poniedziałek, 24 listopada 2014

"Dyskretny bohater" - Mario Vargas Llosa

 

Podejmując różne decyzje, nigdy nie możemy przewidzieć tego, jakie będą ich skutki. A takowe nieraz potrafią sporo namieszać w życiu. Ludzie miewają więc różnorodne taktyki, które pomagają im w podejmowaniu wyborów. Jedni długo rozważają i analizują konsekwencje, jakie mogą nastąpić, inni zachowują się spontanicznie, a jeszcze inni działają według wybranego motta, nie zważając na to, co takiego może się wydarzyć. Właśnie to pojawia się w świecie książki „Dyskretny bohater” - decyzje, ich efekty, intrygi i problemy. Zapraszam więc do poznania bohaterów, których zawiłe i trudne do przewidzenia życie tworzy niesamowitą i pełną wydarzeń historię.

Ismael Carrera, zamożny, starszy pan, postanawia poślubić o wiele młodszą od siebie Armidę. Ale to nie wiek jest tutaj największą sensacją, a fakt, iż kobieta była dotychczas jego gosposią. Wściekli synowie zdając sobie sprawę z tego, iż tym samym nie odziedziczą majątku ojca, są w stanie zrobić wiele, by tylko unieważnić jego małżeństwo. Do czego się posuną i czy uda się im cokolwiek wskórać?
Felicito Yanaque, stanowczy i pewny siebie biznesmen, pewnego dnia otrzymuje list, w którym nieznana organizacja próbuje wyłudzić od niego pieniądze. Mężczyzna postanawia nie dać się zastraszyć i pozostaje nieugięty, lekceważąc żądania. Wkrótce jednak przychodzą kolejne listy, a jeden z nich trafia na posesję kochanki biznesmena, o której dotąd nikt nie wiedział. Felicito zdaje sobie sprawę z tego, że jest śledzony. Nie ma jednak pojęcia o tym, iż konsekwencje jego decyzji mogą okazać się naprawdę groźne. W jak wielkim niebezpieczeństwie znajduje się życie mężczyzny? Czym jest owa szantażująca go organizacja? Czy żona pana Yanaque dowie się o jego kochance?
Don Rigoberto usatysfakcjonowany ze swojego losu, cieszy się udanym związkiem z uwodzicielską Lukrecją. Para sporo czasu poświęca sprawom łóżkowym, fantazjując i spełniając własne żądze. Ich dotąd beztroskie życie zakłóca jednak syn – Fonsito, który od pewnego czasu widuje się z tajemniczym przyjacielem. Wydaje się, że jest on jedynie wymysłem chłopca. Czy jednak aby na pewno?

„Dyskretny bohater” to pełna ciekawych i nieprzewidywalnych wydarzeń powieść. Pojawiają się tutaj trzej główni bohaterowie, a każdy z nich niesie ze sobą własną, pełną intryg i niejasności historię. W pewnym momencie ich drogi znajdują wspólny punkt, chociaż na jednym rozwiązaniu problemów się tutaj nie poprzestanie. Losy owych mężczyzn poprzeplatane są problemami. Yanaque - szantażowany, skrywający na boku prawdę o kochance, może utracić wszystko, co dotychczas posiadał. Carrera, poślubiając znacznie młodszą osobę z innej klasy społecznej, ryzykuje starciem z nieugiętymi synami, którzy pragną uznania go za nieświadomego podjętej decyzji. Rigoberto, którego problem z pozoru ciąży mu najmniej, nie potrafi żyć normalnie, ze względu na dziwne zachowanie syna. Każdy z nich musi dokonać wyboru, każdy powinien działać według własnych zasad, ale też każdy ma obowiązek potem dźwigać wszystkie konsekwencje na własnych barkach, a takowe potrafią być naprawdę uciążliwe.  

Akcja powieści Mario Vargasa Llosa, utkana w nieprzewidywalne i skłaniające do myślenia wydarzenia, intryguje, kusi i popycha w głąb dalszej treści po to, by móc odkrywać kolejne jej składniki. Różnorodne wątki, z pozoru nie mające ze sobą zbyt wiele wspólnego, w zaskakujący sposób splatają się. Są tajemnice, jest niebezpieczeństwo i jest także nutka erotyzmu, co w efekcie daje ciekawą mieszankę. Miłość i namiętność, prawda i kłamstwa, dobre i złe decyzje – jaki będzie tego finał? „Dyskretny bohater” to książka utrzymana w klimacie peruwiańskich ulic. Czytelnik wyobraźnią przenosi się na inny kontynent, wprost do życia ludzi, którym pieniądz niekoniecznie ułatwił egzystencję, a wręcz przeciwnie, stał się powodem do licznych problemów.

Lekka narracja, wyjątkowy styl autorski i oryginalna fabuła, to kolejny znakomity pomysł na długie, zimowe wieczory. Flirty, utajnione i wywołujące skandal związki, afery i niegasnące zagrożenie, to przecież niezbędne elementy dobrej powieści literatury pięknej. Polecam zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy lubią właśnie takie książkowe klimaty. Myślę, że i tym razem pan Llosa z pewnością nie zawiódł, a nawet taki czytelnik którego wysublimowane gusta nie zadowolą się byle czym, znajdzie tutaj ukojenie własnych potrzeb. 

Moja ocena – 4 / 5
 

tłumaczenie: Marzena Chrobak
tytuł oryginału: El héroe discreto
wydawnictwo: Znak
data wydania: 5 listopada 2014
ISBN: 9788324031801
liczba stron: 384

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak.

 

 

1 komentarz:

  1. Wiesz, trochę obawiam się Llosy i tego co może mi dać. Muszę jeszcze troszkę pooglądać okładkę i zobaczymy. Chociaż twoja ocena mocno mnie zachęca.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...