niedziela, 12 stycznia 2014

"Rio Anaconda", "Gringo wśród dzikich plemion", "Podróżnik WC" - Wojciech CejrowskiWracam po długiej przerwie. W moim życiu trochę się pozmieniało, a to pociągnęło za sobą liczne konsekwencje. Moi Kochani – będę miała dzidziusia. Powoli kończę pierwszy trymestr i coraz bardziej przyzwyczajam się do tej myśli, że zostanę mamusią. Chociaż tak naprawdę, wciąż ciężko mi w to uwierzyć.
I jakoś tak ostatnio bywam leniuszkiem i wiem, że zaniedbałam też mojego bloga. Chciałam więc powrócić z zaprezentowaniem Wam mojej kolekcji książek Wojciecha Cejrowskiego, która jest jedną z moich ulubionych.
W księgarniach można zakupić książki podróżnicze wielu autorów. Niektórzy z nich piszą po to, by wydać książkę i robą to na siłę. Da się to odczuć. Tutaj mała aluzja do pewnej autorki, o której napiszę innym razem. Pan Cejrowski pisze jednak z głębi serca i przez to jego książki są tak wyjątkowe.
Sama jego postać bywa kontrowersyjna. Śledząc życiorys pana Wojtka dostrzega się to, że przez całe życie nie był on bohaterem skrytym, a raczej szczerze wyrażał swoje opinie. Przez to zdobył zarówno wrogów, jak i fanów. Nikomu nie pozostaje obojętny – albo się go kocha, albo nienawidzi.
Ja należę do tego grona, dla których pan Wojciech jest idolem. Przyznam jednak szczerze, że nie od zawsze tak było. Mam wrażenie, że to właśnie dzięki jego książkom do niego dotarłam. Dzisiaj z miłą chęcią oglądam go w telewizji, ale uwierzcie mi, że Wojciech Cejrowski pisze tak genialnie, iż jego programy telewizyjne to nic, w porównaniu z książkami.

„Gringo wśród dzikich plemion”, „Rio Anaconda”, „Podróżnik WC” (nowe wydanie) – to nie tylko pięknie wydane egzemplarze. To prawdziwa przygodą, którą mamy okazję przeżyć nie ruszając się z domu. Brak tutaj oklepanych przepisów czy wyreżyserowanych spotkań z rdzennymi mieszkańcami nieznanych ludów. To wszystko jest naturalne, obnażające prawdę, a jednak zawsze pozostaje szacunek do życia innych ludzi i pan Wojtek sumiennie tego uczy. Niebanalne przygody opisywane przez autora niejednokrotnie bywają zabawne. A wszystko dzięki ciekawym komentarzom owego podróżnika, które są nie do podrobienia. 
Wszystkie trzy wspomniane książki wzbogacone są ciekawymi ilustracjami. Całość więc stanowi bardzo ciekawą lekturę. Tutaj dowiemy się o rzeczach, o których nie mieliśmy dotąd pojęcia. Wojciech Cejrowski nie nudzi suchymi faktami czy historią, a podaje intensywną i pełną emocji relację. Cóż mogę więcej powiedzieć – polecam, polecam, polecam!!!

„Rio Anaconda - W książce autor opisuje kolejną ze swoich wypraw w głąb amazońskiej dżungli, którą podjął w poszukiwaniu jednego z izolowanych od współczesnej cywilizacji plemion indiańskich.”

„Gringo wśród dzikich plemion - Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że Czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata. Wojciech Cejrowski zabierze Państwa na wyprawę do ostatnich dzikich plemion.”

„Podróżnik WC - Oto najnowsza książka Wojciecha Cejrowskiego... Chociaż nie, nie jest „najnowsza”. W ogóle nie jest „nowa”. To drugie wydanie niewielkiego zbioru opowieści o przygodach Autora w Ameryce, który po raz pierwszy został opublikowany w 1997 roku, następnie stał się bestsellerem, a potem... zniknął. Zniknął dlatego, że Wojciech Cejrowski nie chciał go wznawiać. Uważał, że jest to dziełko nieporadne, że zbyt dużo w nim bufonady. Wreszcie jednak dał się namówić i tak powstał „Podróżnik WC. Wydanie II poprawione”.
To wciąż tamte niezwykłe przygody, to wciąż egzotyczny świat, dopiero odkrywany przez młodego podróżnika i opisywany z młodzieńczym entuzjazmem i humorem. Tamta książka została jednak wzbogacona o kilka nowych opowieści i ciekawe zdjęcia, a Autor poprawił nieco styl. I dzięki temu czyta się ją jeszcze lepiej.
A niewątpliwie wielką zaletą „Podróżnika...” jest to, że – jak twierdzi sam Cejrowski – są to opowieści, których dziś w ogóle by nie opowiedział...”

Ja z niecierpliwością czekam na kolejne książki pana Wojtka. Nieustannie też śledzę, czy nie zostały już wznowione jego stare powieści, których już nie da się kupić, chyba że na aukcjach za bardzo wysoką cenę. Mam nadzieję, że wkrótce się pojawią…

Serię oceniam oczywiście na 5 !

1 komentarz:

  1. Póki co czytałam tylko ,,Gringo wśród dzikich plemion", ale muszę sięgnąć po kolejne książki Cejrowskiego:) Jest on autorem genialnym, trzeba przyznać :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...