czwartek, 3 czerwca 2021

"Pokaż mi swój świat" - Daria Skiba.
Studencki projekt i mężczyzna z kawiarni.

Twórczość Darii Skiba intryguje mnie już od dawna, od chwili jej debiutu, jako że w podobnym czasie miałyśmy okazję po raz pierwszy zaprezentować swoje powieści na naszym rodzimym rynku wydawniczym. Zawsze jednak coś się nie udawało, nie było okazji. Tym bardziej zawzięłam się przy okazji zapowiedzi i postanowiłam, że muszę przeczytać jej najnowszą książkę, która miała swoją premierę całkiem niedawno. I tak też dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl dotarła do mnie historia „Pokaż mi swój świat”. Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY

Justyna to życzliwa i pomocna studentka psychologii, która nie narzeka ani na brak znajomości, ani też na brak obowiązków. Kiedy więc na zajęciach uniwersyteckich dowiaduje się o zadaniu specjalnym, koniecznym do zaliczenia przedmiotu, wie, że będzie musiała zakazać rękawy i wykazać się kreatywnością. Przyjdzie jej wniknąć do czyjegoś świata, a przecież ludzie z reguły są nieufni i nie tak chętnie otwierają przed innymi bramy do swojej prywatności. Wtedy też przychodzi jej poznać Martynkę, niewidomą dziewczynkę, która w wyniku traumatycznych przeżyć przestała kontaktować się z innymi. Czy Justyna będzie umiała do niej dotrzeć? I kim jest Rafał, przystojny cukiernik, który tak pieczołowicie, z artystyczną duszą dekoruje niezwykły tort w ulubionej kawiarni dziewczyny?


STUDENTKA I JEJ PROJEKT

Główna bohaterka powieści to młodziutka studentka, która udostępniła swój prywatny numer po to, by w razie potrzeby pomagać innym. Nawał wiadomości, które otrzymuje sprawia, że nie jest w stanie uratować świata wszystkich tych, którzy się zgłaszają. Cierpliwa rozmówczyni i osoba, która potrafi prawdziwie słuchać będzie miała jednak okazję, by uratować świat pewnej małej dziewczynki. Czy jej się to uda? Drugim narratorem powieści, jak i głównym bohaterem, jest Rafał, mężczyzna, który dorabia w kawiarni z precyzją dekorując kunsztowne torty. Owiany nutką tajemnicy skrywa pewną historię, dramat minionych lat. Przyznam, że dość szybko domyśliłam się o co w tym wszystkim chodzi i cierpliwie czekałam na potwierdzenie moich przypuszczeń. To nie odebrało mi przyjemności czytania, dlaczego?

EMOCJE I WARTOŚCI

Ano bo „Pokaż mi swój świat” to historia usłana ponadczasowymi wartościami, przekazem wypływającym z zachowań bohaterów, emocjami, chęciami pomocy, otwarciem się na innych i dobrem, które powraca. Autorka uczy, że nie warto się poddawać, że cierpliwość zawsze popłaca i że nierozwiązane problemy, chowane, zawsze powracają. Jest miłość, nie ta namiętna i oparta wyłącznie na fizyczności, ale ta bazująca na dogłębnym siebie poznaniu, na szczerości, docieraniu się i odkrywaniu prawd na swój temat.  Jest punkt zwrotny, skrywany sekret i jest mała dziewczynka, zamknięta na innych, choć cicho wołająca o pomoc. A na czele studencki projekt, od którego przecież wszystko się zaczęło.

PODSUMOWANIE

Nowa powieść Darii Skiba to emocjonująca przeprawa przez ludzkie dramaty. Wyważona, romantyczna historia, która jednak nie ocieka słodyczą (no chyba że chodzi o motyw ciast i torcików, które tworzą tutaj apetyczne tło). Różnorodność bohaterów, nieco przewidywana tajemnica, ale lekki styl i wiarygodność zdarzeń. Czytając, byłam bardzo zaangażowana. Jeśli macie dość typowych, pikantnych romansideł, a chcecie poczytać sobie o miłości, polecam.

wydawnictwo: Videograf
kategoria: powieść obyczajowa / romans
ilość stron: 301
data wydania: 19 maja 2021

Sprawdźcie także inne książki dla kobiet na stronie TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszą powieść do recenzji. Serdecznie dziękuję.

6 komentarzy:

 1. Dobrze, że to taka wyważona historia miłosna. Takie najbardziej lubię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jest jednym z moich największych pragnień czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię emocjonujące historie ❤

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze słyszę o tej książce, ale czuję się nią zainteresowana ;). Chętnie poczytam trochę o miłości nie wyłącznie fizycznej, a takiej szczerej, rozwijającej się stopniowo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie ostatnio urzekła książka "Uratować dziecko"! Wulkan emocji.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...