poniedziałek, 6 września 2021

"Spragnieni, by trwać" - Anna Szafrańska.
A co, jeśli umrę?

Jedną z polskich autorek, których książki biorę w ciemno, jest niewątpliwie Anna Szafrańska. Pisarka już dawno zdążyła wpisać się na moją listę ulubionych, toteż kiedy tylko w zapowiedziach pojawiła się jej kolejna powieść „Spragnieni, by trwać” wiedziałam, że raczej prędzej niż później przyjdzie mi po nią sięgnąć. Nie każdy pisarz potrafi w pozornie proste historie wpleść jakieś wartości. Przemycić tematy, które z książki uczynią lekturę wartą dyskusji i zapamiętania. Anna Szafrańska potrafi to zrobić. Zatem dzięki uprzejmości księgarni  TaniaKsiazka.pl „Spragnieni, by trwać” zawitała u mnie w domu i zdążyła już zaznaczyć w nim swoją obecność. Dziś przychodzę do Was z jej recenzją.

ZARYS FABUŁY

Tereska ma już dość nadopiekuńczych rodziców. Kocha ich i jest świadoma źródła ich troski, ale chciałaby w końcu zacząć prawdziwie żyć. I wziąć za sobie odpowiedzialność. Ma przyjaciół, ma plany. Kiedy więc na jej drodze staje Piotr, przewraca jej codzienność do góry nogami. Mężczyzna ciągnie za sobą trudną przeszłość. Zdaje się, że własnymi czynami odstraszył od siebie wszystkich, nawet tych, którzy powinni być mu bliscy. Czy faktycznie jest jednak taki zły? Co, jeśli Tereska dostrzeże w nim coś więcej? Czy uda się jej przekonać przyjaciół do chłopaka, którego nienawidzą? Sęk w tym, że Teresa również miewa tajemnice. A nie mówiąc o sobie prawdy tworzy coraz bardziej zawiłe sytuacje. Czy kiedy sekrety opuszczą swoje kryjówki, będzie w stanie sobie poradzić? W kim znajdzie oparcie?

NIETUZINKOWI BOHATEROWIE

Główna bohaterka powieści to młoda dziewczyna, której codzienność odbiega jednak od życia przeciętnych osób w jej wieku. Mieszka z rodzicami, którzy chcą mieć nad nią nieustanny nadzór. Są nadgorliwi? Przesadzają? Niekoniecznie. Bardzo ją kochają, w końcu dziewczyna zmaga się z pewnym bardzo poważnym problemem. Przyjacielska, dobra, potrafiąca dojrzeć w człowieku coś więcej. Niebazująca na pozorach spotyka Piotra. Kim jest? Zimny, zdystansowany. Wyklęty, w końcu zdaje się, że w swoim młodym życiu zdążył już wiele nagrzeszyć. Czy jest takim draniem, za jakiego wszyscy go mają? Czy nie zasługuje na drugą szansę? Autorka wykreowała bohaterów nietuzinkowych. Jak zawsze za ich postawą kryją się konkretne morały i wartości. To historia, która być może i czyni rozrywkę, ale przede wszystkim uczy. Tego, że przekreślanie człowieka tylko dlatego, że kiedyś popełnił błąd, może być wielką pomyłką. Któż z nas ich nie popełnia?

NIE TYLKO O MIŁOŚĆI

Powieść o miłości, która rodzi się niespodziewanie. Nie tej wielce namiętnej, ale tej polegające na wsparciu i na jego szukaniu, na szczerych rozmowach i powolnym otwieraniu przed sobą swoich serc. O miłości tej prawdziwej, w zdrowiu i w chorobie, z pełną akceptacją bagażu doświadczeń, wad, zalet, słabości i mocnych stron. To nie jedyny wątek tej książki. Pojawia się wyrazisty obraz przyjaźni, uzależnienia, uprzedzeń i choroby. Są tajemnice oraz ich konsekwencje. Strach przed odrzuceniem, poczucie winy i próby naprawienia życia. Bo przecież nigdy nie jest na to za późno. Wszystko ma tutaj swoje miejsce. Nie ma tematów potraktowanych po macoszemu. W efekcie książkę czyta się szybko, ale na pewno szybko się o niej nie zapomina.

PODSUMOWANIE

Komu polecam? Romantyczkom, ale także fankom bardziej przyziemnych powieści obyczajowych. To nie jest banalny romans o młodzieńczej miłości. Tutaj przeplata się cała paleta życiowych doświadczeń. Tematów ciężkich, ale wartościowych. Daleka od słodkiej historyjki, która ocieka naiwnością. Pod niepozorną okładką skrywa się naprawdę całe morze emocji. Polecam zatem całym sercem. Ja się nie zawiodłam.

wydawnictwo: Słowne
kategoria: romans / powieść obyczajowa
ilość stron: 396
data wydania: 28 lipca 2021

Sprawdźcie także inne bestsellery na stronie TaniaKsiazka.pl. W księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

3 komentarze:

  1. Dobrze, że ta książka nie jest tylko zwykłym romansem. To zachęca mnie do jej przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie raz, nie dwa mignęła mi gdzieś ta książka. Nie mówię nie. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie ta książka zainteresowała i z chęcią ją przeczytam. Może mi się spodobać ta historia. ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...