wtorek, 29 września 2015

"Notoryczna panna młoda" - Jolanta Król


Każdy z nas układał w przeszłości plany na własne życie. Nie obyło się bez marzeń o nieustającym szczęściu, o krainie płynącej miodem i mlekiem, w której miłość, pieniądze i brak obowiązków wiodły prym, spychając na bok trudy i problemy. Wielu z nas przekonało się jednak o tym, że rzeczywistość niewiele ma wspólnego z obrazem namalowanym w naszej głowie. Los miesza szyki, a nieznana przyszłość lubi oferować niespodzianki, niestety nie tylko te dobre. Czasami nie mamy wpływu na nieszczęścia zsyłane nam przez życie. Niekiedy jednak, naiwni i ślepi, nie wyciągając wniosków z przeżytych doświadczeń sami barykadujemy sobie drogę do prawdziwego szczęścia. Jak było w przypadku Hanki, która goniąc za miłością notorycznie ufała tym, którzy wystawiali jej łatwowierność na próbę? Jeżeli jesteście ciekawi, zapraszam na recenzję powieści Jolanty Król – „Notoryczna panna młoda”.

Hanka, kobieta w średnim wieku, ma niezawodne grono przyjaciółek. Nierozłączne od czasów szkolnych stawiają czoła wyzwaniom, jakie kładzie przed nimi przyszłość. Każda niesie ze sobą mniej, lub też i bardziej przyjemne doświadczenia, z których wyjęte wnioski stają się dla nich lekcją na kolejne dni. Nie byłoby więc tak źle, gdyby nie naiwność Hanki, z powodu której planowała już ślub z wieloma mężczyznami. Łatwowierna, w każdym partnerze dopatruje się idealnego kandydata na męża, jednakże za każdym razem bańka mydlana pęka, rozczarowując i boleśnie raniąc, aż do kolejnego razu. Teraz na horyzoncie pojawił się przystojny Jacek. Stabilny finansowo, niezwykle miły i poukładany, mieszka niestety w Stanach Zjednoczonych. Ale szybko okazuje się, że dla Hanki nie jest to wielkim problemem. Ufając człowiekowi poznanemu przez Internet, decyduje się na wyjazd za granicę. Rzeczywistość w nowym otoczeniu, z dala od rodzimej Polski, wydaje się jednak nie tak kolorowa, jak dotąd przypuszczała. A Jacek, niegdyś sprawiający wrażenie wzorcowego mężczyzny, to człowiek, u boku którego żyjąc można nabawić się nałogu. Czy tak miało wyglądać idealne życie Hanki?

Główna bohaterka to kobieta, która niejednokrotnie sparzyła się na mężczyznach. A jednak jej uraz za każdym razem dość szybko mijał, toteż zregenerowana, wkraczając w kolejne związki nie potrafiła uczyć się na błędach, naiwnie ufając każdemu, kto choć trochę zabiegał o jej względy. Tym sposobem w swojej niechlubnej „kolekcji” Hanka doliczyła się żonatego oszusta czy nieszczęśliwego impotenta, kończąc na Jacku, który już na samym początku wydawał się być nie do końca szczerym. Jednakże idąc za głosem serca, całkowicie wyłączając swój umysł i zdolność inteligentnego myślenia, kobieta zostawiła całe swoje życie, pakując się w związek z ojcem dwóch dziewczynek, znanym jej wyłącznie z internetowych, przyjemnych dotąd rozmów. Czy Stany Zjednoczone okazały się sielanką, na którą tak bardzo liczyła? Czy kobieta będzie miała upragnione dziecko, które stanowiło dla niej priorytet? Czy po raz kolejny zaufała niewłaściwej osobie? Czy zabójcze procenty, po które ostatnio coraz częściej sięga, staną się gwoździem do trumny?

„Notoryczna panna młoda” to pouczająca powieść o kobietach, ich marzeniach i planach, które jednak w realnym życiu nie do końca odnajdują swoje miejsce. Każda młoda dziewczyna wierzy we własną wewnętrzną moc ziszczania najpiękniejszych snów. Jednakże przyszłość dość szybko je weryfikuje, toteż zniekształcone nie zawsze wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Ważne, by umieć uczyć się na błędach, a Hanka, główna bohaterka książki, takiej zdolności niestety nie posiada. Mając u swojego boku szansę na szczęście, kobieta szuka go tam, gdzie niestety czeka ją wielkie rozczarowanie. Nie zawsze jednak można naprawić popełnione błędy. Czy tym razem los okaże się dla niej łaskaw?

Joanna Król wykreowała powieść dla kobiet – niezdecydowanych, niepotrafiących cieszyć się z własnego szczęścia, ślepych na szanse dawane przez los. Być może utworzona przez nią historia otworzy oczy tym, którzy brną w bezcelowe uliczki dokładnie tak, jak główna bohaterka książki. „Notoryczna panna młoda” to lektura, z której z całą pewnością wypływa morał dający do myślenia. Czym jest nasze szczęście? Czy ziszczeniem marzeń? A może wytworem danej chwili - ofertą złożoną przez życie?

Moja przygoda spędzona u boku tej historii to właśnie stos licznych refleksji. Jolanta Król podaje na tacy przykład bohaterów, którzy niosąc na barkach ciężar wielu przykrości w dużej mierze odpowiadają za niego sami. Ciekawa opowieść, wzbogacona wspomnieniami z przeszłości, płynie niespiesznym rytmem, co prawda nie wprawiając w osłupienie, ale potrafiąc zaskoczyć. To jedna z tych książek, która nie porywa, ale zostaje w pamięci na wskutek dobrego i pożądanego, a jednak nie do końca przewidywalnego happy endu.

„Notoryczna panna młoda” to pełna przekazu i sympatycznych bohaterek propozycja dla kobiet, w szczególności tych nieco starszych. Uważam, że to całkiem przyjemna historia, chociaż jak dla mnie, nieco zbyt anemiczna. Brakowało mi tego żywiołu, którego poszukuję pośród zapisanych na kartach liter, ale nie żałuję czasu spędzonego u boku wyjątkowych postaci. Świat Hanki polecę więc płci pięknej, niekoniecznie w wieku nastoletnim, ale tym paniom, które mają już swój własny, nielekki bagaż doświadczeń. Być może książka stanie się dla Was inspiracją na przyszłość i pomoże Wam w dokonywaniu słusznych wyborów.

moja ocena: 4-/6
wydawnictwo: Videograf
ilość stron: 259
data wydania: wrzesień 2015

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf.
 wydawnictwo

5 komentarzy:

 1. Myślę, że książka ta mogłaby mi się spodobać. Zapisałam sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka raczej nie dla mnie, za to wiem komu polecić ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nominowałam Cię do LBA ;)

  http://czytanienaszymzyciem.blogspot.com/2015/09/lba-5.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Niby nic nowego, ale nauki życiowej nigdy za mało. Jeśli chodzi o mnie i tak zdążę nie raz wpaść po uszy i poranić się gdy będę starała się wydostać z pułapki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...