środa, 14 września 2022

"Tylko jedna chwila" - Sylwia Markiewicz.
Jakie tajemnice ukrywała zmarła siostra?

Sięgając po powieść „Tylko jedna chwila” Sylwii Markiewicz nie miałam względem książki żadnych oczekiwań. A to dlatego, że pióro autorki było mi nieznane. Urzekła mnie natomiast urocza okładka, kwiaty, sfotografowana matczyna miłość – to wszystko przywodziło na myśl pozytywną i lekką historię, ale już po przeczytaniu okładkowego streszczenia zaczęłam przeczuwać, że może być inaczej. Pozory lubią mylić, a ja przekonałam się już o tym naprawdę wiele razy. Teraz jestem już po lekturze. Co mogę powiedzieć na jej temat? Jakie zrobiła na mnie wrażenie? Na ten temat chciałam Wam dzisiaj napisać parę słów.

ZARYS FABUŁY

Joanna mieszka w Skierniewicach razem z matką, w której oczach zawsze była tą gorszą córką. Tą, którą nie można pochwalić się przed znajomymi. I choć jej życie dotąd było raczej monotonne, teraz wszystko się zmienia. Jedna chwila, wypadek samochodowy siostry – Aleksandry – uruchamia lawinę kolejnych zdarzeń. Kiedy matka Joanny, Danuta, z powodu śmierci córki zaczyna popadać w depresję i topi żale w alkoholu, do kobiety przyjeżdża szwagier, teraz już wdowiec, i kieruje do niej naprawdę nietypową prośbę. Chce, żeby Joanna zajęła się jego córką. Okazuje się, że zmarła siostra pozostawiła po sobie wiele tajemnic i że jej poukładane życie pełne sukcesów wcale nie było tak idealne, jakby się mogło wszystkim wydawać. Przyjmując na barki ciężar podjętych decyzji, Joanna rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. Tymczasem do miasta powraca jej były chłopak. Jedno jest pewne, nadchodzi czas wielkich zmian.

GŁÓWNA BOHATERKA: SINGIELKA OPIEKUJĄCA SIĘ MATKĄ

Główna bohaterka powieści, Joanna, jest nauczycielką. Samotna, mająca na koncie nieudane związki, na co dzień opiekuje się matką, która nie potrafi jej docenić. Nieco okrągła i z sylwetką odbiegająca od wizerunku idealnej, ma piękne wnętrze. To odważna i gotowa do poświęcenia kobieta, która potrafi wykazać się empatią. Która w tej swojej zwyczajności umie być niezwykła ze względu na osobowość. Zupełnie inna od siostry Aleksandry, uznanej, warszawskiej malarki, która – jak się okazuje – miała co nieco na sumieniu. Bardzo jej kibicowałam, a los wystawia ją w tej historii na wiele poważnych prób.

SZWAGIER, MATKA, SIOSTRZENICA, EX: CZYLI SŁOWO O DRUGIM PLANIE

Autorka zadbała o drugi plan, zróżnicowany pod względem osobowości, dzięki czemu książka nie jest monotematyczna, a pojawia się w niej wiele ciekawych wątków. Mamy zatem Gracjana, szwagra, który przychodzi z zaskakującą propozycją i który znalazł się w prawdziwym potrzasku na drodze poszukiwania swojego szczęścia. Jest Danuta, starsza kobieta, przytłoczona przez niespełnione ambicje i faworyzująca tylko jedną córkę. Mamy pięcioletnią dziewczynkę, która traci mamę, jest ciotka wpadająca z odwiedzinami, były chłopak Joanny, który powraca i inni mężczyźni, przykładowo napotkani w czasie śledztwa, jakże kontrowersyjni. Jednym słowem, nuda czytelnikowi nie straszna.

SKŁADNIKI FABUŁY

Sięgając po niniejszą powieść, zderzamy się z gorzką historią wszczętą przez dramatyczne wydarzenie, jakim jest śmiertelny wypadek. Takie sytuacje zawsze ciągną za sobą lawinę zmian, w tym wypadku dosięgają one bezpośrednio siostry zmarłej. Mamy historię o skomplikowanych rodzinnych relacjach, tajemnicach, zdradach, o pozornie niewinnych układach, które pozostawiają po sobie mocny ślad. To powieść o różnych odcieniach matczynej miłości i podobnie o różnych twarzach miłości, jaka rodzi się pomiędzy mężczyzną, a kobietą. O tym, co w życiu naprawdę przynosi szczęście, o pogoni za fortuną, o utraceniu własnej godności, karierze i o pozorach. Niby powieść obyczajowa, o prozie życia, a jednak ze zdrową dawką sensacji, która zapewnia parę zwrotów akcji.

PODSUMOWANIE

„Tylko jedna chwila” to powieść obyczajowa, która potrafi zaskoczyć. Skomponowana z trudnych tematów wywołujących różnorakie emocje: przez frustrację po rozchodzące się na sercu ciepło, gorzka, a jednak przynosząca nadzieję. To nie jest sztampowa i zamknięta w ramach jednego gatunku historia, mamy tutaj także prywatne śledztwo i nutkę kryminału. To moje pierwsze zetknięcie się z prozą Sylwii Markiewicz, ale na pewno go nie żałuję. Mam wrażenie, że spędziłam parę godzin z wartościową lekturą i Wam też mogę ją polecić.

wydawnictwo: PASCAL
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 366
data wydania: 7 września 2022

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu PASCAL.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...