niedziela, 19 listopada 2017

"40 godzin" - Kathrin Lange.
Autorka trylogii "Serce ze szkła" w nowej odsłonie.


„ –As-samu alaikum – wychrypiał.
To było przekręcone arabskie pozdrowienie as-salamu alaikum, które w oryginalnej wersji powinno oznaczać: „Niech pokój będzie z tobą”. Teraz znaczyło „Niech śmierć będzie z tobą”.”

Kontrowersyjny temat muzułmanów dzieli nasz kraj. Jedni uważają ich wszystkich za terrorystów, drudzy zdają się rozumieć, że nie można kategoryzować i szufladkować. Koncepcję popularnych ostatnio islamskich ataków przechwyciła Kathrin Lange, a jej pomysł zaowocował książką „40 godzin”. Jeśli jednak myślicie, że spotkacie się tutaj z typowym zamachowcem, grubo się mylicie. A co powiecie na pewną zamianę ról? Jaką? Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Faris Iskander jest zawieszonym obecnie pracownikiem berlińskiej policji, pracującym w wydziale specjalnym do walki z przestępstwami na tle religijnym. I nie byłoby w jego pracy nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że mężczyzna jest muzułmaninem – zmagającym się z rasizmem nawet wśród kolegów po fachu.

Nękany traumatycznymi wspomnieniami pewnego wydarzenia, Faris odbiera dziwny telefon szybko zdając sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z szaleńcem. To zamachowiec, w rękach którego spoczywa życie tak wielu. Faris ma 40 godzin, by rozwiązać zagadkę i uratować torturowanego, ukrzyżowanego człowieka, którego zobaczył na otrzymanym przez internet filmiku.

W Berlinie nikt nie jest bezpieczny.

MUZUŁMANIN POLICJANT I ZAGADKOWY ALEXANDER
Dwie perspektywy, dwaj główni bohaterowie – jedna sprawa. Sięgając po książkę czytelnik mierzy się z historią policjanta muzułmanina, któremu jednak daleko do religijnego fanatyzmu. Stając w epicentrum zagrożenia musi zmagać się nie tylko z szaleństwem sprawcy, ale także bolesnymi wspomnieniami i nieprzychylnością ze strony niektórych obywateli Niemiec. A wszystko przez pochodzenie, które nie powinno być wyznacznikiem wartości człowieka. Zabawiła się tematem autorka, oj zabawiła. Bo przecież Faris sztampowo świetnie nadawałby się na terrorystę, no nie?

Poprzeplatana przerywnikami akcja zabiera czytelnika także w świat niejakiego Alexandra, człowieka niepełnego rozumu, chorego psychicznie, podejmującego się działań, od których włos jeży się na głowie. Mamy okazję przejrzeć się dodatkowo jego wspomnieniom z czasów dzieciństwa, poniekąd równie patologicznego jak teraźniejszość. Tak rodzi się obłęd, aż chciałoby się powiedzieć.

BERLIN I EKUMENICZNE DNI KOŚCIOŁA
Wyrysowała Kathrin Lange akcję swojej nowej książki nie tylko na tle Berlina, ale także na tle trwających w stolicy obchodów Ekumenicznych Dni Kościoła, które dla przebiegu historii niemałe mają znaczenie. Są cytaty z Biblii, pomocna pastorka Ira i jest sztuka, z której sprawca zdaje się czerpać natchnienie. Pośród zagadek, zazdrości, korupcji i spisków czai się morderca. Kto nim jest i czy ktoś będzie musiał zginąć, zanim uda się go zdemaskować?

CO NA MINUS, CO NA PLUS?
Spotkałam się z opiniami zarzucającymi książce nudę. Tak, pojawiły się fragmenty, które kazały mi od tej powieści na moment odpocząć. Nie mogę powiedzieć, że akcja w stu procentach mnie porwała, ale dla równowagi pojawiły się strony, które przewracałam z zapartym tchem. Autorce udało się mnie zaskoczyć, udało zaimponować. Są wiarygodne opisy i jest napięcie, które owszem – od czasu do czasu zdaje się przysypiać. To nie jest najlepsza powieść wydana pod logiem Gorzkiej Czekolady, ale dobra na tyle, bym sięgnęła po kolejne części przygód Farisa Iskandera. Pamiętacie „Serce ze szkła” tej autorki? Teraz macie okazję przyjrzeć się jej twórczości w dojrzalszej i mroczniejszej odsłonie.

wydawnictwo: Media Rodzina
kategoria: thriller, kryminał
ilość stron: 453
data wydania: wrzesień 2017

Książka dotarła do mnie w takiej oto, tajemniczej kopercie. 
 Dokonałam wyboru kabelka i...
...bum! Wybrałam źle :) Mogło mnie uratować "tylko przeczytanie książki".
Świetny pomysł! Uwielbiam takie akcje wydawnictw.

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.
 

14 komentarzy:

 1. Świetna promocja książki. Mam ją na uwadze.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam pomysłowość wydawnictw. Od razu przyjemniej zabiera się za taką książkę poprzedzoną intrygującym przedsmakiem.

   Usuń
 2. Książkę mam na swojej liście. Mam nadzieję, że mi się spodoba. A przesyłka naprawdę świetna i pomysłowa. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa Twoich wrażeń. A przesyłka faktycznie ciekawa. Uwielbiam takie akcje wydawnictw.

   Usuń
 3. Pomysł wydawnictwa świetny, ale książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) A pomysł naprawdę dobry - od razu przyjemniej sięgnąć po powieść po takim przedsmaku.

   Usuń
 4. Fabuła jak najbardziej dla mnie, szkoda tylko że pojawiły się nudne fragmenty. Książce dam szansę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, możesz spróbować :) To ostatecznie całkiem niezła lektura. Choć jak wspomniałam, ma swoje mankamenty,

   Usuń
 5. Lubię obracać się w mrocznych klimatach, z zainteresowaniem sięgnę po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie książka może Ci się spodobać :) Ty jesteś ekspertem w tym temacie, więc byłabym bardzo ciekawa Twojej opinii.

   Usuń
 6. Chyba jednak sobie daruję lekturę tej książki. Nie lubię gdy książka jest taka pół na pół, trochę dobra, trochę nie, napięcie jest, ale od czasu do czasu... szkoda czasu... Promocja książki niezła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) A promocja faktycznie świetna. Uwielbiam takie pomysły wydawnictw.

   Usuń
 7. Ale promocja książki to na najwyższym poziomie :) Chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...