obie są lekkie, niedługie, raczej napawające optymizmem, o kobietach, przed którymi pojawiają się życiowe wyzwania. Są emocje, chociaż niegłębokie i całkiem wyraziste postaci. Z twórczością K.N. Haner znam się nie od dziś, bardzo lubię książki autorki i za każdym razem, kiedy pojawia się jej nowa premiera, zapisuję ją na swoją listę, a potem konsekwentnie powieść czytam. Z Edytą Folwarską to było moje pierwsze zetknięcie. A jednak w tej odsłonie powieści oznaczonych etykietką Pink Book to twórczość Edyty przemawia do mnie bardziej, choć jak wspomniałam, to dotyczy tylko tej serii. Ogólnie książki nie są wymagające, zapewne nie będę o nich długo pamiętać, ale jako taki element czytelniczej rozrywki, na poprawę humoru – na pewno się sprawdzą.

wydawnictwo: Świat Książki / Pink Book
data premiery: 27 kwietnia 2022
kategoria: romans/ powieść obyczajowa
 

„To skomplikowane”cykl Efekt Ericka (tom 6), stron: 205
„Dawna miłość” – stron: 189

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...