poniedziałek, 11 stycznia 2021

"Solo" - Anna Dan.
New Adult w zupełnie innym wydaniu.

 

Nieprzepracowane problemy lubią powracać. Jeśli nie po tygodniu, to po kilku latach. Dręczą umysł ze zdwojoną siłą, nie pozwalając normalnie żyć. Dlaczego od tego zaczynam? Bo chciałam Wam dzisiaj przedstawić debiut Anny Dan, powieść mocno odbiegającą od schematycznych New Adult, a jednak dotyczącą młodych dorosłych i zagadkowego uczucia, jakie pomiędzy nimi się rodzi. Historia wymykająca się schematom, mająca w sobie szczyptę młodzieżowego thrillera i powieści psychologicznej. Gotowi na coś zupełnie nowego i przez długi czas idącego w dość nieodgadnionym kierunku? Zobaczcie co zatem ma Wam do zaoferowania autorka oraz wydawnictwo Jaguar.

ZARYS FABUŁY

Ci, którzy na zewnątrz wydają się nieugięci i niezniszczalni, skrywają pogruchotane wnętrza, stawiają na pozory, którymi starają się sprytnie kamuflować. Jak Datka, która odreagowuje stres poprzez wschodnie sztuki walki, rosnąc w siłę, której tak bardzo jej potrzeba. W końcu parę lat temu przeżyła coś, z czym wciąż do końca nie potrafi się uporać. A nieprzepracowane traumy lubią wracać. Wystarczy mały bodziec…

Na wskutek pewnego zakładu, Datka decyduje się na wzięcie udziału w psychologicznym eksperymencie. Ten spycha na jej drogę pewnego chłopaka, a właściwie dwóch. Ukrywający się pod ksywką Solo nie jest typem łagodnego baranka. Rwie się do walki, coraz bardziej zaangażowany w poszukiwania i zemstę, która na pozór wcale go nie dotyczy. Pomiędzy Datką, a nim rodzi się dziwna relacja, w której anonimowość wydaje się najlepszą opcją. Jednak nawarstwiające się tajemnice w końcu zaczynają opuszczać swoje kryjówki, a to może przynieść ukojenie. Ale może też zabić.

WYCOFANA DZIEWCZYNA I JEJ TRAUMA

Autorka dużą wagę przywiązała do kreacji portretu psychologicznego głównej bohaterki, zarazem zostawiając pole do popisu dla niedopowiedzeń i zagadek. Datka, wraz z dwójką przyjaciół, prowadzi firmę związaną z informatycznymi usługami. Szczelnie zamknięta w swoim hermetycznym świecie nie ma szeregu znajomych. Nie dba o siebie tak, jak rówieśniczki stroniąc chociażby od fryzjera. Oddana sztukom walki, które najwyraźniej przynoszą jej ukojenie i pozwalają normalnie funkcjonować, wspomina od czasu do czasu szczątkowo o wydarzeniach rozegranych cztery lata wcześniej, o traumie, która zmieniła w jej życiu tak wiele. Co rozegrało się feralnego dnia? I czym są nocne koszmary, które teraz zdają się nawiedzać ją ze zdwojoną siłą?

MĘSKIE GRONO I NA CZELE TYTUŁOWY ON

Zdecydowaną większość, jeśli chodzi o postaci tej książki, stanowi męskie grono. Bazujące na ksywkach oferuje całą paletę osobowości i charakterów. Jest oddany przyjaciel, gej, drugi zdolny współwłaściciel firmy, jest zabawny i gadatliwy ratownik medyczny. I jest też Solo, bohater, który od samego początku ciągnie za sobą cień enigmy. Przystojny, wysportowany, porywczy. Cierpi na przypadłość związaną z niepełnym odczuwaniem bólu. Chwilami wyrywający się ku otwartości na drugiego człowieka wyraźnie coś ukrywa. Wiedziałam, że szykuje autorka niespodziankę, jeśli chodzi o jego kreację, nie miałam jednak pojęcia w jakim kierunku ją pociągnie. Stąd tytułowy Solo stanowił dla mnie zagwozdkę budząc swego rodzaju niepokój. Czy słusznie? Tego zdradzić Wam nie mogę, ale szepnę tylko tyle, że kreacja postaci tej książki odbyła się na naprawdę wysokim poziomie.

NIETYPOWA RELACJA I DRAMAT SPRZED LAT

Całej lekturze towarzyszy dość nietypowy klimat. Z jednej strony to historia o uczuciach pomiędzy dziewczyną i chłopakiem, z drugiej nie znajdziecie tutaj namiętności. Relacja Datki i Solo bardzo odbiega od tych typowych dla New Adult, stąd przestrzegam, to nie jest młodzieżowy romans. Akcja bazuje na niepokojących poszukiwaniach, na dominującym, powracającym dramacie, który zdaje się władać teraźniejszością bohaterów. Jest obraz wroga, wciąż niedoścignionego i jest też wiele pytań dotyczących przeszłości, przez długi czas pozostawionych bez odpowiedzi. Akcja rozkręca się powoli, ale wiarygodnie, potrafiąc zaskoczyć. To na pewno jedna z bardziej oryginalnych powieści, jeśli chodzi o te ostatnio przeze mnie czytane.

Moja rekomendacja wewnątrz okładki.

PODSUMOWANIE

Niebezpieczne psy, powracające koszmary, niepokojąca anonimowość i nielegalne interesy. „Solo” to na pewno bardzo oryginalny debiut, który wzbudził we mnie niecodzienne uczucia. To było pozytywnie dziwne i niech to stwierdzenie okaże się najlepszym podsumowaniem tej książki. O młodych dorosłych, dręczonych dramatami, da się jeszcze napisać inaczej. Jak już wspomniałam, historia nie jest romansem, ale jest na pewno ciekawą powieścią bazującą na psychologii ludzi z nieprzepracowanymi problemami. Czy pośród natłoku emocji i wyzwania, jakie przed sobą stawiają, będą w stanie odnaleźć szczęście? O tym możecie przekonać się sami.

wydawnictwo: Jaguar
kategoria: New Adult
ilość stron: 320
premiera: 27 stycznia 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

6 komentarzy:

 1. Z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie nietuzinkowe debiuty lubię. Czytałam już o tej książce i jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja cieszę się, że więcej jest męskich bohaterów, ponieważ najlepiej wychodzą bohaterce w kreacji, ale ogólnie cała książka bardzo przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście historia wydaje się ciekawa ❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie jest to książka, którą chcę przeczytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie zaciekawiłaś tą książką :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...