środa, 20 października 2021

"Złączeni przeszłością" - Cora Reilly.
Przeszłość Dantego i splot zdarzeń.

Jest tylko kilka autorek, po których serie długie niczym Moda na sukces sięgam z równym zainteresowaniem. Tanya Valko z arabskim cyklem, Katarzyna Puzyńska z serią o Lipowie i Cora Reilly, która raczy swoich czytelników sagą o mafijnych rodzinach, w których miłość i brutalność muszą odnaleźć wspólny język i funkcjonować na jednej powierzchni. Szczerze powiedziawszy, gdyby ktoś zapytał mnie o czym są poszczególne tomy niniejszego cyklu, miałabym spory problem. Podobne okładki, podobnie brzmiące tytuły i mnogość bohaterów sprawiają, że traktuję raczej wszystko jako integralną całość. Nadszedł czas na Dantego i Valentinę, którzy robią ukłon w stronę czytelnika w powieści „Złączeni przeszłością”. Cóż takiego autorka przygotowała swoim fanom tym razem?

ZARYS FABUŁY

Dante to Capo oddziału z Chicago. Szef, morderca, a zarazem jak sam wspomina – hipokryta. Sam zdradził swój oddział łamiąc ustalone zasady. Pięć razy! Bo jego życie to opowieść o zdradzie. O krwi, bólu, utracie, ale i miłości. Kiedy Dante utracił ukochaną żonę nie przypuszczał, że jeszcze kiedyś tak prawdziwie będzie kogoś pragnął. I nagle pojawiła się ona, Valentina, która teraz spodziewa się jego potomka. Czujny i nieufny Dante powinien się cieszyć, wszak z poprzednią żoną tak długo i bezskutecznie wyczekiwali dziecka. Ale właśnie to sprawia, że mężczyzna oskarża Val o bycie niewierną żoną. Czy kobieta, która wymaga teraz wsparcia, będzie w stanie to wszystko udźwignąć? Czy tak łatwo pozbyć się przeszłości i stanąć w obliczu zadania, jakim jest ojcostwo i miłość? Czy Dante pokocha Val tak, jak ona na to zasługuje?

PERSPEKTYWA DANTEGO

Książka została podzielona na działy, w których przedstawiane są kolejne zdrady głównego bohatera, Dantego. Czytelnik ma okazję zerknąć w jego przeszłość, zobaczyć co czuł, kiedy odchodziła jego ukochana  żona. Jak ją wspierał w ostatnich chwilach. W przeważającej mierze autorka oddała możliwość narracji pierwszoosobowej właśnie Dantemu. W wyniku tego człowiek, którego dotąd traktowałam z rezerwą, zdecydowanie zyskał na wartości. Jego punkt widzenia, perspektywa, fakt, że  działając wbrew zasadom nieraz chciał być po prostu człowiekiem. Czytelnik obserwuje jego pragnienia, wewnętrzną walkę, jego w końcu uzasadniony sposób traktowania Val, która działała na niego już od dawna. Nawet, kiedy jeszcze tego nie pokazywał. Przywódca, człowiek, który nie waha się użyć tortur i mężczyzna, którego przedłużeniem dłoni jest broń zabiera czytelnika do swojego świata. A w nim nie brak ani namiętności, ani też krwi i porachunków.

VALENTINA I ZDARZENIA Z PRZESZŁOŚCI

Pojawiają się także działy przedstawiane z perspektywy Valentiny. Kobieta, która pozornie słaba, okazuje się być opoką. Potrafiącą postawić na swoim. Dzielnie broniącą swoich prawd. To silna żona, ale i matka. Która zmiękcza serce wyjątkowego twardziela. To dla niej wymierza sprawiedliwość. Dla niej łagodnieje. Ją kocha i zaczyna na nowo patrzeć także sercem. Polubiłam ją i kolejny raz z przyjemnością zanurzyłam się w jej problemach. Choć książka przedstawia wydarzenia, które miały już miejsce wcześniej, na łamach poprzednich części, wszystko zostało wzbogacone atrakcyjnym powiewem świeżości. Nudy nie było i miałam wrażenie, że wciąż odkrywam coś nowego.

SPLOT ZDARZEŃ I PODSUMOWANIE

Nie na samej namiętności i relacji miłosnej opiera się ta powieść, choć są zazdrości, wybuchy pożądania, poświęcenie i próby zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa drugiej połowie. W tle nieustannie przewija się konflikt z Famiglią. Jest Camorra. Są nietypowe działania Dantego, mające na celu rozbić relację Arii i Luki, stawiające samą Val w niezręcznej i trudnej sytuacji. W powieści splata się wiele wątków z poprzedniej części, tak więc warto byłoby zapoznać się z wcześniejszymi tomami tak, by móc czerpać z tego pełną satysfakcję i w pełni ją zrozumieć. Mnie autorka nie zawiodła. Kolejny raz popisała się stylem i pomysłami, które ja w pełni kupuję i polecam.

wydawnictwo: NieZwykłe
cykl: Born in Blood Mafia Chronicles (tom 7)
kategoria: romans mafijny
ilość stron: 423
data wydania: 20 października 2021

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu NieZwykłemu.

3 komentarze:

  1. Od jakiegoś czasu planuję spróbować sięgnąć po mafijną serię i chyba wybiorę tę. Oczywiście, zacznę od pierwszego tomu. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...