środa, 11 grudnia 2019

"Cicha noc" - praca zbiorowa.
Świąteczne opowiadania kryminalne.


Święta Bożego Narodzenia i czas, który je poprzedza, to chwile przygotowań, refleksji i odnawiania rodzinnych więzi. Czas dla siebie, ale i dla innych, pełen nadziej, radosnego wyczekiwania i przyjemnych przygotowań. Nie wszystko jednak takie słodkie, co pochodzi z tego świata, a popularna cicha noc, wcale nie musi być taka spokojna. Jak  się okazuje, licho nie śpi, a czerwony śnieg bywa całkiem przyziemną opcją. Macie ochotę na trochę dreszczyku przemyconego w przedświąteczne dni? Wszystkich fanów kryminalnych opowiadań zapraszam do zapoznania się z lekturą przygotowaną przez wydawnictwo Zysk i S-ka – „Cicha noc”.

OPOWIADANIA SŁAWNYCH I NIEZNANYCH
Piętnaście historii. Autorzy znani i lubiani oraz ci, o których już zapomniano. Opowiadania oraz fragmenty powieści, a to wszystko połączone z grudniowym tłem, wspólnym motywem wyjątkowych dni, jakim są święta Bożego Narodzenia. Nie może zabraknąć Doyla ze swoi sprytnym Sherlockiem Holmesem, jest odkurzona pamięć o Plummerze i jego magicznych trikach, jest Chesterton z księdzem i zaginionymi brylantami czy Dorothy L. Sayers – główna postać złotej epoki powieści detektywistycznej. Przesłuchań, dochodzeń, międzyludzkich relacji i makabrycznych odkryć nie zabraknie.

LEKKIE I MOCNE
Gęś ze skradzionym diamentem, szachowa rozgrywka czy wyjątkowa jemioła. Podczas przygody z tą książką czytelnik napotyka historie o łagodniejszym wymiarze, ale wciąż skłaniające do myślenia. Są i te typowo krwawe, jak chociażby diaboliczna zbrodnia ofiary z poderżniętym gardłem czy dyndający na sznurze wisielec. Chińskie jabłko, tajemniczy telegram, zaginiony naszyjnik. Różnorodności pod względem pomysłów, formy i dawkowanego napięcia - pełno. A tematyczny przekrój oferuje naprawdę wiele wrażeń.

AUTORZY
Opowiadania zawarte w książce pochodzą z zamierzchłych lat, roku chociażby 1892 czy 1930. Czytelnik przenosi się więc do minionej epoki, w której co prawda żyło się ludziom inaczej, ale rozliczne wartości pozostały takie same, aż po dziś dzień. Język opowiadań jest więc delikatnie inny, aniżeli w przypadku współczesnych kryminałów, niemniej jednak w pełni zrozumiały i niesprawiający trudności w poznawaniu kolejnych etapów poszczególnych akcji. Każde opowiadanie poprzedzone jest krótką biografią autora, wzmianką o jego popularności – bądź zapomnieniu, latach tworzenia i znanych dziełach. Niejednokrotnie pojawia się zarys historii, z którą czytelnik za moment będzie się mierzył. Same opowiadania liczą w przeważającej mierze kilkanaście stron.


ŚWIĄTECZNE TŁO
W tle wspólny motyw łączący wszystkie historie, wigilijny stół zastawiony potrawami, jemioła czy pachnąca choinka. Okres przedświątecznych przygotowań bądź po prostu ten wyjątkowy czas realizowanych świąt. Bez słodyczy, ale z klimatem. Ciekawa odmiana po tych wszystkich pełnych ciepła, grudniowych historiach. Jeśli więc macie ochotę na lekturę na czasie, a jednak osadzoną w nieco mroczniejszych realiach i nie macie nic przeciwko krótszej formie, jaką jest opowiadanie, przekonajcie się jak brzmi „Cicha noc” w wydaniu autorów literatury kryminalnej.

wydawnictwo: Zysk i S-ka
kategoria: opowiadania kryminalne
ilość stron: 322
data wydania: 26 listopada 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

17 komentarzy:

 1. Nie przepadam za opowiadaniami kryminalnymi więc póki co sobie je odpuszcze.
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa alternatywa dla słodkich i ciepłych historii świątecznych. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. To musi być fajny zbiór. Lubię takowe czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna propozycja na święta, też czeka u mnie na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Średnio się lubię z typowymi książkami świątecznymi, więc taka odmiana może być dla mnie interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Opowiadania lubię, więc jestem tej książki bardzo ciekawa. Chciałabym ją przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Autorzy zachęcają do sięgnięcia po ten zbiór opowiadań.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię opowiadania kryminalne i jestem bardzo ciekawa tego tytułu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie coś dla mnie- kryminalny zbiór świąteznych opowiadań- ciekawy pomysł

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię opowiadań więc raczej sobie daruję ;)
  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. O.. to dla mnie, lubię wszystko, co kryminalne ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za opowiadaniami kryminalnymi, ale chętnie zajrzałabym do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. O matko, kocham kryminały z przyjaciółką, ale ona przegania mnie na ilość kilkukrotnie! Polecę jej ten post:)
  http://klaudia-kowalczyk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój tata sobie kupił, może i ja mu podkradnę :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...