piątek, 30 lipca 2021

"Czułe podróże" - Fabisińska, Majcher i inni.
Antologia w sam raz na wakacje.

Choć niewątpliwie jestem fanką dłuższych form literackich i z opowiadaniami nie zawsze jest mi po drodze, od czasu do czasu sięgam po antologie pisane ręką lubianych przeze mnie autorek. Tak też nie mogłam sobie odpuścić książki „Czułe podróże” wydanych nakładem wydawnictwa PASCAL. Publikacji pełnej wakacyjnego, lekkiego klimatu, ale także iście ludzkich emocji, nie zawsze tych przyjemnych. Sześć autorek, sześć bohaterek i sześć różnych wersji miłości. A może nawet więcej. Macie ochotę zerknąć pod okładkę? Zatem zapraszam na mały zarys treści.

ZARYS FABUŁ

Zdradzona przez ukochanego Weronika wyjeżdża do Grecji, by sama stanąć w obliczu niespodziewanego i zakazanego uczucia.

Aurora znudzona monotonią, dla przełamania rutyny wyjeżdża do Toskanii, by poczuć smak Włoch i być może spotkać miłość swojego życia.

Lusia u boku męża decyduje się na podróż do Lanckorony, by ratować związek i zapomnieć o bólu zadanym przez nieprzemyślane wybryki drugiej połówki.

Manuela wygrywa podróż do Wenecji, ale jako że boi się latać samolotem, wyrusza przed siebie pełna strachu i uprzedzeń. Czy słusznie?

Zuza zmaga się z żałobą po śmierci męża, niezdolna do wygrzebania się z psychicznego dołka. Wtedy trafia do Rumunii, a tam przez pewną nieprzewidywalną pomyłkę dostaje się prosto w ramiona… Draculi.

Tymczasem jeszcze inna kobieta, w wyniku niespodzianki przygotowanej przez dzieci i męża, dociera do Hiszpanii. To podróż ostatniej szansy, wszak nie tak łatwo wybaczyć zdradę i zapomnieć.

LUDZKIE EMOCJE W NIEZWYKŁYCH MIEJSCACH

Autorki, które przygotowały niniejszą antologię, serwują czytelnikowi słodko-gorzkie historie o miłości i podróżach, przywołując wiele cudownych miejsc skontrastowanych z prawdziwie ludzkimi dylematami i problemami. Kłopoty nie zawsze znikają, blednąc owładnięte urokiem niezwykłych miejsc. Ale te niezwykłe miejsca pozwalają na wyciszenie się, na przemyślenia i wnioski. Bo łatwiej podjąć te dobre decyzje będąc z dala od punktu, w którym przyszło posmakować tych pełnych goryczy doświadczeń.

O CZYM PISZĄ?

Lilianna Fabisińska pisze o zdradzie, ale i przyjaźni wystawionej na próbę. Magdalena Majcher o zdradzie i o tym, że nie tak łatwo zapomnieć i przebaczyć. Porusza tym samym kwestię bycia osobą o odmiennej orientacji seksualnej. Natasza Socha kusi przysmakami Włoch, nie szczędząc opisów urokliwych toskańskich miasteczek. To prawdziwa literacka uczta. Joanna Szarańska przywołuje obraz podróży mającej na celu uratować związek, szykując bohaterom prawdziwy zbieg okoliczności. U Edyty Świętek spotykamy się z wycofaną domatorką, która będzie miała okazję posłuchać śpiewu gondoliera, a Magdalena Wala zabiera czytelnika do krainy Draculi, u boku kobiety, która utraciła męża. I której przyjdzie spać w łóżku z zupełnie obcym facetem!

DOKĄD CZYTELNIK PODRÓŻUJE?

Ateny, Barcelona, Wenecja, Toskania – czytając o tych miejscach byłam wniebowzięta. Znam je osobiście i przeżywałam podróże bohaterek opowiadań pełną piersią, a wspomnienia odżywały we mnie wraz z każdą kolejną stroną. Rumunia wciąż przede mną, może za jakiś czas. I tylko ta Lanckorona nie dawała mi spokoju. Nie miałam pojęcia, gdzie to jest. Jakże wielkie było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że pani Szarańska zabiera nas do polskiej wsi.

PODSUMOWANIE

Opowiadania o miłości, ale nie zawsze tej krystalicznie czystej. O tej, która przynosi nadzieję, ale i potrafi zadać ból. O tej, która na pewno ma na człowieka ogromny wpływ, dyktuje warunki, rozdaje karty i nie pozwala o sobie zapomnieć. Sześć historii rozgrywanych w niezwykłych miejscach. Pełnych emocji, tych słodkich, ale często także tych przyprawionych dawką goryczy. Życiowe, prawdziwe, wyjątkowe opowiadania. Mam swoich faworytów, ale ogólnie trzeba mówić o bardzo wyrównanym poziomie. Na wakacyjne dni jak znalazł!

wydawnictwo: PASCAL
kategoria: opowiadania
ilość stron: 399
data wydania: 8 lipca 2021

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Pascal.

6 komentarzy:

 1. Znane mi autorki, więc na pewno skuszę się na ten zbiór.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogólnie nie za bardzo lubię się ze zbiorami opowiadań, wolę dłuższe formy, ale chętnie poznam "Czułe podróże", bo lubię twórczość pani Magdaleny Wali, a i pani Majcher mnie zaciekawiła ostatnio swoją książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię latem sięgnąć po takie lżejsze pozycje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry Agnieszko,
  Bardzo podoba mi się ta książka i będę chciała na pewno sobie taką zamówić.

  Jest bardzo ciekawa i wiem że na pewno będę chciała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...