czwartek, 25 maja 2023

"Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne" - Natalia Rosiak.

Ludzie, którzy znają mnie choć trochę wiedzą, że moją ogromną miłością poza Rodziną, są Włochy. Kraj, który staram się odkrywać od kilku już lat i w którym co roku spędzam wakacje. Podróżując po małych miasteczkach pełnych wąskich uliczek i po dużych miastach, które często oferują zabytki światowej sławy. W tych swoich podróżach wielokrotnie korzystam ze wskazówek zapisanych w Internecie i zaczytuję się w poradach dotyczących zakątków wartych uwagi. Niezmiennie od jakiegoś czasu śledzę więc bloga Italia by Natalia, gdzie zawsze znajduję rzetelne informacje i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Jaka wielka była moja radość kiedy odkryłam, że Natalia Rosiak, autorka bloga, została także autorką książki! „Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne” szybko trafiła w moje ręce. Teraz chciałabym Wam co nieco o niej opowiedzieć.

SŁOWO NA TEMAT TREŚCI

Autorka książki to wielka pasjonatka Włoch. Osoba otwarta na nowe wrażenia, choć zarazem posiadająca już spore doświadczenie jeśli chodzi o pobyt w Italii. Odkrywa ten kraj od ponad dwudziestu lat i z powodzeniem dzieli się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi licznych sfer życia Włochów. „Italia. Kraina kontrastów i różnorodności” to opowieść o pobycie w Turynie, Wenecji, na wybrzeżu liguryjskim, w pełnej uroku Toskanii, z wyszczególnieniem Florencji czy doliny Val d’Orcia, w Ubrii, aż po Wieczne Miasto jak określa się oczywiście Rzym. Ciekawe opowieści oraz towarzyszące im fotografie zabierają Czytelnika na niezapomnianą przygodę do kraju, który trzeba zrozumieć i który pomimo wad, bo przecież i o takich autorka wspomina, po prostu się kocha.

OSOBISTE PRZEŻYCIA I TROCHĘ HISTORII

Książka Natalii Rosiak została podzielona na wygodne rozdziały tytułowane nazwami miejsc, o których mowa w konkretnych fragmentach  tej publikacji. Za każdym razem, opowiadając o regionie czy mieście, autorka czyni wstęp kreśląc zarys historii czy ukształtowania geograficznego tak, by czytelnik miał jakieś pojęcie od czego to wszystko, czyli kultura czy architektura, mogło się wziąć. Potem następuje opis miejsca bazujący na osobistych doświadczeniach i spostrzeżeniach autorki i przyznam, że te fragmenty lubię oczywiście najbardziej. Mamy tutaj różnego rodzaju spotkania z ludźmi, jest kuchnia i smaki poszczególnych regionów, a te bywają różnorodne jak i cała Italia, są zachwyty, ale i momenty trudne (choć jest ich zdecydowanie mniej) jak chociażby wtedy, kiedy autorka zostaje okradziona i krótko mówiąc źle potraktowana przez policję. Natalia Rosiak opowiada także o zabytkach, które warto odwiedzić, nie pomija punktów widokowych z krajobrazami chwytającymi za serce. Plastyczne opisy i pasja bijąca ze słów zdecydowanie przenoszą się na odbiór treści. Czułam opisywane miejsca na własnej skórze.

OD STRONY TECHNICZNEJ

Nie chwaląc się, wiele z miejsc czy regionów, o których czytałam, miałam okazję odwiedzić sama. Przeglądając zdjęcia, a tych jest w książce wiele i są naprawdę niesamowite, miałam na rękach gęsią skórkę, bo powracały wspomnienia. Od strony technicznej, publikacja jest bardzo ładnie wydana. Uporządkowana i wzbogacona fotografiami. Autorka od czasu do czasu przywołuje opinie innych osobistości na temat opisywanych regionów, posiłkuje się także wypowiedziami napotkanych przez nią osób tak, by czytelnik miał pełny obraz miejsca, widziany z różnych perspektyw. Wszystko jest oczywiście klarownie oznaczone, a to w przypadku takich publikacji jest dla mnie niezwykle ważne.

PODSUMOWANIE

„Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne” to angażująca przygoda, która sprawi wiele radości i wciągnie w wir odkrywania zarówno wielbicieli Włoch jak i tych, którzy jeszcze nigdy nie mieli okazji postawić stopy na włoskiej ziemi, a bardzo chcieliby to zrobić. Autorka podaje czytelnikowi przekrój różnych miejsc i szeroki przekrój zagadnień, z uwzględnieniem zachowań – czasami jakże trudnych do zrozumienia zabieganym Polakom, a także kuchni, historii czy geografii. Nie brak osobistych spostrzeżeń autorki, porad i sugestii, a całość wzbogacają naprawdę piękne zdjęcia. Całym sercem polecam tą książkę.

 wydawnictwo: Luna
kategoria: literatura podróżnicza
ilość stron: 367
data wydania: 17 maja 2023

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Luna. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...