wtorek, 16 sierpnia 2016

"Opowieści pokoleń, czyli baśnie i legendy polskie" - Liliana Bardijewska. Szczypta tradycji dla naszych dzieci.

 

Spoglądając za okno widzimy drogi, budynki, łąki, lasy czy pola. Widzimy ludzi – tych spieszących się do pracy, spędzających czas z rodziną czy czekających na spotkanie z przyjaciółmi. Widzimy Polskę, kraj legend i baśni, których tradycja często zbyt słabo pielęgnowana zanika, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Współczesne dzieci, podziwiające superbohaterów zagranicznych kreskówek niejednokrotnie nie mają pojęcia kim był nasz rodzimy Janosik, o krakowskim Skubie już nie wspominając. Czyż nie warto choć na chwilę powrócić do korzeni i zerknąć na swój kraj z innej perspektywy? Wydawnictwo Jedność postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i przyozdobiło regały księgarń przepiękną i wartą uwagi publikacją. Przed Wami „Opowieści pokoleń, czyli baśnie i legendy polskie”.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
O magicznym pierścieniu, który pokierował życiem Mikołaja. O szklanej górze, która stała niegdyś w samym sercu Warmii. O królu Popielu, któremu myszy przygotowały zasłużoną karę i o smoku, który dręczył krakowski Wawel pożerając stada owiec przestraszonym mieszkańcom.

To tylko jedne z wielu przedstawionych na kartach tej publikacji legend, które żwawą akcją zabierają młodego czytelnika w środowisko odległych lat naszego kraju. Dzielni rycerze, złoczyńcy, piękne księżniczki, ale i postaci, w które tchnęła duszę ponadludzka moc. Dobro i zło, nagroda i pokuta, czyn oraz idące za nim konsekwencje. Dziesięć wspaniałych baśni tworzą ciekawy oraz pouczający zbiór, przy którym wyobraźnia odbiorcy pracuje na najwyższych obrotach. Tutaj fikcja miesza się z prawdą, historia z tradycją oraz przeszłość ze współczesnością, bo chociaż minęły wieki, polskie legendy wciąż pozostają żywe.

ANALIZA:
Książę Popiel, Pierścień orlicy, Szklana góra, Królewna żabka, Smok wawelski, Złota kaczka, Bazyliszek, Toruńskie pierniki, Syrenka warszawska oraz Janosik. Opowieści pochodzące z różnych zakątków naszego kraju, tworzące kolekcję osobowości, krajobrazów oraz motywów, łączą dwa wspólne elementy – polska tradycja oraz towarzyszący każdej historii morał. Czytelnik sięgający po ów zbiór natyka się na postaci o cechach szlachetnych, ale i takich, które wołają o pomstę do nieba. Są ludzie wyższych klas, ale i biedacy, którzy o dziwo inteligencją często przewyższają tych pierwszych. Są także sytuacje proste, ale i te na pozór bez wyjścia. Wszystko jednak zostaje zwieńczone finałem, w którym można wyraźnie wyczytać jasny przekaz - dobro zawsze zostaje nagrodzone.

Pouczająca, ale także zabierająca w magiczny świat baśni książka została przygotowana tak, by sięgający po nią młody czytelnik niechętnie odkładał ją na bok. Prosty w odbiorze tekst, wygodna, sporej wielkości czcionka oraz trafiona ilość tekstu, który nie zalewa zbędnymi słowami, zaś dostarcza ich odpowiednią porcję. Solidne wykonanie tej publikacji, twarda oprawa, dobra jakość papieru oraz wyrazisty wstęp do każdego z sygnalizowanych w spisie treści rozdziałów tworzą z niej nie tylko przyjemną lekturę, ale także estetyczną perełkę w domowej biblioteczce. A dopełnieniem całości są obrazujące poszczególne sytuacje, pojawiające się na każdej stronie barwne ilustracje. Całość prezentuje się po prostu pięknie.

PODSUMOWANIE:
„Opowieści pokoleń, czyli baśnie i legendy polskie” to jedna z tych publikacji, na którą nie szkoda wydać pieniędzy. Elegancka, wykonana z dbałością o szczegóły, potrafiąca zaangażować i zabawić, ale przede wszystkim pouczająca - jest lekcją historii i tradycji Polski, która w przyjemny sposób przybliża młodemu czytelnikowi skrawek ojczystej przeszłości. Legendy przetrwały pokolenia, przekazywane z ust do ust szokowały, ciekawiły i pozostawały w sercach. Teraz trafiły na karty książki i to jeszcze jakiej. Polecam – jako trafiony prezent dla każdego dziecka, ale i dla tych dorosłych, który nie wstydzą się przyznawać do tego, że gdzieś tam w głębi umysłu wciąż mają w sobie coś z dziecięcej wyobraźni.


 moja ocena: 8/10
wydawnictwo: Jedność dla dzieci
wiek dziecka: 7+
ilość stron: 274
rok wydania: 2016

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność. 
 Znalezione obrazy dla zapytania jedność dla dzieci

4 komentarze:

  1. Czytając ten wpis zachciało mi się chyba z milion razy powrócić do dzieciństwa, gdzie takie książki ciągle czytałam. Aż łezka w oku się kręci jak przypomnę sobie lata podstawówki gdzie czytaliśmy te piękne opowieści. Och.. Ale czas szybko leci, zdecydowanie za szybko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowny powrót do świata baśni. Nie mogę się doczekać, aż sama będę czytała takie książki swojej kruszynie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Szukałam takiej właśnie książki dla córki.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...