sobota, 10 kwietnia 2021

"Someone to stay" - Laura Kneidl.
Zbyt dużo na barkach...

Seria Someone, autorstwa Laury Kneidl, to dedykowany młodzieży cykl o losach młodych dorosłych, który jednak w mojej pamięci zapisał się jako książki wychodzące z ram banalnych historii czyniących wyłącznie rozrywkę. Każdy tom dotyczy nowych, głównych bohaterów i porusza jakiś istotny, warty przemyślenia i przedyskutowania problem. Tym razem nadszedł czas na „Someone to stay”, czyli finalny tom trylogii. Jak wypadł na tle pozostałych? Co możecie odnaleźć na jego kartach? Poznajcie opowieść o tych, którzy w na pozór beztroskich latach młodości już muszą zmagać się z ponadprzeciętną ilością obowiązków.

ZARYS FABUŁY

Zdaje się, że życie studentki prawa będzie się skupiać wyłącznie wokół nauki. Aliza Malik, która traktuje jednak studia jako nudną powinność, kocha gotowanie. To ono staje się jej prawdziwą pasją, której poświęca każdą wolną chwilę. Blog, konto na Instagramie, dobrze wykonane zdjęcia i praca nad książką kucharską. Gdzie w tym wszystkim czas na inne sfery życia? Nie ma…

Lucien, sprawiający pierwsze wrażenie ponurego chłopaka czy nawet typowego bad boya, studiuje i pracuje, towarzysząc ludziom przy okazji ważnych uroczystości życiowych jako makijażysta czy człowiek od charakteryzacji. To jednak nie wszystko. Od momentu, w którym Lucien utracił rodziców, przejął odpowiedzialność za życie i wychowanie swojej siostry, krnąbrnej nastolatki.

Ta dwójka nie ma czasu dla siebie samych. Czy zatem będzie w stanie odnaleźć ten czas dla kogoś innego, kiedy w grę wejdzie miłość?

MŁODZI, DOJRZALI

Młodzi, zwyczajni ludzie. Może niekoniecznie będący przedstawicielami konkretnych, piętnowanych przez społeczeństwo problemów, tak jak to było w poprzednich tomach cyklu, niemniej jednak przedstawiający kolejne, warte zagadnienia kwestie. Aliza to na pozór zwyczajna dziewczyna pochodząca z rodziny o dość orientalnych korzeniach. Ceniąca kontakty rodzinne, studentka, jednak gotowa do poświęceń jeśli chodzi o jej pasję – gotowanie. Lucien to pokryty tatuażami chłopak, który może sprawiać mylne, pierwsze wrażenie. Daleko mu do lekkoducha. Jego grafik wypełniony jest obowiązkami, spośród których opieka nad siostrą wydaje się najpoważniejszym. Gotowy do poświęceń jeśli chodzi o drugiego człowieka, pomocny i pracowity. Pomiędzy tą dwójką, która wzięła sobie na klatę zbyt wiele, rodzi się coś niezwykłego.

TEMAT: NADMIAR OBOWIĄZKÓW

Jednym z ważniejszych elementów powieści jest oczywiście rodzące się pomiędzy bohaterami uczucie. Autorka postawiła na naturalność, wolne tempo i etapowy rozwój miłości. Nie ma tutaj wybuchów namiętności już na pierwszych stronach. Nie ma nierealnego dotknięcia magiczną różdżką. Postaci muszą się poznać, dotrzeć, zrozumieć to, co ich łączy. Jak wiele będą w stanie poświęcić dla miłości? I czy uświadomią sobie to, że nie da się robić wszystkiego i że warto wpuścić do swojego życia coś innego, aniżeli obowiązki? Powieść o zdobywaniu sukcesów i o tym, że czasami przychodzi za to zapłacić naprawdę dużą cenę, o przyjaźni i o zdobywaniu zaufania. O tym, że nieraz trzeba dokonać odpowiedzialnych wyborów i to od nich może zależeć kształt naszej przyszłości. W tle postaci z poprzednich części, więc wierni fani cyklu nie będą zawiedzeni.

PODSUMOWANIE

Ten tom płynie zdecydowanie wolniejszym rytmem, aniżeli poprzedniczki. To jednak pozwala na refleksję, a dobry styl autorki i chwytliwe dialogi sprawiają, że nie nudziłam się nawet przez chwilę. Wartościowa historia o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. O młodych dorosłych, którzy pochłonięci sukcesami i obowiązkami zapomnieli po prostu o sobie i o tym, że to nie pielęgnowanie ambicji, a tych ponadczasowych i bezcennych wartości okazuje się najważniejsze. Jeśli szukacie mądrej, może niekoniecznie dynamicznej, ale też niezasypanej namiętnością, romantycznej powieści spod gatunku New Adult, to jest właśnie to.

wydawnictwo: Jaguar
cykl: Someone (tom 3)
kategoria: New Adult
ilość stron: 400
data wydania: 17 marca 2021

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

8 komentarzy:

 1. Ta seria na pewno będzie przeze mnie czytana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem może fanką książek z gatunku NA, ale muszę przyznać, że czuję się zainteresowana tą powieścią i całą serią. Zainteresowało mnie, że to mądra książka i niezasypana namiętnością, lubię jak romans rozwija się powoli i logicznie, podoba mi się też, że porusza ona temat odpowiedzialnych wyborów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli będę miała okazję to na pewno zajrzę do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 4. To zupełnie nie mój target, więc nie mam w planach tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam poprzednich tomów i nie ciągnie mnie do tej serii. Gdyby nie recenzje kolejnych tomów, już dawno bym p niej zapomniała.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba mój ulubiony tom z tej serii <3 Kneidl jak zawsze nie zawodzi!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie poznałam tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...