piątek, 3 listopada 2017

Wystartowała akcja Czytaj PL!
Łap darmowe e-booki i audiobooki.


2 listopada w całej Polsce pojawiło się 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków. Znajdziemy je m.in. na przystankach autobusowych, w restauracjach i w szkołach. Czytaj PL – jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo i jedyna taka w Polsce opanuje blisko 500 miast i mniejszych miejscowości na terenie całego kraju. Swoim zasięgiem wielokrotnie przebije poprzednie edycje i po raz pierwszy na taką skalę wykroczy poza granice kraju. Do wypożyczenia dostępne będą same bestsellery m.in. „Sekretne życie drzew” oraz „Shantaram”.

Czytaj PL (www.czytajPL.pl) do tej pory było organizowane w niespotykanej w Polsce i na świecie skali, a w tym roku zasięg akcji będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmie ponad 30 miast i dodatkowe 450, w których znajdują się szkoły biorące udział w akcji. Spośród 5000 zgłoszeń uczniów organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Wszystko to będzie możliwe dzięki jednemu kodowi i jednej aplikacji. Zeszłoroczna edycja zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekona ich jeszcze więcej. Akcja organizowana jest już po raz piąty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com.


Wśród bestsellerowych książek każdy znajdzie coś dla siebie. W kategorii kryminał do wirtualnej wypożyczalni trafi szwedzka „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg, której powieści przetłumaczone zostały na ponad 40 języków w 60 krajach. Miłośnicy książek przygodowych będą mieli okazję przeczytać m.in. głośną powieść „Shantaram” Gregory'ego Davida Robertsa, która przedstawia historię legendarnego zbiega ukrywającego się w Indiach. W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy! Odkryje je przed czytelnikami Peter Wohlleben w „Sekretnym życiu drzew”. Do wypożyczenia będą również nagrodzone Nagrodą Zajdla „Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera, „#WstydźSię!” Jona Ronsona i „Korona śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej.

Do organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, pilotażowej odsłony akcji “Upoluj swoją książkę” zgłosiło się aż 1000 szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Umożliwi ona wypożyczenie książki na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Na uczniów czekają również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Ale to nie wszystko. W 200 restauracjach w ramach akcji „Czytaj PL na przystawkę” goście wypożyczą książki nie odchodząc od stolika, dzięki specjalnym nakładkom na menu.

Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy jeden kod. Do całej kolekcji każdy może też zaprosić aż 5 znajomych. Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl

Lista dostępnych książek:
1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

16 komentarzy:

 1. Świetna akcja. Oby było takich coraz więcej.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super sprawa, dobrze, że o niej napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poproszono mnie o przekazanie informacji na temat tej akcji. A że ma ona na celu promowanie czytelnictwa - bez wahania się zgodziłam :)

   Usuń
 3. Świetna sprawa, dobrze że wychodzi się społeczeństwu na przeciw :) Od lat nie mieszkam w Polsce ale gdybym mieszkała na pewno z przyjemnością skorzystałabym z akcji.

  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Z czytelnictwem w Polsce ponoć słabo, więc powinno się je promować. Stąd popieram takie pomysły w 100%.

   Usuń
 4. Świetna akcja, Shantaram chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również wybrałabym dla siebie tę właśnie książkę, gdyby nie zaległości, z którymi muszę się uporać :) Może kiedyś.
   Niemniej jednak akcja jest naprawdę świetna, bo promująca czytelnictwo.

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Dobrze wiedzieć :) Jeszcze nie miałam okazji czytać tej książki.

   Usuń
 6. Naprawdę świetna akcja, cieszę się, że czytelnictwo jest tak promowane!
  + przepraszam za nieobecność, postaram się tu wpadać regularnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także się cieszę. Często narzeka się, że Polacy mało czytają, więc dobrze, że ktoś próbuje to ratować :)

   Będę zaszczycona Twoimi odwiedzinami :) Ja również będę do Ciebie zaglądać.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Świetnie :) Ja też mam na oku jeden tytuł, ale nie wiem, czy starczy mi czasu. Mam sporo zaległości związanych z wydawnictwami. Niemniej jednak akcja świetna. Trzeba promować czytelnictwo wśród Polaków :)

   Usuń
 8. Podoba mi się ta akcja! Jedna z najlepszych ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja :) Ja zawsze popieram takie wydarzenia, bo w końcu szerzą one czytelnictwo (a te z kolei w naszym kraju ponoć kuleje i trzeba coś z tym robić).

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...