czwartek, 11 listopada 2021

"Światło, które rozjaśnia mrok" - Magdalena Majcher.
Macierzyństwo, samotność i rodzinny sekret.

Wcale nie potrzeba wyszukanych fabuł, książek ze skrajnie wyrazistymi bohaterami i natłoku zdarzeń by wywołać emocje za pomocą słów. Jakże nieprzewidywalne scenariusze pisze przecież samo życie i w idealny sposób potrafi ukazać to Magdalena Majcher, polska pisarka powieści obyczajowych. Tworząc historie przepełnione goryczą i ludzkimi rozterkami uczy tego, że każdy ma prawo do słabości i popełnionych błędów. Z tego składa się nasze życie. Ale warto wierzyć w lepsze jutro, bo po burzy zawsze wychodzi słońce. Czy macie ochotę na kawałek jakże przyziemnej historii? Zapraszam Was na recenzję książki „Światło, które rozjaśnia mrok”. Słowem wstępu rzeknę jednak jeszcze, że to kontynuacja losów bohaterki powieści „Światło, które nigdy nie gaśnie”, więc sięgając po niniejszy tytuł, wypadałoby uprzednio zapoznać się z pierwszym tomem.

ZARYS FABUŁY

Życie Alicji rozsypało się, kiedy odkryła tajemnicę męża. Człowiek, który w oczach wielu jawił się jako mężczyzna sukcesu, okazał się być przestępcą. Została prawie sama. Prawie. Bo z małą istotą noszoną pod sercem. Tym większe stoi przed nią wyzwanie, bo teraz musi zadbać nie tylko o siebie. Odwiedzając rodzinny dom, Alicja łapie coraz lepszy kontakt z siostrzenicą Agnieszką, która skłania ją do rozmaitych refleksji na temat macierzyństwa. W tle jednak nieustannie powiewa ciężki klimat sytuacji z Wojtkiem, partnerem siostry, z którym Alicję łączyło kiedyś coś wyjątkowego. Coś, co najwyraźniej nie jest do końca zażegnane. Próbując dojść do porozumienia z siostrą, Agatą, Alicja odkrywa pewien rodzinny sekret. Kim jest młoda dziewczyna, z którą spotyka się ojciec kobiet?

Rodzinne relacje, zdrady, krzywdy i urazy. Co zrobić, by w końcu przestać żyć dniem przeszłym?

BOHATEROWIE

Główną bohaterką powieści zostaje kobieta, z którą zapewne będzie w stanie identyfikować się wiele polskich czytelniczek. Jedna z „nas”, można byłoby powiedzieć. Zwyczajna dziewczyna, która ciągnie za sobą życiowe rozczarowania. Nieidealna, z obawami dotyczącymi macierzyństwa, ale i przyszłości. W końcu jej partner trafił do aresztu, a tuż obok przewija się mąż jej siostry, który wciąż nie szczędzi jej poniekąd zakazanych gestów będących pozostałościami dawnego uczucia. Dawnego? Czy aby na pewno?  Daleka od tego, by chcieć wyrządzić komuś krzywdę, próbuje odnaleźć z siostrą wspólny język. A sprawa, jaką obie będą próbowały rozwikłać, ma szansę je zbliżyć.

FABUŁA

Kontynuacje bywają naciągane. Tutaj autorka postawiła przed główną bohaterką nowe wyzwanie, pozwalając jej zarazem stawić czoła wciąż nierozwiązanym sprawom z przeszłości. W efekcie historia nabrała wydźwięku, świeżości i nowego tempa. To opowieść o samotnym macierzyństwie, o obawach związanych z przyjęciem nowego życia, opowieść o odpowiedzialności, ale i strachu przed nią. O dobrych i złych decyzjach, ale przede wszystkim o tym, że nasze wybory zawsze wiążą się z konsekwencjami. I warto kierować decyzjami tak, by nie cierpieli przy tym inni. Historia o zdradzie, o tajemnicy przeszłości, o istocie rozmowy i rozwiązywaniu zawiłych spraw. Życiowa, prosta, a jakże emocjonująca i prawdziwa. Do końca nieprzewidywalna, tak, jak do końca bywa zagadkowy nasz los.

DRUGI PLAN

Mamy całą paletę bohaterów drugoplanowych. Siostrzenicę, otwartą i kontaktową w stosunku do głównej, kobiecej postaci. Mamy siostrę Alicji, z którą kobieta próbuje złapać nowy kontakt i wszystko sobie wyjaśnić. Jest mąż, oszust, tkwiący w areszcie za swoje przewinienia. Jest Wojciech, mąż siostry, z którą Alicję łączyło kiedyś coś głębszego. I rodzice, którzy pewnego dnia postanowili zataić dla siebie pewien istotny fakt.

PODSUMOWANIE

Powieść Magdaleny Majcher to życiowa, wiarygodna, prosta, a zarazem emocjonująca historia o zawiłych, rodzinnych relacjach, matczynej miłości, niespełnionych uczuciach i popełnionych błędach. O odkrywaniu tajemnic przeszłości oraz istocie konfrontacji z problemami, bo ucieczka przed nimi niczego nie rozwiązuje. Kolejna wartościowa lekcja ze strony autorki, a zarazem nieprzewidywalna książka o postaciach jakże czytelnikowi bliskich. Gorąco polecam fanom dobrej, polskiej literatury obyczajowej.

wydawnictwo: PASCAL
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 350
data wydania: 27 października 2021

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu PASCAL.

7 komentarzy:

 1. Nie czytałam wcześniej żadnej książki Majcher, ale na tę mam wielką ochotę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, bardzo chcę przeczytać, jaka fabuła wielowątkowa, coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka dni temu kupiłam tę książkę w wersji elektronicznej i wkrótce będę ją czytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka. Kupiłem ją również i polecam!
  CDA HD

  OdpowiedzUsuń
 5. http://serwis-agd.dkonto.pl/
  Naprawa AGD to nie jest miejsce dla amatora, który nie ma pojęcia jak zabrać sie za prace związane z naprawą agd . Większość z aktualnych serwisantów znajdujących sie na takich portalach jak hmm olx, do podczas naprawy korzysta ze wsparcia youtube.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...