poniedziałek, 30 czerwca 2014

"Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia" - Stanisław Pagaczewski

 

Człowiek pochłonięty pędem czasu bardzo rzadko pozwala sobie na chwilę zadumy i odpoczynku. Zazwyczaj znajdujemy coś pozornie ważniejszego i przez to niestety nie zauważamy, że stajemy się coraz mniej szczęśliwi. Czy istnieją jednak takie zjawiska, które nawet w sytuacjach , kiedy jesteśmy całkowicie pochłonięci szarą codziennością, są w stanie pchnąć na naszą twarz szczery uśmiech? Oczywiście. Mowa tutaj o wspomnieniach z przeszłości, o naszym dzieciństwie, kiedy to beztrosko funkcjonowaliśmy w świecie pełnym bajek i wyobraźni. Teraz takie wspomnienia zostały nam podane na tacy. Pamiętacie Baltazara Gąbkę? Czy zwrot Carramba nadal wywołuje u Was przyjemny dreszczyk emocji? Książę Krak, Bartłomiej Bartolini czy też Don Pedro powracają w obszernej trylogii „Przygody Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie.

Trylogia – jak sama nazwa mówi, odnosi się do trzech części przygód słynnego profesora.
„Przygody Baltazara Gąbki” zawierają więc zarówno powieść „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja profesora Gąbki” jak i „Gąbka i latające talerze”.

Kraina  Deszczowców pochłania słynnego naukowca Baltazara. Wybitny profesor nie jest jednak pozostawiony na pastwę losu. Na pomoc, z polecenia księcia Kraka, wyruszają Smok Wawelski , Doktor Koyot oraz kucharz Bartolini. Istnieje bowiem przekonanie, że Baltazar Gąbka został porwany. Pełna przygód wyprawa nie jest jednak taka łatwa, tym bardziej, że Największy Deszczowiec czuwa, wysyłając swojego szpiega… Tymczasem profesor tkwiący w więzieniu pozostaje w niebezpieczeństwie. Czy uda się go uwolnić?

Druga część przygód niezwykłej gromadki, z Baltazarem Gąbką na czele, to opowieść o pełnej wyzwań misji, w której bardzo istotną rolę odgrywają Mypingi. Tajemnicze stworzenia, niszcząc Krakostan, spędzają sen z powiek księciu Krakowi. Co jest powodem ich zachowania? Czy uda się dotrzeć do sedna sprawy i rozwiązać problem? Przed wybitnym profesorem stoi nie lada wyzwanie. Czy mu podoła?

W trzeciej części życie głównych bohaterów bardzo się zmienia. A to za sprawą nowej rzeczywistości – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Baltazar Gąbka i jego towarzysze trafiają do przyszłości. Jak? Za sprawą kosmitów, którzy ingerują w ich życie. Czy nowy świat przypadnie bohaterom do gustu? Czy będą mieli szansę z niego powrócić? A co, jeśli na ich drodze staną gangsterzy, którzy nie zawahają się porwać jednego z gromadki przyjaciół.

Wspomniane powyżej streszczenia jednym znane są z książek, innym z serialu animowanego, nakręconego na postawie owej powieści, który ściągał przed ekrany rzesze zaciekawionych dzieci. Każdy z nas w jakimś tam stopniu zetknął się ze słynnym profesorem i miał okazję go odkryć. Coś, co powstało 1965 roku, żyje w nas do dziś. Baltazar Gąbka to postać tkwiąca w głowach wielu pokoleń. Pamiętają go ludzie będący teraz dziadkami, rodzicami czy też poznają go dzieci.


Nieraz słyszy się o kampaniach promujących czytanie maluchom na dobranoc. Rodzicom nie zawsze przychodzi na to ochota i swoją powinność czynią nieraz z przymusu. Wybór odpowiedniej książki dla dziecka bywa trudny. Aczkolwiek teraz, kiedy Baltazar Gąbka powrócił we wspaniałej trylogii, wszystko może stać się inne. Nie ma nic wspanialszego, niż zgłębienie się w świat wspomnień z dzieciństwa, dzieląc się przy tym częścią samego siebie ze swoim potomstwem. Przygody niezwykłego profesora mogą okazać się wspaniałą zabawą zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Nietuzinkowe wyprawy „odziane” w humor i ciekawe postacie to klasyka, która jako dziedzictwo naszej polskiej literatury, powinna trafić na półki każdego wielbiciela książek.

Trylogia licząca ponad 700 stron, bogata w kolorowe i ciekawe ilustracje autorstwa Alfreda Ledwiga, dodatkowo zwieńczona twardą oprawą, jest warta swojej ceny. Z pewnością sprawi wiele radości, a ze względu na jej prezencję, jest niewątpliwie okazałym i doskonałym pomysłem na prezent.


Polecam całym rodzinom, ludziom w każdym wieku. Przecież bajki niekoniecznie muszą być adresowane tylko dla dzieci. W szczególności takie, jak ta. Chcąc przypomnieć sobie beztroskie lata, warto powrócić w świat wyobraźni, bo właśnie tego, we współczesnym trybie życia, naprawdę nam brakuje.


Moja ocena - 5/5

Wydawnictwo Literackie
Wydanie: II
Oprawa: twarda
Liczba stron: 720
ISBN: 978-83-08-04814-6

 Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu


 

Niedługo recenzja książki "Fartowny pech" Olgi Rudnickiej. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...