niedziela, 3 kwietnia 2016

"Historia pewnej rozwiązłości" - Danka Braun


„[…] w życiu nie chodzi o posiadanie samych dobrych kart, ale umiejętne granie tymi, które się już ma.”

Na półkach księgarń i bibliotek leżą spokojnie rodzinne sagi, po które sięgają zagorzali wielbiciele treści o wybitnych i wartych uwagi rodach. Są jednak i takie, które porywają nawet tych na co dzień stroniących od wkraczania w progi klanowych historii. Danka Braun, ukryta pod pseudonimem polska autorka, tchnęła życie w Orłowskich - rodzinę o losach tak zakręconych, absorbujących i pochłaniających, że podchwytując uwagę rzeszy czytelniczek z sukcesem i pełnym powodzeniem częstowała je kolejnymi częściami, a każda następna okazywała się lepsza od poprzedniej. Nadszedł czas na czwarty tom i Historię pewnej rozwiązłości. Czy ta kontynuacja sagi jest warta naszej uwagi? Czy okaże się równie zagadkowa, kontrowersyjna i niejednoznaczna, jak kobieta na okładce?

W życiu Roberta i Renaty panuje zasłużony spokój. Cieszą się miłością, niegasnącą namiętnością i wnukiem, często ulegając jego urokowi.

Tymczasem zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku małżeństwa Krzysztofa i Agi, gdzie tłumione pretensje i brak jakiegokolwiek pozytywnego uczucia odbierają im szansę na prawdziwe szczęście. Mężczyzna, żyjąc ze świadomością niechlubnej przeszłości żony, tkwi u jej boku wyłącznie ze względu na łączące ich dziecko. A jednak los lubi stawiać ludzi w obliczu wyzwań i jedno z nich właśnie szykuje dla całej rodziny Orłowskich.

Katastrofalny w skutkach wypadek miesza wszystkim pozornie wypracowany ład i porządek. Niektórzy zaczynają dostrzegać swoje błędy, inni podążają za drogowskazami pokazującymi zły kierunek - mogący sprowadzić ich na manowce. Czy Orłowscy będą na tyle silni, by przetrwać tak silny cios? Co ich spotka i jak wiele będą musieli poświęcić w drodze do własnego spełnienia?

Jak na rodzinną sagę przystało, ta część, podobnie jak i pozostałe, bogata jest w wielu powiązanych ze sobą, a jednak niosących własny bagaż doświadczeń bohaterów. Taka paleta różnorodnych charakterów rzadko kiedy wychodzi książce na dobre. Jednak nie tym razem. Danka Braun stworzyła postaci z przytupem, wyraziste, kolorowe, mające swoje własne, odrębne miejsce. Nie osiągnęłaby jednak efektu klarowności gdyby nie umiejętne i przemyślane poukładanie treści w oznakowane imionami działy, dzięki czemu zawsze mamy świadomość tego, z kim w danym momencie będziemy mieli do czynienia.

Jest Robert, szanowany pan doktor, który wydaje się kochać swoją żonę ponad życie. Należy jednak mieć na uwadze to, że u tej autorki tropy lubią bywać mylące. Starszy pan, pomimo swoich lat, potrafi sporo nawywijać, a jego niektóre wyskoki nijak mają się do wieku. Pojawia się Krzysztof, rozpamiętujący przegraną i utraconą miłość, żyjący pod jednym dachem z kobietą nieakceptowaną przez jego rodzinę. Wreszcie jest także Agnieszka, budząca skrajne emocje, napiętnowana grzeszną młodością, wyzywająca, ale i skrywająca w swoim sercu pragnienie bycia kochaną. Nie tak łatwo wydać tutaj opinie na czyjkolwiek temat, a z uprzedzeniami i sympatią radzę wstrzymać się do samego końca. Już dawno nie czytałam tak ognistej i przeładowanej wydarzeniami powieści. Wielkie  brawa dla polskiej autorki.

Danka Braun z rozmachem rozpoczęła tworzenie losów rodziny Orłowskich, a jej zapał i pomysły nie gasną nawet na chwilę. Kontynuacja rodzinnej sagi pełna jest napięć, zwrotów akcji i skrajnych emocji. Wciągający kalejdoskop losów, w połączeniu z doskonałym wyczuciem stylu autorki i prostym, plastycznym, dopasowanym do sytuacji językiem, tworzą lekturę będącą w stanie poprawić humor każdej kobiecie. Jest miłość, ukryta i uzewnętrzniona namiętność, poczucie niesprawiedliwości, smutek, nadzieje i jest rozwiązłość – a ta niejedną ma twarz.

źródło
Myślę, że pod powierzchnią wydarzeń rozegranych na łamach powieści kryją się problemy często dotykające ludzi w realnym świecie. Zdrady, spory dotyczące wychowania dzieci czy kontrowersyjny seks za pieniądze, będący kuszącą opcją wzbogacenia dla wielu młodych dziewczyn. Autorka nie ograniczyła się do jednego bohatera, toteż i zadbała o różnorodność tematów. Nie obawiajcie się jednak chaosu akcji, bo tutaj wszystko dzieje się w odpowiednim miejscu i czasie. Koniecznie tylko zacznijcie czytanie od pierwszej części, by móc posmakować dziejów rodziny Orłowskich niczego nie pomijając. Bo warto.

Wzloty i upadki, rozstania i podarowane szanse – „Historia pewnej rozwiązłości”, wciągająca bez reszty i zachęcająca do brnięcia dalej w głąb twórczości tej autorki, musi koniecznie znaleźć się w rękach tych, którzy zapoznali się już z Historiami o pewnym związku, niewierności czy z Historią pewnego narzeczeństwa. Jeżeli zaś dotąd owa saga nie miała sposobności Was zaszczycić, szybko nadróbcie straty. Dobra zabawa gwarantowana i uwierzcie, zaczniecie baczniej przyglądać się temu, czy też aby Wasza rodzina nie skrywa jakichś interesujących sekretów.  

moja ocena: 5+/6
wydawnictwo: Prozami
ilość stron: 320
data wydania: marzec 2016

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prozami. 
 

7 komentarzy:

 1. Polska saga rodzinna może być ciekawa, czytałam jak dotąd chyba dwie i bardzo mi się podobały. Ta też zapowiada się ciekawie, ciekawe co starszy pan nawywijal;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś czuję, że dam tej sadze szansę. Lubię takie powieści napisane z rozmachem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię czytać sagi rodzinne, a do tego chcę poznać twórczość Danki Braun, więc książka jak najbardziej dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią poświęcę na sagę swój czas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Każda rodzina skrywa sekrety... Tej sagi rodzinnej nie znam, ale postacie z przytupem zawsze mam chęć poznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten tom jest fenomenalny. Napsuł mi krwi co niemiara, ale i tak go uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że prędzej czy później się na nią skuszę ;) Pozdrawiam Pośredniczka

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...