poniedziałek, 25 kwietnia 2022

"Dom pachnący tobą" - Iza Maciejewska.
Nie taki Wawro straszny, jakby się wydawało.

Pamiętam jak dziś, kiedy na rynku wydawniczym zagościła pierwsza książka oznaczona nazwiskiem tej autorki.  Powieść „Las pachnący pożądaniem” przykuła  moją uwagę dzięki tajemniczej i zarazem przykuwającej wzrok okładce. Sięgnęłam po książkę ze względu na nią i nie byłam zawiedziona. Kiedy więc w zapowiedziach wypatrzyłam kolejną historię spod pióra tej autorki, od razu zapisałam ją na tak zwaną swoją „chciej listę’. „Dom pachnący tobą” dotarła do mnie dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl. Jak zapowiadała nota okładkowa, książka miała mnie zabrać na domówkę, na jakiej jeszcze nie byłam. Czy tak się stało? Jakie wrażenia niosła ze sobą lektura? Czy warto ją przeczytać? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY

Anna utraciła ukochanego, ale chcąc uczcić jego pamięć i odreagować – jakkolwiek to brzmi – oddała się w ręce innego mężczyzny i zaszła w ciążę. Wmawiając światu, że malutka Róża jest dzieckiem zmarłego Borysa, samotnie wychowywała dziecko przenosząc się do Krakowa. Z dala od wspomnień tak, by móc zacząć nowy rozdział życia. Teraz wszystko się zmienia, bo powraca on, prokurator Paweł Wawro i zarazem ojciec córeczki.

Bezwzględny i samolubny Paweł Wawro nie zna miłości. Nie wierzy w jej istnienie, bo przecież przeszłość boleśnie go doświadczyła. Nawet wtedy, kiedy był dzieckiem. Porzucony przez matkę zaraz po porodzie, nie znając ojca trafił do sierocińca. Teraz jego życie to praca i przelotne przygody z kobietami. Do czasu. Kiedy dowiaduje się, że jest ojcem dwuletniej dziewczynki, jego świat staje do góry nogami. Czy człowiek taki, jak Paweł Wawro może  w końcu pokochać? Czy zaakceptuje córeczkę? Kim tak naprawdę byli jego rodzice?

BOHATEROWIE

Główna bohaterka powieści to kobieta doświadczona przez los. Utraciła ukochanego i została matką samotnie wychowującą dziecko. Zmieniła życie, przeprowadzając się  w zupełnie nowe miejsce. Mimo to wciąż pozostaje osobą otwartą, nie stroni od przyjaźni i potrafi być dla innych wsparciem. Taka jest Anna. Kim jest Paweł Wawro? To prokurator. Człowiek porzucony przez tych, którzy powinni go kochać. Na pozór bezduszny bawidamek. Jednak to z jego postaci można wyciągnąć najwięcej morałów. To jego postawa uczy tego, że nie warto oceniać po pozorach. Trzeba zagłębić się w czyjeś życie, by móc wydać osąd. Przyjemnie było przyglądać się jego przemianie, jego kontaktom z dzieckiem, o którym jeszcze niedawno nie miał pojęcia. Nie taki Wawro straszny, jakby się mogło zdawać. Chociaż to wciąż drań.

FABUŁA: NAMIĘTNOŚĆ, RODZICIELSTWO, PRZESZŁOŚĆ

Autorka stawia przed czytelnikiem namiętną historię o miłości, w której nie ma jednak magicznych przemian, wszystko ma swój czas i wiarygodny wydźwięk. Pojawiają się emocje w relacjach pomiędzy głównymi bohaterami. Jest i fizyczność i sfera mentalna, czyli jednym słowem mamy zachowaną równowagę. Bardzo podobały mi się dialogi i sposób prowadzenia narracji. Nie zabrakło trudnych kwestii, a jednak całości towarzyszył specyficzny humor, który mnie kupił. „Dom pachnący tobą” to nie jest jednak tylko książka o miłości pomiędzy dwojga dorosłymi ludźmi. Pojawia się tutaj także kwestia ojcostwa i macierzyństwa, jest zatem miłość do dziecka. Mamy przeskok czasowy ukazujący historię rodziny Pawła Wawro, autorka objaśnia jak to się stało, że został oddany do wychowania placówce jaką jest dom dziecka. Nie można zapomnieć o temacie przyjaźni i tutaj pojawia się niezastąpiona Bożenka, którą uwielbiam. Także i w jej życiu wydarzy się coś nowego. Co? O tym polecam Wam przekonać się samym.

PODSUMOWANIE

„Dom pachnący tobą” to emocjonująca historia, w której nie brakuje żartobliwego tonu, ale i ludzkich dramatów. Pojawia się namiętność, miłość, rodzicielstwo, poczucie utraty i przeszłość, która pozostawia po sobie ślad, ale nie jest wyrocznią. To od nas zależy nasze życie, wystarczy w siebie uwierzyć i spotkać na swojej drodze odpowiednich ludzi. Jak się okazuje, ta książka wchodzi w skład cyklu i jest drugim tomem serii, ale można ją traktować jako samodzielnie funkcjonującą historię ze względu na pierwszoplanowych, nowych bohaterów. Ja nie jestem nią zawiedziona i Wam również polecam.

wydawnictwo: Magnolia
kategoria: powieść obyczajowa / romans
ilość stron: 296
data wydania: 28 lutego 2022

Sprawdź także inne nowości na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszą książkę do recenzji. Serdecznie dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...