wtorek, 12 stycznia 2016

Zaproszenia od wydawnictwa Zysk i S-ka

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Siedlecką
poświęcone jej najnowszej książce "Biografie odtajnione"

14 stycznia
godz. 18:00
Cafe Niespodzianka
ul. Marszałkowska 7
Warszawa
Spotkanie poprowadzi Mateusz Matyszkowicz
 
Joanna Siedlecka to autorka wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m.in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie.
W swoich ostatnich książkach „Obława. Losy pisarzy represjonowanych” i „Kryptonim »Liryka«. Bezpieka wobec literatów” zajrzała za kulisy życia literackiego w PRL-u, zapuszczając się w rewiry wstydliwie dotychczas omijane.
W „Biografiach odtajnionych” kontynuuje ten wątek. Autorka przedstawia dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.
 ------------------------------------------------------------------------------- 

Dom Książki MDM oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo
z przyjemnością zapraszają na spotkanie z Lechem Kowalskim autorem najnowszej książki
"Cze. Kiszczak. Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka"

13 stycznia
godz. 18:00
Dom Książki MDM
ul. Koszykowa 34/50
Warszawa

Biografia Kiszczaka to historia PRL w pigułce, ze zbrodniami, skrytobójczymi mordami, torturami, walkami bratobójczymi, pałowaniem, aresztami, więzieniami i innymi bezeceństwami w tle z udziałem bohatera niniejszej książki.

Generał Czesław Kiszczak to typowe dziecię enkawudowsko-ubeckie, wyrosłe na piersi czołowych zbrodniarzy z sowieckich służb specjalnych, których przysłano do powojennej Polski, by wespół z rodzimą bezpieką cywilną i wojskową oraz pepeerowskimi komunistami współtworzyli świat pełen iluzji ideologicznych i zakłamania bolszewickiego. "Cyngiel", "najgroźniejszy egzekutor generała Jaruzelskiego", jak określili go generałowie wojska ludowego, z którymi rozpocząłem rozmowy na początku lat 90. minionego wieku. Przyznaję, że uczyniłem to za wcześnie, Czesław Kiszczak jeszcze wówczas wiele znaczył, wielu z nich obawiało się, co może przynieść jutro, gdy powiedzą za dużo. Porozumienie okrągłostołowe - po obaleniu socjalizmu - gwarantowało mu przez dziesiątki lat bezkarność. Ścigany  przez sądy, permanentnie wymykał im się z rąk, symulując chorobę, starczą niepoczytalność, unikając w ten sposób kary i odpowiedzialności. W końcu Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu, w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce przez związek przestępczy o charakterze zbrojnym. To wyrok historyczny, a werdykt symboliczny.

--------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy na spotkanie z Józefem Baranem
poświęcone jego twórczości oraz jego najnowszemu tomikowi poezji
"Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy"

21 stycznia w Krakowie
godz. 19:00
Scena Ata
ul. Czarnowiejska 93, Kraków
wstęp 10 zł

Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy to najnowszy tom wierszy Józefa Barana, poety lubianego przez czytelników i cenionego przez krytyków. Józef Baran jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie i wyróżnienia PEN WEST w Los Angeles. Talent Barana odkrył przed laty Artur Sandauer, który napisał, że jego poezja "umie trafić bezpośrednio do serc ludzkich". Sam poeta o swoich wierszach mówi, że adresuje je "do wybrednych znawców sztuki poetyckiej i do tzw. zwykłego odbiorcy z wyobraźnią i wrażliwością".
Tom Szczęście w czapce niewidce zawiera utwory powstałe w latach 2009-2015.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...