poniedziałek, 4 stycznia 2016

"Pod skrzydłami aniołów przez cały rok" - Alberto Vela


„Nie zawsze anioł ma skrzydła i jest widzialny: uważaj na tego, kto cię kocha, mówi do ciebie i pociesza cię.”

Niespełna kilka dni temu w wielu miejscach Polski zabrzmiały słowa „aniołowie się radują, pod niebiosy wyśpiewują…”. Piękna, stara kolęda opiewająca Boże Narodzenie, wspomina o istotach, o których tak naprawdę wiemy niewiele. Kim są aniołowie? Cherubini, Serafini, Archaniołowie… Wysłannicy Boga pełniący Jego wolę, czciciele Jego Oblicza, ale i opiekunowie ludzi – którzy towarzyszą przeznaczonej im osobie od dnia jej narodzin, aż do samej śmierci. Dlaczego ich nie widzimy? Jak wyglądają? Czy dziękujemy im za to, że nieustannie pełnią nad nami pieczę? By móc znaleźć się bliżej aniołów i poprzez słowo dotrzeć do sensu ich istnienia, należałoby poświęcić im nie godzinę, dzień lub dwa. Wydawnictwo Jedność przygotowało propozycję dla tych, którzy chcieliby powierzyć aniołom 365 dni. Zapraszam więc do zapoznania się z przepięknie wydaną książką „Pod skrzydłami aniołów przez cały rok”.


Czy można chłonąć wiedzę o aniołach doszukując się informacji w licznych religijnych i teologicznych publikacjach? Można. Ale czy dla nas, przeciętnych ludzi, nie byłoby praktyczniej i łatwiej, a zarazem dogłębniej, rozważać każdego dnia po jednej sentencji wyjętej z Biblii czy ust osób świętych? Kunszt pojęcia aniołów tkwi w przemyśleniach i skupieniu, bo bierne przyjmowanie słów często ulatuje z naszej pamięci zbyt szybko, by mogło w niej zagościć na dłużej.

„Anioł Stróż nie mówi, ale zarazem potrafi sprawić, abyśmy słyszeli jego rady.”

Każdy dzień roku – jedna wartościowa refleksja połączona z klimatycznym, dopasowanym obrazem. W taki oto sposób aniołowie mogą towarzyszyć nam nie przez kilka godzin, ale za każdym razem, kiedy sięgniemy po kolejną stronę przedstawionej tutaj książki. Koncentrując się nad znaczeniem przekazywanych w niej cytatów dbamy o to, by wysłannicy Boga stawali się nam coraz bliżsi. Rok spędzony pod ich skrzydłami z pewnością nie okaże się zmarnowanym czasem, a owocnym w nową wiedzę i nowe doświadczenia.

„Pod skrzydłami aniołów przez cały rok” to książka inna niż wszystkie pozostałe, bo to nie lektura na dzień czy tydzień, ale na 12 miesięcy. W tym czasie należy ją mieć w zasięgu ręki, by móc w każdej chwili po nią sięgnąć. Można by powiedzieć, że swoją konstrukcją przypomina ona kalendarz, a jednak różni się od niego jedną, podstawową rzeczą. To nie my nanosimy tutaj treść, a treść wypływa stąd sama – i to niosąca ze sobą wiele prawd i wartości.

„Aniołowie ciągle jaśnieją, choć upadł Lucyfer, który jaśniał najbardziej.”
(William Shakespeare)

Czy chcielibyście się dowiedzieć jak aniołów przedstawia Stary i Nowy Testament? Czy interesowałoby Was zgłębienie słów Jana Pawła II, św. Dionizego czy św. Grzegorza Wielkiego? Tutaj natraficie na cytaty tych najbardziej zasłużonych dla Kościoła, ale także na refleksje słynnych artystów, takich jak chociażby William Shakespeare czy William Blake.


Chociaż książka już sama w sobie jest cenną skarbnicą wiedzy, nie można pominąć kwestii kunsztownej oprawy graficznej, która od razu przyciąga oko i urzeka pięknem. Wydawnictwo zadbało o to, by jakość tej publikacji wyróżniała ją spośród wielu innych. Twarda oprawa, bardzo dobry gatunek papieru to jeszcze nic w porównaniu z ogromem ilustracji przedstawiających dzieła tych najwybitniejszych – Filippo Parodiego, Bartolomea Bellano czy Achille Casanovy. Będziecie więc mieli okazję przyjrzeć się aniołom nie tylko poprzez słowo, ale i obraz, bo książka wydaje się być także ciekawym zbiorem dzieł sakralnych, co czyni ją jedyną w swoim rodzaju perełką.

„Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem.”
(Księga Wyjścia 23,20)

Być może dzięki tej publikacji będziecie bardziej otwarci na przyjęcie wysłanników Boga do swojego życia. Może w końcu dostrzeżecie anioła siedzącego na Waszym ramieniu. Niewątpliwie jednak przeżywając rok w towarzystwie owej książki staniecie się bogatsi nie tylko w nową wiedzę, ale także zamożniejsi duchowo. „Pod skrzydłami aniołów przez cały rok” to także dobry pomysł na prezent dla osoby wierzącej. Pokaźna ilość stron i piękno książki z pewnością przypadną do gustu każdej osobie, która ów egzemplarz będzie dzierżyła we własnej dłoni.


Książka i dla mnie okazuje się źródłem nowej wiedzy oraz inspiracji. Jako osoba wierząca, o aniołach mam już jakieś pojęcie, jednak chętnie zgłębię ich temat by móc dowiedzieć się czegoś więcej. Ta publikacja zaś zagości na mojej półce w widocznym miejscu nie tylko przez jeden rok, ale przez długi czas, bym mogła od czasu do czasu po nią sięgać.   

„Niekoniecznie trzeba przejść przez bramy niebios, aby spotkać anioła.”
(Kahlil Gibran)


Wydawnictwo: Jedność
Ilość stron: 768
Format: 155x150mm
Rok wydania: 2014
Oprawa: twardaZa książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność. 

http://www.jednosc.com.pl/

3 komentarze:

  1. Z pewnością z takiej książki chciałabym czerpać wiedzę. Pięknie wydana książka i chętnie bym ją przeczytała, a nawet miała na swojej półce. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że sami Anieli byliby zachwyceni 😍

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...