środa, 29 czerwca 2016

"Zbrodnie pozamałżeńskie" - Agnieszka Lingas – Łoniewska, Daniel Koziarski - PRZEDPREMIEROWO


„Życie jest wystarczająco cierpkie, by pić gorzką kawę.”

Małżeństwo, z definicji zwane związkiem zatwierdzonym prawnie i społecznie, w rzeczywistości powinno okazać się zwieńczeniem wiecznej miłości i niegasnącego uczucia. Powinno…, bo życie lubi weryfikować plany i to, co na początku wydaje się niezniszczalne, z czasem może przybrać postać fikcji. Bywają więc problemy małżeńskie i pozamałżeńskie, bywają też i zbrodnie. A te, raz rozpoczęte, uruchamiają lawinę zdarzeń, którą trudną zatrzymać i która zmienia wszystko. Tego, jak nieprzewidywalne potrafi być życie uczą Daniel Koziarski oraz Agnieszka Lingas – Łoniewska, pisarze, z których spotkania zrodziła się powieść pełna emocji, zwrotów akcji i skomplikowanych sytuacji.

Podczas gdy Marcin święci triumfy zawodowej kariery, bezsprzecznie dobrze radząc sobie jako piłkarz, jego życie prywatne kuleje i wygasa, przybierając formę przepełnionej problemami studni bez dna. Usatysfakcjonowany sukcesami na boisku, powraca do domu, gdzie czeka na niego niezadowolona żona – Alicja wyraźnie pokazująca, że straciła nim zainteresowanie. Młoda pracownica naukowa, pochłonięta pisaniem książki oraz spotkaniami z przyjacielem Adamem, z każdym kolejnym dniem odsuwa się od męża, nawet nie próbując ratować tego, co dotąd wspólnie zbudowali. Sfrustrowany Marcin, podejrzewając że Alicję i Adama łączy coś więcej, nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. Już wkrótce przyjaciel żony zostaje znaleziony martwy, a cała sytuacja nabiera tempa i podąża w całkiem nieprzewidywalnym kierunku.

W innym mieszkaniu nierówną walkę z trudną codziennością toczą Marta i Arek. On – renomowany adwokat, ona – poświęcająca się obowiązkom domowym żona. On – pochłonięty zadaniami służbowymi i zdobywaniem pieniędzy, ona – niespełniona, łaknąca jego uwagi, w tajemnicy spotykająca się z kimś, kto pozwala jej znowu poczuć się pożądaną. W ich poplątane życie wkracza jednak Maciej, zatrudniany przez Arka aplikant, który pozwala swojemu pracodawcy poznać siebie od nowa i siejąc zamęt, może doprowadzić do rozpadu jego małżeństwa.

Można byłoby stwierdzić, że głównych bohaterów powieści mamy tutaj czterech, a może nawet i sześciu. Lepiej jednak postawić pod mikroskopem dwa związki, małżeństwa, które miały być szczęśliwe, bo zawarte dobrowolnie z pewnością kojarzone były z happy endem. Niestety… Kiedy opada kurtyna zauroczenia, a w grę wchodzi normalne życie, niewygody spowodowane biegiem czasu i rutyną zaczynają prawdziwie doskwierać. A kiedy człowiek pragnie samorealizacji i czuje się niespełniony, rusza do boju szukając punktu zaczepienia w zupełnie innym, obcym miejscu.

„Gniew, który ewoluuje w nienawiść, jest potężną siłą…”

W tej książce mamy do czynienia z ludźmi mniej, czy też i bardziej wykształconymi, z tymi noszącymi zaszczytne tytuły i tymi, którzy do nich nie dotarli. Są bohaterowie zagubieni, zatraceni w otoczeniu, które na pozór powinno okazać się tak bardzo swojskie. Są tutaj ci starający się o dom, walczący z własnym sumieniem i ci, którzy starają się zagłuszać jego odgłosy. Egoiści, a może po prostu zbaczający z drogi samotnicy łaknący szczęścia. Pochłonięci trudną codziennością, pogonią za sukcesem i pieniądzem, a może oczekujący zaspokojenia tych pierwotnych, najbanalniejszych potrzeb – szacunku, akceptacji, zrozumienia i miłości. Dorośli, którzy wyposażeni w narządy mowy nie potrafią ze sobą rozmawiać. W dobie dzisiejszej cywilizacji, pełnej swobód, ale i pełnej kłamstw.

Duet Daniela Koziarskiego oraz Agnieszki Lingas – Łoniewskiej wyszedł z sugestią powieści obyczajowej zawierającej jednak znaczący element kryminalny. Za pomocą narratora trzecioosobowego, zaczynając od źródła problemów i pokazując pełen obraz rozwoju myśli, frustracji oraz poczynań głównych bohaterów, autorzy kreują fikcję będącą jednocześnie tak bardzo realnym odbiciem codzienności niejednego małżeństwa, które liczyło na wieczne szczęście. W świecie, w którym brakuje kompromisów i w którym człowiek zapomina o tym, jak ważna jest szczera rozmowa, nie ma szansy na ratunek. Bo każde kolejne kłamstwo tworzy coraz trudniejszą sytuację, sytuację bez wyjścia, chociaż na siłę szukając rozwiązań może dojść do tragedii.


Perspektywa kobiet, tych pragnących zrozumienia i uznania w oczach innych, tych troskliwych, oddanych, ale i tych niezależnych oraz rzeczywistość mężczyzn – twardych, stanowiących oparcie, chociaż także wrażliwych i zagubionych – kreowane piórem pana Daniela i pani Agnieszki stanowią świetną kompozycje, złożoną z różnych elementów, aczkolwiek tworzących spójną całość. Osobiście jestem średnio przekonana co do książek pisanych przez więcej aniżeli jednego autora, chociaż nie mam nic przeciwko temu duetowi, skoro wynikła z tego tak przemyślana i genialnie skonstruowana powieść. Brutalna prawda, namiętność, uczucia oraz ich brak. Samotność odczuwana w gronie tych najbliższych, intryga, zbrodnia i całkowicie nieprzewidywalne zakończenie. „Zbrodnie pozamałżeńskie” to książka absolutnie wymykająca się poza ramy powieści obyczajowej. Od początku do samego końca naprawdę trudno wywnioskować do czego to wszystko zmierza, a jeszcze trudniej od tego się oderwać.

Myślę, że „Zbrodnie pozamałżeńskie” to książka odpowiednia dla poszukiwaczy niebanalnych wrażeń, z pewnością niedobrana dla czytelników szukających romantycznych i ckliwych historyjek. Tutaj nic nie jest czarne i nic nie jest białe, każda sytuacja spotyka się z reakcją, a rozpędzona machina pokazuje, że dzieje lubią zataczać koło. To książka z morałem, z bolesną prawdą, daleka od wyimaginowanych scenariuszy. To historia, która daje do myślenia i zostaje w głowie na dłużej. Jeżeli macie ochotę na coś oryginalnego, na coś, co z pewnością Was zaskoczy, wyczekujcie premiery.

moja ocena: 5/6
wydawnictwo: Novae Res
ilość stron: 366
premiera: wrzesień 2016

Za egzemplarz przedpremierowy bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae Res. 
 Znalezione obrazy dla zapytania novae res

2 komentarze:

  1. Brzmi bardo interesująco. Połączenie obyczajówki i kryminału, a do tego bohaterowie, którzy mają pod górkę. Idealne połączenie, które chciałabym poznać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka życiowa - zdrady, niespełnienie. Do tego wątek kryminalny, który bardzo lubię. Z chęcią przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...